• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Piątek, 21 lutego 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Piotra, Eleonory

Kontakt

Aktualności

Być człowiekiem to wybierać

24-11-2009 | Dla Mieszkańców

EMIGRANCI. Literacko-Undergroundowe Rozmowy Młodzieżowe to cykl spotkań z literaturą emigracyjną. 26 listopada, w czwartek, w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5), o godz. 17.00 po raz drugi powrócimy do poezji Jana Rostworowskiego, odkrywając wyjątkowy w literaturze powojennej, lecz zapomniany cykl ballad. Trzy ballady... dla uczucia, dla myśli i dla sumienia... "Anna Opatowa" Jana Rostworowskiego, współbrzmiąc z muzyką brytyjskiej grupy ARCHIVE, dotkną problemu wolności ludzkich wyborów.

 

 

Poezja to jest żywioł, ale żywioł biorący początek z człowieka i poddany prawom natury, natury ludzkiej(...). Nade wszystko Rostworowski podjął w trzech balladach o Opatowej Annie problematykę moralną(...). Jej istotą nie jest mityczna walka światła z ciemnością i dobra ze złem(...), lecz walka o ethos z samym sobą, o panowanie człowieka nad sobą, o zwycięstwo dodatniego bieguna natury, o ład serca.

 

 

 

 

Tryptyk balladowy Anna Opatowa podejmuje uniwersalną problematykę wolności wyboru - wolnej woli, którą obdarowany został człowiek. Jan Bielatowicz, literat należący do zespołu redakcyjnego londyńskich Wiadomości, nazwał Annę Opatową trojakim pokarmem - dla uczucia, dla myśli i dla sumienia. Czy jednak naprawdę człowiek ma ową wolność wyboru? Czy potrafi swoje wybory uczynić niezależnymi - od okoliczności zewnętrznych, od uwarunkowań własnej natury? Zagadnienie wolności wyboru jest podejmowane przez filozofię, teologię i psychologię  ludzie, dokonując wyborów, są niejednokrotnie targani silnymi emocjami. Andrzej Gałowicz w publikacji Twórczość poetycka Jana Rostworowskiego, podkreśla, powołując się na pogląd J. Bielatowicza, że ballady: (...) są utworami artystycznie wyważonymi, nie ma w nich emocjonalnych przerysowań, ckliwości i taniego sentymentalizmu. Jest za to przejrzysta i czytelna metaforyka, podszyta emocjonalnym dystansem, pomimo mówienia o kwestiach etycznie ważnych. Utożsamienie się z jedną z trzech historii o pięknej Annie, dokonanie wyboru postawy poeta pozostawia czytelnikowi.

 

 

Niewyjaśnione pochodzenie nazwy, leżącej niedaleko Winchester, wioski Abbotts Ann (Anna Opatowa), stało się dla Rostworowskiego twórczą i artystyczną inspiracją. Kreując trzy wersje historii o pięknej Annie osadzone w XVI wieku i podejmując uniwersalną problematykę wolności wyboru, udało się poecie niejako zapanować nad czasem. Andrzej Gałowicz, powołując się na słowa Jarosława Marka Rymkiewicza, tak puentuje ów niezwykły cykl: (...) wszystko jest teraz, także to, co było. Kto w to uwierzy, ten unicestwia czas.

 

 

Anna Opatowa w wydaniu książkowym ukazała się w Londynie w 1962 roku. W tym samym roku ballady opublikowano w londyńskich Wiadomościach, w numerach: 862, 846 i 868. W kraju tryptyk został wydany w roku 1984, w dziewięć lat po śmierci poety.

 

 

Jak podkreśla autor książki Twórczość poetycka Jana Rostworowskiego, mimo wyjątkowej urody literackiej i niezaprzeczalnych walorów teatralnych, cykl utworów Anna Opatowa doczekał się jedynie jednej prezentacji scenicznej. Przedstawienie odbyło się w 1965 roku w Krakowie, w kameralnych salach Klubu Plastyka. Wiersze recytowane były wówczas przez Hannę Tomczykiewicz-Rzeszyńską.

 

Tym większy zaszczyt mamy, by zaprosić do wysłuchania i obejrzenia interpretacji scenicznej ballad Jana Rostworowskiego a także do rozmów o twórczości zapomnianych emigrantów spod znaku słowa.

 


 Wiersze interpretowane będą przez dwoje młodych krośnian: Annę Romańczak i Przemysława Polańskiego.

 


        Iwona Jurczyk
        Muzeum Rzemiosła w Krośnie

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • DKF "16mm" TAM GDZIEŚ MUSI BYĆ NIEBO

  Termin: 2020-02-20
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • Z inspiracji Patrona - dzieła pedagogów krośnieńskiego "plastyka" w Piwnicy PodCieniami

  Termin: 2020-02-20
  Miejsce: Krosno, Piwnica PodCieniami, Rynek 5 więcej
 •  
 • W HOŁDZIE STANISŁAWOWI MONIUSZCE OPERA W 4 AKTACH

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: RCKP, sala widowiskowa, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wykład „Retoryka na co dzień, czyli język polski według Michała Rusinka”

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: Czytelnia Główna KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • Przedpremierowe seanse filmu NAJŚWIĘTSZE SERCE w artKinie RCKP

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej