A A A
 • English
 • Deutsch
Czwartek, 21 czerwca 2018, dzisiaj świętujemy imieniny: Alicji, Alojzego

Kontakt

Aktualności

100. urodziny Pani Zofii!

28-12-2011 | Dla Mieszkańców

100 lat obchodzi 29 grudnia Pani Zofia Tomkiewicz z Krosna.  Poetka, doskonale znana w Krośnie z działalności społecznej. Z okazji wspaniałych urodzin, szanowną jubilatkę odwiedzili goście - Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, przedstawiciele ZUS  oraz  klubu literackiego RCKP.

 

 

Zofia Tomkiewicz urodziła się w 29. grudnia 1911 w Łężanach k. Krosna, jako szóste dziecko Antoniego i Heleny Sieniawskich. Była dzieckiem słabym, chorobliwym, ale jednocześnie bardzo wrażliwym. Ukończyła siedmioklasową Szkołę Podstawową oraz Prywatne Seminarium Nauczycielskie w Krośnie. Pracę pedagogiczną realizowała najpierw w Izdebkach koło Brzozowa, a następnie w Wesołej - Ujazdach.   

 

 

 

 


  
W czasie okupacji niemieckiej zmuszona została przez władze okupacyjne do odejścia ze szkolnictwa. Jako bezrobotna, znająca dobrze język niemiecki, została zakwalifikowana do pracy przymusowej w Niemczech, ale dzięki zatrudnieniu w magazynach żywnościowych w Krośnie uniknęła wywózki. Tym samym miała możliwość wspomagania jeńców wojennych w Murnau, wśród których był jej narzeczony. Po jego powrocie z niewoli, zawarli związek małżeński i zamieszkali w Iwoniczu Zdroju. Tam urodzili się ich dwa synowie: Wojciech i Krzysztof.          

 

  
W swoim długim i bogatym życiu poznała nie tylko radość macierzyństwa, ale także ból matki. Po nagłej śmierci męża, wiele lat samotnie borykała się z chorobą ukochanego dziecka, które niestety także zmarło. Wcześnie zostawszy wdową po oficerze polskim- bohaterze kampanii wrześniowej, od lat mieszka w Krośnie, prowadzi samodzielne, samotne życie, ciesząc się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną. 


     
Pani Zofia przez długie lata prowadziła działalność społeczną, włączała się w życie wspólnot chrześcijańskich, zwłaszcza pisząc do gazetki parafialnej. W poetyckiej formie wypowiadała swoją wiarę, ukazując piękno miłości Boga do człowieka. Jej bogaty dorobek poezji religijnej znany jest wielu czytelnikom z dwóch tomików: ,,Bogu i Ludziom” (t.1, Krosno 2003) oraz ,,Tobie śpiewam Mocy Moja” (t.2, krosno 2008).    

 

 

 

 

 

Z okazji wspaniałej rocznicy, 100-lecia urodzin, ukazał się trzeci tomik poezji pt. ,,Droga do Boga”. Pięknie wyrażają to słowa jej wiersza pt. ‘Moja Poezja’: ,,Moja poezja… to trud…, by… Miłość do Boga śpiewać wciąż od nowa”. Swoisty style jej poezji, prostolinijność sformułowań i ciepło bijące z tych strof nadają tym wierszom głęboki, duchowy wymiar. Są wołaniem o nieustanne ,,ofiarowanie Bogu trudu życia…, bolesnych doświadczeń ziemskiej wędrówki i nadziei zbawienia”.      
W poezji swej zostawia niejako testament, który wyrażają słowa: ,,Czas spojrzeć na drogę, którą już przebyliśmy…!” I sama czyni to zawsze pierwsza…, by dojrzeć do tej Jedynej Miłości. 

 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • PLASTYKA & GRAFIKA. Zakończenie roku artystycznego 2018 w RCKP

  Termin: 2018-06-21
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16 mm" film SWEET COUNTRY

  Termin: 2018-06-21
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • MUZYKA. Zakończenie roku artystycznego 2018 w RCKP

  Termin: 2018-06-22
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • VIII Ogólnopolski Festiwal Tańca INTERMEDIUM

  Termin: 2018-06-23
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • CZYTANIE NA EKRANIE w artKinie

  Termin: 2018-06-24
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej