• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Wtorek, 17 września 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Justyny, Roberta

Kontakt

Aktualności

UWAGA KONTROLUJĄ!

30-03-2009 | Dla Mieszkańców

Każdy chciałby mieszkać w czystym i estetycznym mieście. Niestety, często zapominamy że dbałość o otoczenie zaczyna się na naszych posesjach. Ale uwaga, w mieście działa komisja, która sprawdza czy mieszkańcy przestrzegają przepisów w zakresie utrzymania czystości i porządku.

 

 

Głównie, chodzi o przepisy dotyczące odprowadzania ścieków, wywóz odpadów, oznakowania budynków oraz ewidencji psów. Komisja działa przede wszystkim w terenie – zespół składający się z dwóch osób odwiedza posesje mieszkańców, a wszystkie stwierdzone nieprawidłowości  odnotowuje, nakładając na właściciela lub zarządcę stosowne sankcje porządkowe z wyznaczonym terminem doprowadzenia nieruchomości do porządku.

 

Przez ostanie dwa lata (2007/2008) komisja działała na terenie dzielnic: Białobrzegi, Polanka, Krościenko Niżne i Suchodół oraz w rejonie osiedli: Tysiąclecia i Traugutta. W tym czasie przeprowadziła kontrole w 2107 posesjach. Okazało się, że  w 369 przypadkach mieszkańcy nie posiadali aktualnej umowy na wywóz odpadów komunalnych, a w 264 gospodarstwach brakowało ważnej umowy na wywóz ścieków lub w ogóle nieruchomości nie włączone zostały do kanalizacji sanitarnej. Po przeprowadzonej kontroli, w większości przypadków mieszkańcy dostosowali swoje obejścia do obowiązujących przepisów prawa. Jednak w 124 przypadkach konieczne było nałożenie mandatu, a w 9 przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu grodzkiego.

 

 


Śmieci z gospodarstw, które nie mają umów na wywóz odpadów, często niestety "lądują" w miejscach publicznych

 

 

W efekcie przeprowadzonych działań zdecydowanym osiągnięciem Komisji jest znaczące zmniejszenie się ilości nieruchomości nie posiadających umowy na wywóz odpadów komunalnych co oznacza zmniejszenie się prawdopodobieństwa powstawania dzikich wysypisk śmieci i zwiększenie odpowiedzialności mieszkańców za utrzymanie porządku w ich własnym otoczeniu. Również w przypadku gospodarki ściekowej nastąpił wzrost świadomości mieszkańców posiadania szczelnych zbiorników bezodpływowych na gromadzenie ścieków, właściwe ich eksploatowanie w oparciu o zawarte umowy na wywóz nieczystości (częstsze i terminowe opróżnianie) – mówi Krzysztof Smerecki Sekretarz Urzędu Miasta Krosna -  Dużo trudniejsze do realizacji jest egzekwowanie obowiązku podłączenia do kanalizacji sanitarnej z uwagi na dłuższy czas wymagany na realizację takiego przedsięwzięcia (ok. 3 miesiące). Jednakże i w takich Komisja nie stosuje taryfy ulgowej i stanowczo wymaga od właścicieli realizacji tego obowiązku – dodaje Krzysztof Smerecki.

 


W 2009 roku  Komisja zaplanowała prowadzenie swoich prac w dzielnicach: Białobrzegi i Zawodzie. Przeprowadzone zostanie sprawdzenie nieruchomości przy ul. Białobrzeskiej, Człowiekowskiego, Karłowicza, Opłotki, Kopernika, Skrajnej Sąsiedzkiej, Wierzbowej, Zaścianek, Żwirowej, Moniuszki, Cichej, Kilińskiego oraz Fredry, Lenika, Mazurkiewiczów, Korczyńskiej, Granicznej, Krętej, Sarny Kwiatowej, Nadbrzeżnej, Niepodległości i Żółkiewskiego. W nowym roku działalności Komisja zamierza skrócić termin nakładany na właściciela, w którym ma on się wykazać wypełnieniem swoich obowiązków ( nie więcej niż 14 dni ) i jednocześnie bardzo stanowczo przestrzegać terminu realizacji. Poważną rolę w tym zakresie odegra Straż Miejska, która posiada stosowne instrumenty egzekwowania obowiązków właścicieli i zarządców nieruchomości w formie upomnień i mandatów. Komisja  pomimo zaplanowanych działań zajmować się będzie doraźnymi przypadkami zgłaszanymi przez mieszkańców a wymagającymi jej interwencji.

 

Sprawy i interwencje można zgłaszać do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego tel. 013-43-684-65,  do Straży Miejskiej  tel. 013 43-204-14,  kom. 986 lub bezpośrednio do osób prowadzących zadania w terenie.

 

Zatem  właściciele nieruchomości nie przestrzegający wymogu utrzymania porządku i czystości na terenie miasta nie mogą spać spokojnie. Nieuchronność sprawdzenia przez Komisję staje się ważnym elementem wspólnej polityki tych wszystkich, którym zależy na postrzeganiu miasta Krosna jako prawdziwego lidera w zakresie ekologii i ochrony środowiska. Oczywiście nie zapominamy  o zdecydowanej większości mieszkańców naszego miasta, którzy w sposób wzorowy wypełniają swoje obowiązki w zakresie utrzymania czystości i porządku. Dla nich, poza wyrazami uznania i podziękowania,  przewidujemy specjalne, drobne, ekologiczne  upominki – deklaruje Krzysztof Smerecki.
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MY|WY KRAKOWSKI TEATR TAŃCA

  Termin: 2019-09-17
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII FORMA KOLORU

  Termin: 2019-09-19
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Galeria Fotografii 2 piętro więcej
 •  
 • Spotkanie z Moniką Piątkowską pod hasłem „Prus jakiego nie znacie”

  Termin: 2019-09-20
  Miejsce: Krośnieńska Biblioteka Publiczna - Biblioteka Główna, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • Zadomów się w dziedzictwie!

  Termin: 2019-09-21
  Miejsce: ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4, 38-400 Krosno więcej
 •  
 • XXVI KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA. GRAŻYNA BRODZIŃSKA & KOSMA BAND

  Termin: 2019-09-29
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej