• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Wtorek, 17 września 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Justyny, Roberta

Kontakt

Aktualności

W budynku krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła powstanie jeszcze jeden poziom

17-12-2012 | Dla Mieszkańców | Dla Turystów

Już od przyszłego tygodnia w budynku głównym Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie rozpoczyna się realizacja dodatkowego „piętra”. Do połowy lutego 2013 roku obiekt wzbogaci się o poziom „minus 5”. Prace przy jego konstrukcji nie wymagają jednak użycia sprzętu budowlanego, lecz sporej ilości materiałów malarskich, bowiem dodatkowy poziom to malowidło tworzone w technice 3D. Powstanie ono w ramach street-artowego projektu „UnderGlass”, którego przebieg śledzić można będzie na żywo w Centrum oraz w Internecie. 

 
 
 
 
Trójwymiarowa niespodzianka
W dniach 7-9 grudnia 2012 r. w Centrum Dziedzictwa Szkła odbyły się wykłady i warsztaty poświęcone sztuce ulicy. Informując o nich CDS zapowiedziało także street-artową niespodziankę. Dzisiaj wiadomo już, że jest nią malowidło 3D, które powstanie na posadzce w klatce schodów ruchomych łączących ul. Legionów z poziomem Rynku, w ramach projektu „The UnderGlass – live street-art project”.  Realizacja malowidła wpisuje się w charakter działalności CDS. Obiekt od początku stara się przyciągać uwagę turystów i mieszkańców Krosna niestandardowymi działaniami. Na koncie placówki są już chociażby stałe pokazy 3d-mappingu na elewacji obiektu czy koncerty w pracowni hutniczej. Trójwymiarowe malowidło na posadzce klatki schodów ruchomych jest zdecydowanie jednym z naszych najciekawszych projektów – przyznaje Stefan Dziadosz, prezes Centrum.
 
 
 
Sztuka ulicy w klatce
Malowidło wykonane zostanie przez artystę i architekta Ryszarda Paprockiego, który jako jedna
z bardzo nielicznych osób na świecie specjalizuje się w tej dziedzinie sztuki. Paprocki ma na swoim koncie 2 słynne realizacje – na zaporze w Niedzicy oraz na Rynku Górnym w Wieliczce. Są to jedyne dwa tego typu dzieła w Polsce. Obydwa wykonane zostały w otwartym terenie. Krośnieńskie „graffiti” jako pierwsze zlokalizowane zostanie pod dachem. CDS podkreśla, że projekt ma naturę sztuki ulicy. Zlokalizowany został w miejscu, które wprawdzie znajduje się na terenie obiektu, jednak jest całkowicie publiczne, służy mieszkańcom, a korzystanie z niego jest bezpłatne. To dla mnie wielkie wyzwanie – przyznaje Paprocki. Nigdy nie sądziłem, że przyjdzie mi wykonywać malowidło 3d w tak nietypowym miejscu, do tego o tak nietypowym temacie – dodaje. 3D graffiti w CDS dotyczyć będzie bowiem tematu hutnictwa szkła. Wiadomo, że będzie miało formę podziemnego piętra budynku, jednak jego projekt póki co ma pozostać tajemnicą.
 
 
 
 

„Solny świat” – malowidło 3d autorstwa Ryszarda Paprockiego wykonane w 2012 r. w Wieliczce (fot. artysty)
 
 
 
 
…i online
Odkrywać ją będzie można na bieżąco zarówno w Centrum, jak również poprzez transmisje na żywo prowadzoną w Internecie na specjalnej stronie projektu, która znajduje się pod adresem www.3d.miastoszkla.pl. Pełna jej wersja ruszy od poniedziałku 17 grudnia. Do tego momentu udostępniony na niej został zwiastun projektu, który można obejrzeć także pod tym adresem: http://www.youtube.com/watch?v=RWpdbE5abvg
 
 

Udostępnienie transmisji online oraz realizacja projektu w klatce schodów ruchomych to dodatkowa wartość przedsięwzięcia. Zarówno użytkownicy schodów, jak i osoby w całej Polsce i na świecie śledzić będą mogły postępy projektu na żywo. Będzie to żmudna praca, nie należy się spodziewać „fajerwerków” – podkreśla jednak artysta. Efekt na pewno będzie imponujący i zaskakujący – podsumowuje. Malowidło ma być gotowe w połowie lutego i stać się jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta, zwłaszcza, że CDS cały czas myśli nad wzbogaceniem projektu „UnderGlass”
o dodatkowe elementy. Więcej szczegółów ma być znanych już wkrótce.  

 
 
 
Ryszard Paprocki (pseud. Ryho)

Urodzony w 1963 roku w Łękach Górnych na Podkarpaciu.

W latach 1983-1989 studiował architekturę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
W roku 1989 podjął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z wyróżnieniem w 1993 roku w pracowni malarstwa sztalugowego oraz w pracowni malarstwa ściennego.

 


Ryszard Paprocki

 

 

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem monumentalnym, architekturą wnętrz, rzeźbą
i architekturą ogrodów. Uprawia abstrakcjonizm, realizuje instalacje. W dorobku ma ponad 20 wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 30 wystawach zbiorowych.

Jest autorem dwóch malowideł 3d – „Moc Żywiołów” na koronie zapory w Niedzicy oraz „Solny Świat” na Rynku Górnych w Wieliczce.

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MY|WY KRAKOWSKI TEATR TAŃCA

  Termin: 2019-09-17
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII FORMA KOLORU

  Termin: 2019-09-19
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Galeria Fotografii 2 piętro więcej
 •  
 • Spotkanie z Moniką Piątkowską pod hasłem „Prus jakiego nie znacie”

  Termin: 2019-09-20
  Miejsce: Krośnieńska Biblioteka Publiczna - Biblioteka Główna, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • Zadomów się w dziedzictwie!

  Termin: 2019-09-21
  Miejsce: ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4, 38-400 Krosno więcej
 •  
 • XXVI KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA. GRAŻYNA BRODZIŃSKA & KOSMA BAND

  Termin: 2019-09-29
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej