news1.png
19.06.2020

Jak rozwija się Krosno? Diagnoza miasta

Za nami kolejny etap prac nad przygotowaniem Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego w ramach projektu pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO”. W ubiegłym tygodniu (24 – 25.06) odbyły się spotkania Zespołu Miejskiego oraz Rady Rozwoju Krosna, dotyczące diagnozy miasta.

Najważniejsze wnioski wypływające z diagnozy Krosna przedstawili jej autorzy - dr Hubert Kotarski oraz dr Krzysztof Piróg z Instytutu Badań Ewaluacyjnych Rynkowych i Społecznych IBERiS. Diagnoza została opracowana w obszarach problemowych: środowiskowym, społecznym, gospodarczym, przestrzennym, finansowania rozwoju miasta, kulturowym, inteligentnego zarządzania miastem. Wykorzystano dane statystyki publicznej – Banku Danych Lokalnych GUS, jak również narzędzia stworzone przez Związek Miast Polskich – Monitor Rozwoju Lokalnego i narzędzie do analiz pogłębionych, zawierające dane o aktywności ekonomicznej mieszkańców, udostępnione przez Ministerstwo Finansów z systemu POLTAX. Diagnoza uwzględnia ponadto wyniki badań młodzieży z krośnieńskich

szkół średnich oraz studentów Karpackiej Państwowej Uczelni. W celu określenia pozycji konkurencyjnej Krosna na tle podobnych miast została określona grupa porównawcza, obejmująca miasta na prawach powiatu zbliżone pod względem liczby mieszkańców, które utraciły status stolicy województwa, zlokalizowane w Polsce wschodniej i południowej, po wschodniej stronie Wisły. Są to: Tarnobrzeg i Przemyśl (województwo podkarpackie), Nowy Sącz (województwo małopolskie), Chełm, Zamość, Biała Podlaska (województwo lubelskie) oraz Suwałki (województwo podlaskie).

Jakie najważniejsze konkluzje wynikają z diagnozy Krosna?

Krosno, jak większość średnich miast w Polsce, ma problemy demograficzne: zmniejszająca się liczba mieszkańców, wzrost subpopulacji osób w wieku poprodukcyjnym, przy spadku liczby osób w wieku przedprodukcyjnym, odpływ mieszkańców do suburbiów (gmin bezpośrednio sąsiadujących z Krosnem), ustabilizowany napływ mieszkańców do miasta, głównie w związku z inwestycjami na rynku mieszkaniowym – informuje dr Hubert Kotarski. - Z drugiej strony bardzo mocną stroną miasta jest wymiar gospodarczy – stała i pozostająca przez wiele lat na wysokim poziomie liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w REGON na 1000 mieszkańców, wysoki i stale rosnący poziom wpływów JST z tytułu udziału we wpływach BP z PIT i CIT przypadające na 1000 osób w wieku od 18 lat, wysoki poziom średniej kwoty wydatków inwestycyjnych przypadającej na 1 mieszkańca, bardzo niski poziom bezrobocia. Pojawiają się jednak i w tym wymiarze swoiste zaskoczenia, jak np. niski odsetek osób zatrudnionych w usługach, czy też niski poziom wskaźnika liczby podmiotów gospodarczych prowadzących działalność w sektorze usług finansowych na 1000 zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Z analizy danych statystycznych widać również, że Krosno charakteryzuje się stosunkowo niskim wskaźnikiem udziału ogólnodostępnych terenów zielonych w ogólnej powierzchni miasta – parków, zieleńców, terenów zieleni osiedlowej - dodaje dr Hubert Kotarski.

Ważnym aspektem, którego dotyczy projekt jest także rozwój instytucjonalny Krosna.

Zapewnienie odpowiedniego poziomu rozwoju lokalnego nie jest możliwe bez zapewnienia odpowiedniego poziomu rozwoju instytucjonalnego, czyli sprawnie i skutecznie działającej administracji samorządowej. Administracji potrafiącej myśleć i działać w sposób strategiczny, zapewniającej wysoką jakość świadczonych usług, otwartej na potrzeby mieszkańców i współpracującej z mieszkańcami, dbającej o rozwój zawodowy swoich pracowników oraz zarządzającej miastem z zastosowaniem nowoczesnych metod i narzędzi. Są to bardzo ważne elementy tworzonego Planu Rozwoju Instytucjonalnego dla Krosna – podkreśla dr Krzysztof Piróg.

news2.png [377.14 KB]
Od lewej: dr Krzysztof Piróg i dr Hubert Kotarski

Zespół Miejski pracował w grupach warsztatowych nad analizą silnych i słabych stron miasta w wymiarach gospodarczym oraz instytucjonalnym, a także przeprowadził analizę czynników powodujących przyciąganie i odpływ mieszkańców.

Na tematy związane z diagnozą miasta, sytuacją demograficzną i poprawą jakości życia dyskutowała także Rada Rozwoju Krosna. Szczególną uwagę poświęcono sprawom odpływu młodych mieszkańców, suburbanizacji oraz polityce mieszkaniowej. Wskazano na konieczność tworzenia nowych, atrakcyjnych i dostępnych dla mieszkańców terenów zielonych. Rada poruszyła również kwestie wdrażania w mieście inteligentnych rozwiązań z zakresu „smart city”. Zaakcentowano potrzebę tworzenia atrakcyjnej oferty miasta skierowanej do różnych grup mieszkańców, skrojonej odpowiednio do ich potrzeb (np. rodziny z dziećmi, młodzi, seniorzy). Podkreślono także wpływ kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19 na sytuację miasta. Wiele branż przeżywa obecnie trudny okres, w tym istotne dla Podkarpacia sektory lotniczy, motoryzacyjny i meblarski. Wobec spodziewanych problemów podmiotów gospodarczych przeciwdziałanie skutkom kryzysu będzie istotnym wyzwaniem na najbliższe lata.

news3.png [458.89 KB]
Od lewej: dr Krzysztof Piróg i dr Hubert Kotarski

Projekt, który przygotowujemy w ścisłej współpracy z przedstawicielami mieszkańców, przedsiębiorców, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych będzie obejmował wiele aspektów związanych z poprawą jakości życia w Krośnie – informuje dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta. - Przed nami kolejne spotkania Zespołu Miejskiego i Rady Rozwoju Krosna, poświęcone wypracowaniu rozwiązań będących odpowiedzią na zidentyfikowane problemy oraz wyzwania rozwojowe miasta. Wyniki obecnych prac, zwłaszcza dotyczące pogłębionej części diagnostycznej, zostaną wykorzystane także w procesie tworzenia nowej strategii rozwoju miasta,o którym już myślimy - dodaje zastępca prezydenta

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
fax 13 47 436 51
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie