• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Piątek, 21 lutego 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Piotra, Eleonory

Kontakt

Aktualności

Krośnieńska biblioteka nagrodzona w ogólnopolskim konkursie

11-09-2009 | Dla Mieszkańców

Krośnieńska Biblioteka Publiczna została laureatem I nagrody w ogólnopolskim konkursie na najlepszy program promujący Tydzień Bibliotek 2009. Tydzień Bibliotek odbywał się w tym roku w dniach 8-15 maja pod hasłem „Biblioteka to plus”. Organizatorem konkursu był Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie. Na konkurs wpłynęły sprawozdania z bibliotek publicznych, pedagogicznych, naukowych, szkolnych, ośrodków kultury oraz struktur SBP z całej Polski.

 


Krośnieńska biblioteka po raz kolejny potwierdziła, że jest instytucją aktywną – dostosowującą swoją ofertę do zmieniających się potrzeb, nowych technologii informatycznych i uwarunkowań społecznych. W okresie "Tygodnia..." zrealizowano 42 różnego rodzaju działania adresowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.


I miejsce przyznane Krośnieńskiej Bibliotece to istotne wyróżnienie i nagroda za prowadzoną działalność, ale i ważny element promocji biblioteki i miasta w skali ogólnopolskiej. 

 

 


Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran czyta dzieciom /15 maja/

 


Konsekwencja w działaniu i podejmowanie nowych wyzwań sprawiły, że krośnieńska biblioteka jest jedną z bardziej kreatywnych bibliotek publicznych w regionie i kraju, o czym świadczą m. in. wysokie wskaźniki czytelnictwa - blisko 40% mieszkańców miasta to użytkownicy KBP, jeden z najwyższych w kraju wskaźników zakupu książek w przeliczeniu na 100 mieszkańców /29,8 wol. w 2007 r., 25 wol. w 2008 r./, innowacyjne działania na rzecz promocji książki i wdrażania nowych technologii informacyjnych, wieloletnia współpraca z bibliotekami Euroregionu Karpackiego, aktywność w zakresie pozyskiwania pozabudżetowych środków w konkursach grantowych na prowadzenie działalności merytorycznej /w ciągu ostatnich trzech lat Biblioteka pozyskała ponad 900 tys. zł, które pozwoliły na rozszerzenie działalności merytorycznej i zakup nowego sprzętu/.

 


O efektywności działań promocyjnych biblioteki świadczą również nagrody i wyróżnienia, które biblioteka otrzymuje. W ubiegłym roku KBP otrzymała I miejsce za realizację Tygodnia Bibliotek w województwie podkarpackim oraz tytuł „Mistrz Promocji Czytania” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Najbardziej aktywna biblioteka 2007”. KBP posiada również medal przyznawany za wybitne osiągnięcia dla bibliotekarstwa polskiego Bibliotheca Magna Perenisque oraz wiele innych odznaczeń i wyróżnień.

 

 


Spotkanie z Ewa Chotomską  /15 maja/

 

 

Dążenie to tego, aby biblioteka była postrzegana jako miejsce spędzania wolnego czasu i miejsce zdobywania wiedzy to istotny element działań adresowanych w Tygodniu Bibliotek do najmłodszych użytkowników. Konkursy, lekcje, spotkania z ciekawymi ludźmi, gry i zabawy to najczęstsze formy działań w których uczestniczyły dzieci, m.in. 8 maja odbył się Festiwal bajek i legend świata czyli przegląd małych form teatralnych, w Filii nr 4 multimedialne lekcje pod hasłem „Z biblioteką do sukcesu”, w Oddziale dla Dzieci prezentacja książek metodą booktalkingu.


Literaturze dla dzieci poświęcony był również wykład dr Grzegorza Leszczyńskiego, adresowany do bibliotekarzy z Krosna i powiatu krośnieńskiego.

 

 


Wernisaż prac Piotra Worońca  /13 maja/

 


KBP to również miejsce promocji różnego typu działań adresowanych do czytelników dorosłych. Nawiązując do hasła Tygodnia Bibliotek chcieliśmy pokazać, że biblioteka to plus: dla osób ciekawych świata –  w Czytelni Głównej odbyło się spotkanie z podróżnikiem Stanisławem Skotnickim, który zaprezentował swoją 3-miesięczną wyprawę – „lądem do Indii”; dla seniorów – w Filii nr 6 odbyły się warsztaty komputerowe z udziałem osób starszych, natomiast w Domu Pomocy Społecznej spotkanie z udziałem pensjonariuszy poświęcone książkom, które miały szczególne znaczenie w ich życiu;  dla miłośników filmu - w ramach piątkowych seansów filmowych w Centrum Multimedialnym można było obejrzeć filmy: Wyznania Gejszy i Niczego nie żałuję; dla miłośników sztuki – w Saloniku Artystycznym odbył się wernisaż prac znanego artysty-rzeźbiarza – Piotra Worońca; dla miłośników literatury pięknej – z czytelnikami spotkał się poeta i krytyk Krzysztof Lisowski.

 


Ale Biblioteka – to przede wszystkim plus dla wszystkich lubiących czytać. I to właśnie „magii czytania” poświęcona była 15 maja  impreza realizowana z udziałem władz samorządowych, w trakcie której znani krośnianie czytali dzieciom, odbył się też konkurs głośnego czytania dzieci oraz spotkanie z Ewą Chotomską.

 

 


Uczestnicy konkursu Festiwal bajek i legend świata /8 maja/

 

Wszystkie działania zrealizowane przez KBP w okresie Tygodnia Bibliotek stanowiły niewielką cześć inicjatyw promujących czytelnictwo, a realizowanych przez Bibliotekę w ciągu całego roku. Z bieżącą ofertą Biblioteki można zapoznać się na stronie www.kbp.krosno.pl.

 

         Monika Machowicz
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • W HOŁDZIE STANISŁAWOWI MONIUSZCE OPERA W 4 AKTACH

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: RCKP, sala widowiskowa, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wykład „Retoryka na co dzień, czyli język polski według Michała Rusinka”

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: Czytelnia Główna KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • Przedpremierowe seanse filmu NAJŚWIĘTSZE SERCE w artKinie RCKP

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, krosno więcej
 •  
 • Wykład "Mówimy o sztuce...": "Skandale i skandaliści"

  Termin: 2020-02-23
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • Prezentacja XI almanachu literackiego „Ścieżki życia”

  Termin: 2020-02-26
  Miejsce: Salonik Artystyczny KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej