• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Piątek, 21 lutego 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Piotra, Eleonory

Kontakt

Aktualności

ZATRZYMAJ KLIMAT LATA – SPĘDŹ OSTATNIE DNI WAKACJI W KROŚNIE!

05-08-2009 | Dla Mieszkańców | Dla Przedsiębiorczych | Dla Turystów

Czekają na ciebie „wino, kobiety i śpiew” , oraz niezwykła uczta artystyczna i kulinarna. Tylko w KROŚNIE podczas KARPACKICH KLIMATÓW można własnoręcznie wytopić szklane naczynie, by móc później pić z niego najlepsze węgierskie wina! Przygotuj się na unikatowe atrakcje i emocje, których nie doświadczysz nigdzie indziej. Już dziś zarezerwuj swój wolny czas na ostatni weekend sierpnia (28-30) i zatrzymaj klimat lata podczas KARPACKICH KLIMATÓW w KROŚNIE. www.karpackieklimaty.krosno.pl.

 

 

Aktywna wystawa krośnieńskiego  szkła

Jedyny w swoim rodzaju  festiwal  szklanego rękodzieła.  Plenerowa ekspozycja  miejscowych hut  i pracowni  artystycznych  związanych z obróbką i zdobnictwem  szkła.  Atrakcyjne pokazy wytopu szkła prosto z hutniczego pieca ustawionego na krośnieńskim bruku, możliwość  samodzielnego formowania, grawerowania, a nawet  pisania na szkle. Szklane zagłębie w pigułce dla wszystkich odwiedzających Karpackie Klimaty zadomowi się w tym roku na przepięknym dziedzińcu dawnego Kolegium Jezuickiego. Będzie co oglądać (a nawet kupić) – od maleńkich, szklanych figurek, poprzez słynne krośnieńskie kielichy i patery, wielkie szklane wyroby wyposażenia domu takie jak: drzwi, obrazy czy nawet kabiny prysznicowe, aż po szklaną, małą architekturę – rzeźby czy elementy elewacji.

 

 


Sztuka Karpacka
Przyciągają wzrok kolorowe stragany pełne ręcznie wykonanych drobiazgów: delikatnych koronek, biżuterii,  drewnianych świątków i  bieszczadzkich aniołów, wiklinowych plecionek o oryginalnych  kształtach.  Artyści  regionu karpackiego wystawiają swoje obrazy, rzeźby i przepiękne tkane wyroby. Można podziwiać i kupować!

 

 

 


Festiwal  Win Węgierskich im. Roberta  Portiusa
Święto miłośników węgierskich win to hołd dla tradycji polsko – węgierskiego handlu tym szlachetnym trunkiem sięgającej XVI wieku, w której Krosno zajmuje znaczące miejsce.  Pod otwartym niebem łatwo można się przekonać,  że słynne powiedzenie nie masz wina nad węgrzyna nabiera dosłownego znaczenia.  W urokliwych wiklinowo - drewnianych pawilonach na koneserów i miłośników czekać będą najlepsze gatunki węgierskich win.  Z lampką wina można zasłuchać się w opowieściach o powstawaniu tego szlachetnego trunku. Nad świętem wina czuwa kupiec  i mecenas  sztuki – Robert Wojciech Portius.

  
Zwiedzanie z przewodnikiem wieży – dzwonnicy kościoła farnego
Tych, którzy chcą zobaczyć jak odmierzany jest czas w Krośnie, jak wyglądają legendarne dzwony farne Muzeum Rzemiosła zaprasza na zwiedzanie  z przewodnikiem wieży – dzwonnicy kościoła farnego.W trakcie Karpackich Klimatów udostępniona zostanie  dla zwiedzających wieża farna. Podziwiać będzie można mechanizm zegarowy oraz trzy dzwony, w tym słynny Urban. Jedynym warunkiem jest sprzyjająca pogoda, ale jak stali bywalcy pamiętają, ta zawsze w ostatni weekend wakacji dopisuje.

Wejścia od godz. 10.00 – 16.00 – co 2 godziny jedna grupa.


 

 

Święto krośnieńskiego  chleba
Zapach chleba o poranku na krośnieńskim  rynku nawiązuje  do wielowiekowych tradycji piekarskich w naszym mieście.  Lokalni mistrzowie  piekarnictwa i cukiernictwa  stają w szranki o zdobycie zaszczytnego tytułu „Ulubiony Chleb Krośnian”,  a  tenże smakując  chrupiące pieczywo przyznaje  publiczność  Karpackich Klimatów.


 

 

 

Smaki Podkarpacia
Nasz region słynie ze smacznej  i zdrowej żywności wytwarzanej w tradycyjny sposób. Gospodynie przyjeżdżają do Krosna  i stawiają na stołach mnóstwo smakołyków, począwszy od ciast, wędlin, kwaszonych ogórków, kapusty, proziaków, gomółek, czy kwasu chlebowego. Każdy może znaleźć tutaj swój własny ulubiony smak i zabrać go do domu.

 

 


 

 

 

Zmagania rycerskie i nie tylko
Karpackim  Klimatom od początku  towarzyszą  widowiskowe zmagania  rycerzy. Pokaz przenosi widzów w czasy historycznych potyczek,  których korzenie sięgają wczesnego średniowiecza. W tym roku odważni, honorowi i szlachetni rycerze wraz z przedstawicielami innych rzemiosł miejskich „wezmą we władanie” Muzeum Rzemiosła. Pokazy rękodzielników, dźwiganie średniowiecznego miecza, strzelanie z łuku, wyplatanie wiklinowych koszy, toczenie beczek, historyczne tańce to tylko niektóre atrakcje przygotowane specjalnie na te dni dla gości.

 

 

Klimaty  artystyczne
Karpackie Klimaty otwiera wieczorny  korowód przy blasku pochodni,  przy dźwiękach bębnów  i starych pieśni słowiańskich. Przewodzą mu szczudlarze, kuglarze, muzycy, śpiewacy i przedstawiciele stanu rycerskiego. Na krośnieńską starówkę korowód dociera  liczniejszy o mieszkańców i turystów. Na klimatycznej scenie występują  zespoły  ludowe, folkowe prezentujące  sztukę karpackich krajów – tę najdawniejszą i tę  kontynuującą  tradycje  przodków, ale  zaaranżowaną w nieco nowocześniejszy  sposób.  Bruk krośnieńskiego rynku staje się miejscem dla popisów artystów ulicznego teatru.  Węgierskie czardasze mieszają się ze słowackimi krzyżakami i polskimi mazurami, nie tylko na scenie pełnej artystów pogranicza, ale też wśród  międzynarodowej publiczności wypełniającej krośnieński rynek.
Tegoroczna edycja będzie szczególnie bogata koncertowo. Kapela góralska Krywań, Zespół Rzepeczno, Kapela na dobry dzień, Żmije i wielu innych muzyków, śpiewaków i tancerzy pogranicza którzy zagwarantują wspaniałą zabawę artystyczna dla całych rodzin.

 

 

Trochę  na sportowo
Bieg  Portiusa rozgrywany jest na malowniczej trasie, jakich wiele w okolicach Krosna. Wiedzie od podnóża słynnego zamku „Kamieniec”, aż do mety zlokalizowanej na rynku. Wystartować w nim może każdy, kto ma ukończone 12 lat i cieszy się dobrym zdrowiem.  Zwycięzca będzie mógł odkryć Skarb Portiusa  i cieszyć się nim do kolejnych Karpackich Klimatów.

 

 

 

 

Międzynarodowy  Plener  Fotograficzny
Wszystko co dzieje się przez  trzy dni trwania Karpackich Klimatów uwieczniają fotograficy ze Słowacji, Ukrainy i Węgier przyjeżdżający do Krosna na Międzynarodowy  Plener Fotograficzny . Z tego spotkania mistrzów aparatu powstaje swoisty fotoreportaż wędrujący po galeriach pogranicza, dzięki  temu Karpackie Klimaty to nie tylko ostatni weekend sierpnia,  ale o wiele, wiele więcej… 
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • W HOŁDZIE STANISŁAWOWI MONIUSZCE OPERA W 4 AKTACH

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: RCKP, sala widowiskowa, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wykład „Retoryka na co dzień, czyli język polski według Michała Rusinka”

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: Czytelnia Główna KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • Przedpremierowe seanse filmu NAJŚWIĘTSZE SERCE w artKinie RCKP

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, krosno więcej
 •  
 • Wykład "Mówimy o sztuce...": "Skandale i skandaliści"

  Termin: 2020-02-23
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • Prezentacja XI almanachu literackiego „Ścieżki życia”

  Termin: 2020-02-26
  Miejsce: Salonik Artystyczny KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej