• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Piątek, 21 lutego 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Piotra, Eleonory

Kontakt

Aktualności

Jesienno-zimowe propozycje RCKP

19-11-2009 | Dla Mieszkańców

Nadeszła jesień, a z nią dłuższe wieczory…. ale właśnie te dłuższe wieczory - jesienne, zimowe Regionalne Centrum Kultur Pogranicza przygotowało wiele interesujących propozycji dla mieszkańców Krosna. Serdecznie zapraszamy.


Przez dwa dni - sobota i niedziela 21 - 22 listopada
w godz.9 – 17.00 w głównych hallu będzie można podziwiać kanarki, papugi i inne przepiękne ptaki egzotyczne. Organizatorem dorocznej wystawy ptasich śpiewaków i piękności jest Krośnieńskie Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Bilet wstępu 3 zł

28 listopada o godz.18.00 wystąpi Polski Teatr Tańca. Balet Poznański.
Miłośnicy sztuki tańca współczesnego zobaczą trzy spektakle taneczne:
„Balladyna” – choreografia, kostiumy i wykonanie: Karina Adamczak – Kasprzak i Agata Ambrozińska - Rachuta
„Solo na dwie osoby” - tańczą Katarzyna Kulmińska, Karolina Wyrwał
„Mat” – choreografia i wykonanie Paweł Malicki
Bilet wstępu na wieczór tańca 20 zł

 

 


Dzień później w niedzielę 29 listopada o godz.18.00 Regionalne Centrum Kultur Pogranicza wraz z Krośnieńskim Towarzystwem Muzycznym zapraszają na Wieczór Andrzejkowy, który wypełni muzyka wiedeńskich Straussów, fragmenty opery Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór” oraz rosyjskie romanse. W Wieczorze Andrzejkowym wystąpią: Natalia Cieślachowska – sopran, Małgorzata Busz-Perkins – mezzosopran, Jadwiga Kot – sopran, Krzysztof Zajdel – tenor, Antoni Tełewiak – fortepian, Daniel Eibin – fortepian, chór mieszany Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia pod dyrekcją Renaty Zajdel oraz kwintet smyczkowy „Kameraliści Rzeszowscy”. W przerwie koncertu czekają na widzów profesjonalne wróżki i słodki poczęstunek.
Bilety w cenie 20 zł, specjalny bilet andrzejowy dla 2 osób 25 zł

 2 i 3 grudnia (początek godz.9.30) trwać będą X Mikołajki Teatralne - spotkanie z satyrą. Jest to otwarta scena dla dzieci i młodzieży z Krosna i regionu pragnących zaprezentować swój aktorski lub literacki talent w gatunku komediowo - satyrycznym. Spotkania są dobrą zabawą teatralną, miejscem realizacji zdolności i autorskich pomysłów. Konkurs przeprowadzany jest w 2 kategoriach artystycznych i w 2 grupach wiekowych – szkoła podstawowa i gimnazjum.
Wstęp jest wolny.

5 grudnia - koncert na rzecz krośnieńskiego Hospicjum w wykonaniu artystów amatorów z Dębicy.
Organizatorem jest Stowarzyszenie „Czyń dobro mimo wszystko”.

6 grudnia wieczorową porą na krośnieńskim rynku uroczyste Powitanie Aniołów
– pierwszy element projektu Gminy Krosno

7  grudnia o godz.10.00 już po raz 17 na gościnnej scenie RCKP odbędzie się prezentacja dorobku artystycznego dziecięcych i młodzieżowych zespołów różnych form tanecznych z Polski południowo – wschodniej pn. Mikołajkowe Spotkania Taneczne. Spotkania rozwijają wrażliwość estetyczną dzieci i młodzieży oraz popularyzują walory artystyczne i wychowawcze tańca.
Wstęp na przegląd jest wolny.

Pięknym zwyczajem stała się już organizacja przedświątecznych kiermaszów, które na kilka dni przed Wigilią wprowadzają nas w niepowtarzalną atmosferę tych najbardziej rodzinnych świąt w roku.
W niedzielę 20 grudnia Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na bożonarodzeniowy kiermasz świąteczny. Będą stoły z tradycyjnymi potrawami wigilijnymi i świątecznymi, stroiki, ozdoby świąteczne, rękodzieło artystyczne. Tegoroczna edycja połączona będzie ze spotkaniem twórców pogranicza polsko – słowackiego w ramach projektu Anioły Pogranicza oraz otwarciem wystawy pokonkursowej i głoszeniem wyników 25 Przeglądu Plastyki

Koniec starego i powitanie Nowego 2010 roku krośnianie od kilku już lat celebrują na wspólnym Sylwestrze na Rynku Starego Miasta. Zatem spotkajmy się tam 31 grudnia i złóżmy sobie serdeczne życzenia.
 

                                                                                                                      


Przestronne halle tej największej w Krośnie instytucji kultury tworzą naturalne galerie do ekspozycji twórczości artystów polskich i artystów pogranicza. Jeszcze do końca listopada można oglądać siedem interesujących wystaw:


- Dzieci słońca  - wystawa fotografii z pleneru fotograficznego w romskiej wiosce Jarovnice na Słowacji, gdzie mieszka tam ponad 4 tysiące Romów.. Autorami zdjęć są: Leonard Banas, Jaroslav Gutek, Vladimir Savcinsky z Bardejowa oraz Jerzy Bryła, Stanisław Materniak, Jan Tulik i Wacław Turek z Krosna.

- Malarstwo Evy Lorenzovej z Koszyc na Słowacji
-  nieprofesjonalna plastyczka, założycielka społecznego stowarzyszenia K – art, długoletnia członkini i organizatorka działalności klubu koszyckich plastyków.

- Wystawa stypendystów Fundacji AKAPI: Magdaleny Ciemierkiewicz, Artura Kardamasza, Dawida Pliszaki, Wiktora Jasiewicza i Konrada Milo

- Wystawa numizmatyczno – historyczna  z okazji 91. rocznica Odzyskania Niepodległości  przygotowana przez Krośnieński Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego
Zaprezentowano na niej około 500 egzemplarzy kartek legionowych, banknotów, kopie dawnych monet, popiersie marszałka J. Piłsudskiego z 1938 r. oraz wiele pamiątek, medali i odznaczeń z lat 1914-1920. Eksponaty udostępnili krośnieńscy numizmatycy: Wacław Paczosa, Zbigniew Więcek i Adam Eliasz.

- Barbara Janocha – kompozycje kwiatowe, Marian Zub - malarstwo

Barbara Janocha zajmuje sie układaniem kompozycji kwiatowych, aranżacjami przestrzeni, projektowaniem scenografii dla zespołów teatralnych.
Marian Zub zajmuje się malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką. Tworzy interesujące pastisze i kopie obrazów min.Chełmońskiego. Swoje prace wystawiał w wielu polskich galeriach, a także w Czechach i na Słowacji

- Światło Zakarpacia 
wystawa fotografii Jana Tulika pochodzących z letniego, międzynarodowego pleneru fotograficznego na Ukrainie organizowanego przez Fotoklub BARDAF z Bardejowa

- American West – wystawa fotografii Wiesława Pikula
Amerykański Zachód kojarzy się nam z barwnym, dzikim, i zachwycającym obrazem natury. Widoki znane z wielu kolorowych filmów, wspaniałe dzieła natury, które przechodzą czasem nawet najśmielsze wyobrażenia. Wystawa fotograficzna na którą składa się 60 barwnych zdjęć ukazuje piękno tamtych terenów.

 


W grudniu zapraszamy do obejrzenia równie interesujących wystaw:

- „Dżwiedź” – wystawa rysunku Mateusza Hołdy
Bohaterem serii rysunków jest „dźwiedź” (niedźwiedź). "Dźwiedź" to propozycja słowotwórcza autora. Każdy rysunek obrazuje jakąś sytuację ze świata niedźwiedzia, która ponadto ma odbicie w świecie człowieka.

- Wystawa 25 Przeglądu Plastyki – malarstwo, rzeźba, tkanina
Wystawa pokonkursowa prezentująca twórczość dorosłych artystów nieprofesjonalnych

- Jubileuszowa wystawa malarstwa Jozefa Kaminskyego ze Słowacji
Jego twórczość wywodzi się z impresjonizmu, obrazy są pełne światła i ciekawych zestawień kolorystycznych. Tematyka to głównie pejzaż – widziane okiem artysty okolice Bardejova i panoramy podkarpackich miasteczek

 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • W HOŁDZIE STANISŁAWOWI MONIUSZCE OPERA W 4 AKTACH

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: RCKP, sala widowiskowa, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wykład „Retoryka na co dzień, czyli język polski według Michała Rusinka”

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: Czytelnia Główna KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • Przedpremierowe seanse filmu NAJŚWIĘTSZE SERCE w artKinie RCKP

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, krosno więcej
 •  
 • Wykład "Mówimy o sztuce...": "Skandale i skandaliści"

  Termin: 2020-02-23
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • Prezentacja XI almanachu literackiego „Ścieżki życia”

  Termin: 2020-02-26
  Miejsce: Salonik Artystyczny KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej