• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Wtorek, 17 września 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Justyny, Roberta

Kontakt

Aktualności

Regionalny Konkurs Pierwszej Pomocy. Puchar Prezydenta dla Krośnieńskiego "Katolika"

12-03-2014 | Dla Mieszkańców

W ubiegłym tygodniu na terenie krośnieńskiej  „Naftówki” odbyła się kolejna, VII już edycja Regionalnego Konkursu Pierwszej Pomocy dla młodzieży gimnazjalnej. Patronat nad konkursem objął Prezydenta Miasta Krosna - Piotr Przytocki, Poseł do Parlamentu Europejskiego - Elżbieta Łukacijewska oraz Prezes Zarządu Rejonowego PCK – Władysław Tlałka. Najlepsi okazali się uczniowie krośnieńskiego "Katolika".

 

Od siedmiu lat, poprzez ten konkurs „Naftówka” promuje zasady udzielania pierwszej pomocy wśród gimnazjalistów. W tym roku uczestniczyło 23 zespoły uczniowskie(3 szkoły wystawiły po 2 zespoły), głównie z powiatu krośnieńskiego. W konkursie udział wzięły także dwa zespoły ze Słowacji,(Gimnazjum w Svidniku
i Giraltovcach).

 

 

 

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym, teoretycznym każdy uczestnik rozwiązywał test z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W etapie drugim, praktycznym 3-osobowe zespoły udzielały pomocy w trzech ogniskach urazowych. Na pierwszym ognisku uczestnicy wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach medycznych: niemowlęcym, dziecięcym i dorosłym według  wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji z 2010 roku. W drugim, udzielali pomocy ofiarom wypadku drogowego. Tutaj uczniowie oceniani byli za zabezpieczenie miejsca wypadku oraz udzielenie pomocy uczestnikom wypadku, tj. kierowcy z objawami zawału serca oraz osobie potrąconej przez samochód z urazami miednicy i kręgów szyjnych. Ze względu na charakter i znajomość zagadnień tego ogniska sędziami byli: Prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego-Józef Biernacki oraz funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji z Krosna. Na trzecim ognisku urazowym młodzi ratownicy pomagali ofiarom bójki, m.in. opatrywali ranę zadaną nożem w brzuch i ranę przedramienia.

 

 

 

 

W tegorocznej edycji najlepszy okazał się zespół gimnazjalistów z Katolickiego Gimnazjum w Krośnie, który po raz kolejny zdobył główne trofeum-puchar Prezydenta Miasta Krosna, Piotra Przytockiego. Miejsce drugie i puchar Prezesa Zarządu Oddziału  PCK w Krośnie, Władysława Tlałki zdobył zespół gimnazjalistów z Dukli. Trzecie miejsce przypadło gimnazjum ze Świerzowej Polskiej, dla którego puchar ufudował Komendant Miejski PSP w Krośnie, Krzysztof Korzec. Równie wysoki poziom umiejętności ratowniczych pokazali uczniowie ze słowackich gimnazjów w  Svidniku i Giraltovcach.

 

 

 

Dodatkowo pucharami wyróżnione zostały zespoły, które najlepiej radziły sobie w ogniskach urazowych. I tak, za najskuteczniejszą pomoc w resuscytacji krążeniowo-oddechowej puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie zdobyli uczniowie ze Świerzowej Polskiej. Za najlepiej udzieloną pomoc podczas wypadku drogowego puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie zdobyli uczniowie gimnazjum ze Świerzowej Polskiej. Puchar Dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie otrzymali uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Krośnie za najlepszy wynik w testach z pierwszej pomocy.

 

Podczas konkursu jego uczestnicy mieli okazję poznać charakter pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, tj. pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji i straży miejskiej. Na szkolnym parkingu przez kilka godzin ratownicy medyczni, strażacy i policjanci byli dostępni dla gimnazjalistów, także ich pojazdy uczestniczące w akcjach ratunkowych. Poza służbami zawodowymi pod szkołę zajechał także nowoczesny MAN, wóz OSP z Odrzykonia.

 

Dodatkowymi atrakcjami tego konkursu była możliwość sprawdzenia umiejętności strzeleckich oraz  pokonania „toru przeszkód” po założeniu alkogogli. Najlepszymi strzelcami okazali się: Mateusz Korona (Gimnazjum Nr 1 Krosno), Krystian Fejkiel i Konrad Zawisza(obaj z Gimnazjum Nr 3 Krosno).  Niemal wszyscy uczniowie i ich opiekunowie po nałożeniu alkogogli mieli okazję odczuć jak zaburzona zostaje świadomość po spożyciu alkoholu i jak wielkie zagrożenie w związku z tym stanowią pijani kierowcy.

 

 

 

W trakcie konkursu zostały także wręczone legitymacje i certyfikaty RD PZM dla nowych ratowników drogowych. 35 uczniów Naftówki ukończyło pozytywnie 30-godzinny kurs na stopień ratownika drogowego. Wszystkim ratownikom WORD w Krośnie ufundował kamizelki odblaskowe i latarki życia.

 

Najlepsze zespoły otrzymały puchary, dyplomy, nagrody rzeczowe ufundowane przez: Urząd Miasta Krosna, Wojewódzki Szpital Podkarpacki, Posła do Parlamentu Europejskiego Elżbietę Łukacijewską, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, ZR PCK w Krośnie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie, Komendanta Państwowej Staży Pożarnej w Krośnie i ZSP Nr 4 w Krośnie.

 

Patronat medialny nad konkursem objął tygodnik Nowe Podkarpacie.

 

W zakończeniu konkursu uczestniczyli: Bronisław Baran - Wiceprezydent Krosna, Piotr Lenik - Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego, Prezydent Słowackiego Czerwonego Krzyża, Oddział w Svidniku – Adriana Mikuszowa, Józef Biernacki- Prezes JKMiRD w Jaśle,   Małgorzata Szybiak- Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, Katarzyna Rysz-Jęczkowska- asystentka Poseł do PE Elżbiety Łukacijewskiej, Mariusz Bieńczak- Z-ca Komendanta Miejskiego PSP, Krzysztof Kosowski- Z-ca Dyrektora SPPR w Krośnie,  Ewelina Nehrebecka-inspektor WORD w Krośnie, Joanna Kubit- Dyr. ZSP Nr 4 w Krośnie.

 

 

 

Końcowa klasyfikacja zespołowa VII edycji Konkursu/pierwsza dwunastka/:

1. Katolickie Gimnazjum Krosno – 149,82 pkt.
(Aleksandra Chudy, Dominika Wojdyła, Karolina Krajmas)

 

2. Gimnazjum w Dukli – 146,00  pkt.
(Gabriela Szczurek, Bernard Chrunik, Mateusz Bąk)

 

3. Gimnazjum w Świerzowej Polskiej – 140,91pkt.
(Klaudia Biedka, Aleksandra Janocha, Kamila Hac)

 

4. Gimnazjum w Węglówce – 132,26 pkt.

5. Gimnazjum w Klimkówce – 118,91 pkt.

6. Gimnazjum Nr 1 w Krośnie – 116,66 pkt.

7. Gimnazjum w Korczynie – 116,58 pkt.

8. Gimnazjum w Odrzykoniu – 116,08 pkt.

9. Gimnazjum Nr 3 w Krośnie – 113,40 pkt.

10. Gimnazjum w Milczy – 110,99 pkt.

11. Gimnazjum Nr 4 w Krośnie – 110,90 pkt.

12. Gimnazjum w Iwoniczu – 110,40 pkt.

 
 

Końcowa klasyfikacja indywidualna/pierwsza dziesiątka/:

1. Aleksandra Chudy (Katolickie Gimnazjum Krosno)

2. Adrian Sadowy (Gimnazjum Nr 1 Krosno)

3. Karolina Krajmas (Katolickie Gimnazjum Krosno)

4. Patrycja Buczek (Gimnazjum Świerzowa Polska)

5. Dominika Wojdyła (Katolickie Gimnazjum Krosno)

6. Michał Zajdel (Gimnazjum Nr 2 Krosno)

7. Bernard Chrunik (Gimnazjum Dukla)

8. Gabriela Szczurek (Gimnazjum Dukla)

9. Kamila Hac (Gimnazjum Świerzowa Polska)

10. Mateusz Bąk (Gimnazjum Dukla)

 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MY|WY KRAKOWSKI TEATR TAŃCA

  Termin: 2019-09-17
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII FORMA KOLORU

  Termin: 2019-09-19
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Galeria Fotografii 2 piętro więcej
 •  
 • Spotkanie z Moniką Piątkowską pod hasłem „Prus jakiego nie znacie”

  Termin: 2019-09-20
  Miejsce: Krośnieńska Biblioteka Publiczna - Biblioteka Główna, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • Zadomów się w dziedzictwie!

  Termin: 2019-09-21
  Miejsce: ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4, 38-400 Krosno więcej
 •  
 • XXVI KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA. GRAŻYNA BRODZIŃSKA & KOSMA BAND

  Termin: 2019-09-29
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej