• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Wtorek, 17 września 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Justyny, Roberta

Kontakt

Aktualności

Regionalny Konkurs Pierwszej Pomocy rozstrzygnięty! Puchar Prezydenta Krosna dla ratowników z dukielskiego gimnazjum

24-03-2015 | Dla Mieszkańców

W środę 18 marca 2015 roku na obiektach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie (dawna „Naftówka”) odbyła się kolejna, VIII edycja Regionalnego Konkursu Pierwszej Pomocy dla młodzieży gimnazjalnej. Patronat nad konkursem objął Prezydenta Miasta Krosna - Piotr Przytocki oraz Prezes Zarządu Oddziału PCK w Krośnie – Władysław Tlałka.

 

 

Od ośmiu lat, poprzez ten konkurs „Naftówka” promuje zasady udzielania  pierwszej pomocy wśród gimnazjalistów. W tym roku uczestniczyło w nim 16 zespołów uczniowskich z powiatu krośnieńskiego i Krosna. W konkursie udział wzięły także trzy zespoły ze Słowacji.

 

 

 

 

 

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym, teoretycznym każdy uczestnik rozwiązywał test z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W etapie drugim, praktycznym 3-osobowe zespoły udzielały pomocy w trzech ogniskach urazowych. Na pierwszym ognisku uczestnicy wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach medycznych: niemowlęcym, dziecięcym i dorosłym według  obecnie obowiązujących wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. W drugim, udzielali pomocy ofiarom wypadku drogowego. Tutaj uczniowie oceniani byli za zabezpieczenie miejsca wypadku oraz udzielenie pomocy uczestnikom wypadku, tj. rowerzystce potrąconej przez samochód(złamanie otwarte kości goleniowej i uraz głowy) oraz kierowcy, który stracił przytomność. Ze względu na charakter i znajomość zagadnień tego ogniska sędziami byli funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji z Krosna oraz ratownicy kwalifikowani. Na trzecim ognisku urazowym młodzi ratownicy pomagali ofiarom bójki(wytrzewienie jelit i ciało obce w okolicy biodra)-mówi Zbigniew Moskal, główny organizator konkursu.

 

 

 

 

 

W tegorocznej edycji najlepszy okazał się zespół ratowników z gimnazjum w Dukli, który zdobył główne trofeum-puchar Prezydenta Miasta Krosna, Piotra Przytockiego. Miejsce drugie i puchar Prezesa Zarządu Oddziału  PCK w Krośnie, Władysława Tlałki zdobył zespół z krośnieńskiego gimnazjum katolickiego. Trzecie miejsce przypadło gimnazjum ze Świerzowej Polskiej, dla którego puchar ufundował Komendant Miejski PSP w Krośnie, Krzysztof Korzec. Równie wysoki poziom umiejętności ratowniczych pokazali uczniowie ze słowackich gimnazjów w  Svidniku.

 

 

 

 

 

Końcowa klasyfikacja zespołowa VIII edycji Konkursu/pierwsza dziesiątka/:

 1. Gimnazjum w Dukli – 142,66  pkt. (Kinga Wróbel, Katarzyna Bogacz, Katarzyna Krupa)
 2. Katolickie Gimnazjum Krosno – 139,90 pkt. (Marcelina Kozicka, Anna Kaczmarska, Sandra Lazarowicz)
 3. Gimnazjum w Świerzowej Polskiej – 130,91 pkt. (Weronika Gajewska, Klaudia Dubis, Karolina Liwosz)
 4. Gimnazjum Nr 4 Krosno – 125, 82 pkt.
 5. Gimnazjum Nr 1 w Krośnie – 121,15 pkt.
 6. Gimnazjum w Węglówce – 115,49 pkt.
 7. Gimnazjum w Potoku – 111,04 pkt.
 8. Gimnazjum w Jaśliskach – 109,63 pkt.
 9. Gimnazjum w Lubatówce – 108,07 pkt.
 10. Gimnazjum w Posadzie Górnej – 84,74 pkt.
 

Końcowa klasyfikacja indywidualna/pierwsza dziesiątka/:

 1. Aleksandra Knap (Gimnazjum Nr 1 Krosno)
 2. Kinga Wróbel (Gimnazjum  Dukla)
 3. Sandra Lazarowicz (Katolickie Gimnazjum Krosno)
 4. Mateusz Guzik (Gimnazjum  Nr 4 Krosno)
 5. Łukasz Gromek (Gimnazjum Nr 4 Krosno)
 6. Izabela Staroń (Gimnazjum Dukla)
 7. Marcelina Kozicka (Katolickie Gimnazjum Krosno)
 8. Karolina Niepokój (Gimnazjum Nr 1 Krosno)
 9. Katarzyna Bogacz (Gimnazjum Dukla)
 10. Anna Kaczmarska (Katolickie Gimnazjum Krosno)

 

 

 

 

 

Dodatkowo pucharami wyróżnione zostały zespoły, które najlepiej radziły sobie w ogniskach urazowych. I tak, za najskuteczniejszą pomoc w resuscytacji krążeniowo-oddechowej puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie zdobyli uczniowie ze Świerzowej Polskiej. Za najlepiej udzieloną pomoc podczas wypadku drogowego puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie zdobyli uczniowie gimnazjum z Dukli. Puchar Dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie otrzymali uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Krośnie za największy zasób wiedzy z pierwszej pomocy. Puchary wręczyli dyrektorzy tych instytucji.

 

 

 

 

 

Podczas konkursu jego uczestnicy mieli okazję poznać charakter pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, tj. pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji i straży miejskiej. Na szkolnym parkingu przez kilka godzin ratownicy medyczni, strażacy i policjanci byli dostępni dla gimnazjalistów, także ich pojazdy uczestniczące w akcjach ratunkowych. Poza służbami zawodowymi pod szkołę zajechał także nowoczesny MAN, wóz OSP z Odrzykonia.

 

Dodatkowymi atrakcjami tego konkursu była możliwość sprawdzenia umiejętności strzeleckich z karabinka pneumatycznego oraz  pokonania „toru przeszkód” po założeniu alkogogli. Te specyficzne okulary zaburzają świadomość tak jak po spożyciu alkoholu i mają na celu uświadomienie zagrożeń powodowanych przez pijanych kierowców.

 

 

 

 

 

W trakcie konkursu zostały także wręczone legitymacje i certyfikaty RD PZM dla nowych ratowników drogowych. 40 uczniów Naftówki ukończyło pozytywnie 30-godzinny kurs na stopień ratownika drogowego. Wszystkim ratownikom WORD w Krośnie ufundował kamizelki odblaskowe a legitymacje wręczył Józef Biernacki, Prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

 

W obecności uczestników konkursu podsumowano również pracę wolontariacką maturalnej klasy ratowniczo-obronnej z Naftówki w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie. W ostatnich dwóch latach 21 uczniów tej klasy odbyło wolontariat w łącznym wymiarze 2200 godzin. Z rąk Doroty Kostrzewy, Naczelnej Pielęgniarki Szpitala wolontariusze otrzymali certyfikaty, potwierdzające odbycie pracy oraz wolontariackie koszulki.

 

 

 

 

 

Korzystając z obecności gimnazjalistów uczniowie klas ratowniczych z Naftówki przeprowadzili dla nich warsztaty z ratownictwa przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

 

Najlepsze zespoły uczestniczące w konkursie otrzymały puchary, dyplomy, nagrody rzeczowe ufundowane przez: Urząd Miasta Krosna, Wojewódzki Szpital Podkarpacki, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, ZO PCK w Krośnie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie, Komendanta Państwowej Staży Pożarnej w Krośnie i ZSP Nr 4 w Krośnie.

 
ZSP4  Krosno
 
Zobacz galerię zdjęć
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MY|WY KRAKOWSKI TEATR TAŃCA

  Termin: 2019-09-17
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII FORMA KOLORU

  Termin: 2019-09-19
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Galeria Fotografii 2 piętro więcej
 •  
 • Spotkanie z Moniką Piątkowską pod hasłem „Prus jakiego nie znacie”

  Termin: 2019-09-20
  Miejsce: Krośnieńska Biblioteka Publiczna - Biblioteka Główna, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • Zadomów się w dziedzictwie!

  Termin: 2019-09-21
  Miejsce: ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4, 38-400 Krosno więcej
 •  
 • XXVI KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA. GRAŻYNA BRODZIŃSKA & KOSMA BAND

  Termin: 2019-09-29
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej