• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Wtorek, 17 września 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Justyny, Roberta

Kontakt

Aktualności

Koncert Lory Szafran i Wojciecha Gogolewskiego w Muzeum Rzemiosła w Krośnie - Piwnicy PodCieniami

16-10-2009 | Dla Mieszkańców | Dla Turystów

W  Muzeum Rzemiosła w Krośnie – Piwnicy PodCieniami, podczas finisażu wystawy Mariusz Kus i Agata Kus. Malarstwo, odbył się koncert Lory Szafran i Wojciecha Gogolewskiego zatytułowany Piosenki Wasowskiego i Przybory. W trakcie koncertu zaprezentowane zostały nowe możliwości Piwnicy PodCieniami wynikające z realizacji przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie projektu Piwnica PodCieniami – zakup sprzętu do działań kulturalno – edukacyjnych finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowanego przez Gminę Krosno.

 

 

 W roku 2005 władze miasta podjęły decyzję o remoncie kamienicy Rynek 5. Celem tej realizacji była adaptacja piwnic na sale koncertowe i wystaw czasowych Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Udało się to dzięki pozyskaniu przez Miasto Krosno środków z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Muzeum Rzemiosła w Krośnie już od trzech lat  realizuje w Piwnicy PodCieniami bogatą ofertę kulturalną i edukacyjną. Dzięki środkom otrzymanym w tym roku z MKiDN zakupiony został fortepian (GT 2 mający wszystkie zalety instrumentu cyfrowego, posiadając jednocześnie mechaniczną klawiaturę taką, jak w tradycyjnych fortepianach Yamahy, oraz brzmienie koncertowego fortepianu Yamaha). Krośnieńska Piwnica PodCieniami pochwalić się może fortepianem Yamaha nr seryjny 50000. Piwnica PodCieniami doposażona została w ramach projektu w oświetlenie ekspozycyjne typu LED z możliwością oświetlenia estradowego. Modernizacji uległy również nagłośnienie (Dinakord) i system ekspozycyjny. 

 

 

 

 

 

 

Sobotni, jazzowo – muzealny wieczór w Piwnicy PodCieniami odbył się pod znakiem legendarnego duetu Starszych Panów Dwóch – Wasowskiego i Przybory. Przywykliśmy do tradycyjnych, nieśmiertelnych wykonań utworów przez gwiazdy kultowego kabaretu, lecz warto było przekonać się, jak brzmi ów niezapomniany repertuar w interpretacji jazzowej Lory Szafran i Wojciecha Gogolewskiego.

 

 

 Lora Szafran uznawana jest za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. Urodziła się w Krośnie, gdzie debiutowała jako solistka zespołu Vitro Band. Artystka występowała m.in. z zespołami: Walk Away, New Presentation, Sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Trio Włodzimierza Nahornego, Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Lora Szafran współpracowała z czołówką polskich muzyków, kompozytorów i autorów tekstów. Byli to m.in. E. Bem, E. Adamiak, M. Szcześniak, A. Jagodziński, Wojtek i Jacek Niedzielowie, Wł. Nahorny, P. Wojtasik, H. Miśkiewicz, J. Ptaszyn Wróblewski, B. Hołownia, J.J. Dobrzyński, M. Bychawski, B. Maseli, J. Holm, A. Poniedzielski, J. Cygan, W. Młynarski. W swojej dyskografii ma sześć płyt solowych: Lonesome Dancer (1989), W górę głowa (1991), You've Changed (najlepsza płyta jazzowa roku 1992), Tylko Chopin (1994), Wspomnienia (2002), Śpiewnik Nahornego (2003). Lora Szafran brała również udział w nagraniach płytowych wielu znanych muzyków.

 

 

 

 

 

 Wojciech Gogolewski, pianista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach - Wydział Jazzu, znakomicie spisuje się zarówno jako lider wielu swoich zespołów, takich jak np. No Smoking czy Kwartet Wojciecha Gogolewskiego, jak również w roli sidemana. Grał m.in. w zespole Zbigniewa Namysłowskiego AIR CONDITION, z którym objechał niemal cały świat, grając m.in. w klubach jazzowych Szwecji, Niemiec, Francji czy Holandii, jak również podczas dużych międzynarodowych festiwali jazzowych, np. PORI JAZZ w Finlandii, MONTREAL JAZZ FESTIVAL w Kanadzie czy JAZZ JAMBOREE w Warszawie. W latach 1988-1998 artysta mieszkał w Niemczech, gdzie pracował w studiach nagraniowych oraz grał koncerty w klubach jazzowych. Artysta jest również znakomitym kompozytorem i aranżerem, zarówno muzyki jazzowej jak i rozrywkowej. Pisze m.in. dla Mieczysława Szcześniaka, Haliny Frąckowiak, czy Michała Bajora. Aranżował również dwa utwory na płycie Vanessy Mae z 1999 roku oraz jest autorem instrumentacji na orkiestrę utworów Fr. Chopina do filmu Jerzego Antczaka Chopin - pragnienie miłości. Pisał muzykę do filmów P. Szulkina, F. Falka, oraz prawie 40-stu premier teatralnych m.in. dla teatrów w Opolu, Kielcach, Kaliszu i Teatru Narodowego w Warszawie.
 

Na kieliszek wina w przerwie koncertu zaprosił Sklep Enoteka "Wino i Przyjaciele".


Mamy nadzieję, że sobotni, jazzowo – muzealny wieczór w Piwnicy PodCieniami będzie zaproszeniem na kolejne kameralne koncerty, które Muzeum Rzemiosła w Krośnie zamierza organizować. Pierwszy koncert w 2010 roku odbędzie się 14 stycznia. Już dziś Muzeum Rzemiosła w Krośnie – Piwnica PodCieniami zaprasza na spotkanie z pianistą, dyrygentem, antropologiem kultury i kompozytorem – Marcinem Dominikiem Głuchem. Szczegóły koncertu wkrótce na stronie internetowej www.muzeumrzemiosla.pl/podcieniami oraz na plakatach.

 

Bożena Paradysz
Muzeum rzemiosła w Krośnie
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MY|WY KRAKOWSKI TEATR TAŃCA

  Termin: 2019-09-17
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII FORMA KOLORU

  Termin: 2019-09-19
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Galeria Fotografii 2 piętro więcej
 •  
 • Spotkanie z Moniką Piątkowską pod hasłem „Prus jakiego nie znacie”

  Termin: 2019-09-20
  Miejsce: Krośnieńska Biblioteka Publiczna - Biblioteka Główna, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • Zadomów się w dziedzictwie!

  Termin: 2019-09-21
  Miejsce: ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4, 38-400 Krosno więcej
 •  
 • XXVI KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA. GRAŻYNA BRODZIŃSKA & KOSMA BAND

  Termin: 2019-09-29
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej