A A A
 • English
 • Deutsch
Czwartek, 21 czerwca 2018, dzisiaj świętujemy imieniny: Alicji, Alojzego

Kontakt

Aktualności

BWA zaprasza na wystawę fotografii Tomasza Kasprzyka

10-01-2017 | Dla Mieszkańców

 Krośnieńskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza za wystawę fotografii Tomasza Kasprzyka pt. Ad Memoriam Tuam, która powstała za murami Klasztoru Sióstr Bernardynek w Zakliczynie. Prace można oglądać do 17 stycznia w Galerii BWA przy ul. Kolejowej 1.

 

 

Tomasz Kasprzyk urodził się 28 lutego 1960 r. w Sanoku, a z Jasłem związany jest od wielu pokoleń.Tu mieszka, pracuje i tworzy. Ten ceniony fotografik i dokumentalista przez długi czas pracował w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Przez szereg lat współpracował z muzeami w Krośnie, Bieczu i Sanoku,wykonując dla nich wiele prac fotograficznych do publikacji naukowych, albumów i opracowań historycznych. Dokumentował wykopaliska archeologiczne prowadzone przez archeologów z muzeum w Krośnie. Już jako nastolatek i uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Kr. Stanisława Leszczyńskiego uczestniczył w 1976 r. w swej pierwszej fotograficznej wystawie zbiorowej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Będąc członkiem Krośnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego, do którego wstąpił w 1979 r. uczestniczył w wielu wystawach fotograficznych w kraju i za granicą.Jego zdjęcia zdobywały nagrody i wyróżnienia w licznych konkursach w kraju i za granicą. W swojej twórczości najbardziej interesuje go portret psychologiczny i reportażowy. Temu gatunkowi fotografii oddany jest całym sobą. Portret fotograficzny to jego pasja i fascynacja.

W 2009 r. wydarzeniem kulturalnym Jasła była jego wystawa fotograficzna zatytułowana „225 lat jasielskiej nekropolii”, którą odwiedziło blisko trzy tysiące osób. W 2012 r. w Starym Spichlerzu w Jaśle przy ulicy Metzgera na trwającej cztery dni wystawie pokazał 60 kobiecych portretów. W 2014 r. w Kaplicy p.w. Jezusa Ukrzyżowanego na Starym Cmentarzu w Jaśle pokazał wystawę zatytułowaną „Hic Transit Gloria Mundi”Tak przemija chwała świata ,z okazji 230 rocznicy powstania jasielskiego cmentarza. To jedne z ciekawszych projektów artysty w ostatnich latach jego twórczości…

Jest członkiem rzeczywistym Foto klubu Rzeczypospolitej Polskiej, AFRP, członkiem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, FIAP, członkiem Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego, KTF oraz członkiem grupy PLAJA,nieformalnego Stowarzyszenia Jasielskich Artystów Plastyków.

Autor licznych wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i zagranicą.

Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych.

W 2014 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska przyznała Tomaszowi Kasprzykowi Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej, a rok później Złotą Odznakę „Za Opiekę nad Zabytkami”. W grudniu 2015 roku Tomasz Kasprzyk otrzymał Nagrodę Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury i dziedzictwa narodowego. W 2013 r. otrzymał „Srebrne Jabłko Sądeckie” odznaczenie z okazji jubileuszu 35-lecia działalności Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego za aktywną pracę na rzecz Towarzystwa oraz za wkład w promowaniu Ziemi Sądeckiej przez utrwalanie jej piękna na fotografii. Otrzymał również z tej okazji Dyplom Burmistrza Krynicy Zdroju za osiągnięcia w upowszechnianiu sztuki fotograficznej i promowaniu Gminy Krynicy Zdrój.
 

 

Wystawa fotografii Tomasza Kasprzyka pt. Ad Memoriam Tuam

 ŚWIAT ZA MURAMI
Autor zdjęć Tomasz Kasprzyk w sobie tylko znany sposób nie tylko dostał pozwolenie na wejście do strefy niedostępnej Zakonu Klauzurowego Sióstr Bernardynek w Zakliczynie ale również zaskarbił sobie ich zaufanie i przychylność. Jego pracy towarzyszyła myśl o poszukiwaniu i uchwyceniu Ducha Zakonu …

Fotografie przedstawione na wystawie to również wielki pokłon w stronę klauzury. Uchylają rąbka tajemnicy świata zamkniętego za murami. Różne wiekowo Siostry Bernardynki, każda ze swoją historią wniesioną razem z osobistym powołaniem i poświęceniem siebie służbie innym, każda ze swoją osobowością zamkniętą w schemacie dnia codziennego. Zdjęcia, które bardziej skupiają się na człowieku, na pokazaniu jego życia godzina po godzinie, w różnych porach dnia i roku…To siostry zakonne są tutaj bohaterkami. Wypełniają mury klasztoru sobą tworząc swoistą atmosferę. W budynku unoszą się ich emocje, radość, skupienie, troska… Przestrzeń wokół klasztoru one pielęgnują i porządkują. Na nie przede wszystkim skierowany jest kadr fotografa wrażliwego i uważnego, umiejącego wyłapać i zatrzymać czas z zaklętą w nim emocją i pięknem. Mury stanowią tylko tło. Czy to nie jest właściwy sposób na szukanie Ducha Zakonu? Myślę, że tak.

Tomkowi udało się to znakomicie, a uważny i wrażliwy odbiorca doceni szczerość i otwartość Sióstr Bernardynek z jaką wprowadziły nas, poprzez pośrednika fotografa, w swój świat. Pozostańmy na chwilę w skupieniu, refleksji i fascynacji nad różnorodnością ludzkich postaw dotyczących sposobu na życie.

Beata Walczuk

Wystawa fotografii Tomasza Kasprzyka pt. Ad Memoriam Tuam
Wystawa fotografii Tomasza Kasprzyka pt. Ad Memoriam Tuam
Wystawa fotografii Tomasza Kasprzyka pt. Ad Memoriam Tuam
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • PLASTYKA & GRAFIKA. Zakończenie roku artystycznego 2018 w RCKP

  Termin: 2018-06-21
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16 mm" film SWEET COUNTRY

  Termin: 2018-06-21
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • MUZYKA. Zakończenie roku artystycznego 2018 w RCKP

  Termin: 2018-06-22
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • VIII Ogólnopolski Festiwal Tańca INTERMEDIUM

  Termin: 2018-06-23
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • CZYTANIE NA EKRANIE w artKinie

  Termin: 2018-06-24
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej