• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Wtorek, 17 września 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Justyny, Roberta

Kontakt

Aktualności

Krosno – stolicą przyjaźni polsko - węgierskiej

25-03-2009 | Dla Mieszkańców | Dla Przedsiębiorczych | Dla Turystów

Setki mieszkańców Krosna  tłumnie zebranych na ulicach miasta witało przebywających po raz pierwszy z oficjalną wizytą w Krośnie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Prezydenta Węgier Laszlo Sólyoma, którzy uświetnili swoja obecnością uroczystości „Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej”.

 

 

 

Obchody „Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej” to liczne wystawy, koncerty i sympozja. Do naszego miasta przyjechały delegacje z ponad 50 bratnich miast z Polski i Węgier.  Uroczyste spotkanie zaproszonych gości odbyło się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Prezydent Krosna Piotr Przytocki witając delegacje  przypomniał między innymi o bohaterach wspólnej historii, a także o silnych związkach Krosna z Węgrami datowanymi już w XV wieku - Przyjaźń między naszymi narodami nie poddała się próbom na jakie wystawiały nas tragiczne wydarzenia historyczne, dzisiaj jest okazja by przypomnieć o bohaterskiej postawie Węgrów w obliczu losów tysięcy wypędzonych Polaków w czasie  II wojny światowej – powiedział Prezydent Krosna.


Spotkanie w RCKP zaszczycili swoją obecnością  Prezydent Polski Lech Kaczyński i Prezydent Węgier Laszlo Sólyom.  Lech Kaczyński podkreślił, że w relacjach polsko-węgierskich niezwykle ważną sprawą jest współpraca między samorządami. Przypomniał, że jest około 100 miast bliźniaczych w Polsce i na Węgrzech, które ściśle współpracują. Według Laszlo Sólyoma przyjaźń między obu krajami można zauważyć nie tylko w tym świątecznym dniu. Powiedział, że w południowej Polsce czuje jak ludzie dbają o kontakty z Węgrami. Prezydenci wręczyli list gratulacyjny Endre Gyimesiemu burmistrzowi partnerskiego z Krosnem miasta  Zalaegerszeg - przedstawicielowi 70 miast węgierskich, które podczas II wojny światowej udzieliły pomocy Polakom.


Lech Kaczyński w swoim wystąpieniu, odniósł się do wydarzeń II wojny światowej - Węgry były schronieniem także dla tych, którzy musieli przetrwać, musieli gdzieś pracować, musieli gdzieś uczyć się, na Węgrzech były polskie szkoły. Pan Prezydent zaznaczył, że olbrzymią rolę w pomocy Polakom odegrali konkretni ludzie. Wśród nich wymienił Josefa Antala - seniora, który był szefem departamentu zajmującego się polskimi uchodźcami. Zauważył, że pomoc udzielana była "przy cichej przychylności" ówczesnych władz węgierskich.
Laszlo Sólyom mówił o pomocy moralnej i humanitarnej udzielonej Węgrom przez Polaków w 1956 r. - Nie wiem jak wyrazić za to wdzięczność - powiedział.

 

 

 


Po spotkaniu z samorządowcami obu krajów w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza Prezydenci udali się na krośnieńską starówkę, gdzie zwiedzili czternastowieczną bazylikę pw. Trójcy Świętej. Na rynku przywitali "Sztafetę przyjaźni polsko-węgierskiej". Wzięło w niej udział ok. 50 biegaczy, którzy w dwa dni pokonali prawie 200- km trasę dzielącą węgierskie miasto Sarospatak i Krosno.

 

 

 


Obaj przywódcy na budynku miejscowego sądu, w miejscu gdzie stała Brama Węgierska, odsłonili pamiątkową tablicę. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp. Józef Michalik, który ją poświęcił, zauważył że związki Polski z Węgrami mają bogatą tradycję i długą historię.

 

 

 


- Wiele miejscowości w naszej archidiecezji nosi nazwy związane w Węgrami. To są historyczne związki, które nie tylko na tle handlowym się pogłębiały, ale również mają korzenie bardzo głębokie - mówił arcybiskup. Zauważył, że tym szlakiem szli również święci, m.in. św. Jadwiga Andegaweńska. - Oni nas łączyli i do dzisiaj ukierunkowują ku tym wartościom, które nie przemijają, a w świetle których ta przyjaźń między narodami promieniuje dodatkowo gotowością do poświęceń i wiernością w przyjaźni - dodał abp. Michalik.


Jednym z punktów polsko – węgierskiego święta było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy dyrektorami Muzeum Węgierskiego Przemysłu Ropy w Zalaegerszeg a Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego Im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Porozumienie podpisano w Sali narad Urzędu Miasta Krosna w obecności władz samorządowych Zalaegerszeg i Krosna.

 

 

 


Obchody Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej zwieńczyła uroczysta gala „Od Czardasza do Mazura”  w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Na scenie  zaprezentowały się zespoły: „Zala” z Zalaegerszeg (Węgry) i „Resovia Saltans” (Polska).

 

 

Zobacz galerię zdjęć:
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MY|WY KRAKOWSKI TEATR TAŃCA

  Termin: 2019-09-17
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII FORMA KOLORU

  Termin: 2019-09-19
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Galeria Fotografii 2 piętro więcej
 •  
 • Spotkanie z Moniką Piątkowską pod hasłem „Prus jakiego nie znacie”

  Termin: 2019-09-20
  Miejsce: Krośnieńska Biblioteka Publiczna - Biblioteka Główna, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • Zadomów się w dziedzictwie!

  Termin: 2019-09-21
  Miejsce: ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4, 38-400 Krosno więcej
 •  
 • XXVI KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA. GRAŻYNA BRODZIŃSKA & KOSMA BAND

  Termin: 2019-09-29
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej