A A A
 • English
 • Deutsch
Środa, 23 maja 2018, dzisiaj świętujemy imieniny: Dezyderiusza, Iwony

Kontakt

Aktualności

Co dalej szósta klaso? Klasy dwujęzyczne w krośnieńskich szkołach podstawowych

20-04-2017 | Dla Mieszkańców

Młodzież przed szkołą

Reforma edukacji wygasza gimnazja. Tegoroczni uczniowie klas szóstych szkół podstawowych w czerwcu otrzymają świadectwo promocyjne do klasy siódmej, a nie jak ich starsi koledzy świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Obecni gimnazjaliści jeszcze przez dwa lata uczyć się będą w klasach dotychczasowych gimnazjów, które będą w większości funkcjonować w szkołach podstawowych.

 


Obecni szóstoklasiści mogą od września kontynuować naukę w klasie siódmej w tej samej szkole podstawowej i oddziale, mają też inne możliwości. Na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 art. 139) w dwóch krośnieńskich szkołach podstawowych, do których zostały włączone gimnazja powstają oddziały dwujęzyczne (Szkoła Podstawowa Nr 10 i Szkoła Podstawowa Nr 15), które swoją ofertę językową będą kierować do klas szóstych. W przyszłości poszerzą ją również dla klas młodszych. W Szkole Podstawowej Nr 14 prowadzony jest nabór do oddziałów sportowych w zakresie piłki nożnej, strzelectwa sportowego i koszykówki dziewcząt.


W tym roku rekrutacja do podstawówek dotyczyć będzie nie tylko pierwszoklasistów. Nową szkołę wybierać będą też szóstoklasiści, którzy zamiast do gimnazjum będą ubiegać się o miejsce w klasie siódmej innej niż ich dotychczasowy oddział.    


Krośnieńskie szkoły podstawowe zachęcają do skorzystania z oferty wszystkich chętnych szóstoklasistów niezależnie od ich miejsca zamieszkania.
 

Zapisy do szkół dwujęzycznych i oddziałów sportowych rozpoczynają się już w poniedziałek 24 kwietnia 2017 r. i potrwają do 5 maja 2017 r.
 


Kształcenie dwujęzyczne w Krośnie prowadzone jest z powodzeniem od 2012 roku. Wygaszanie gimnazjów spowodowało, że nie będzie już naboru do Gimnazjum Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Krośnie działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Klasy tego gimnazjum będą funkcjonowały do wygaszenia, zgodnie z wnioskiem Rady Szkoły i Rady Pedagogicznej obecnego Zespołu, w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika, które w swojej ofercie ma oddziały dwujęzyczne.


W Szkole Podstawowej Nr 10 tworzony jest oddział z wiodącym językiem niemieckim, natomiast w Szkole Podstawowej Nr 15 z językiem angielskim. Dodatkowo w każdej ze szkół oferowany będzie drugi język obcy: angielski, francuski lub niemiecki, a dla chętnych także rosyjski.     
„Będziemy pionierami, bo do tej pory nie było dwujęzycznych podstawówek – mówią dyrektorzy. Nasze gimnazja w wyniku reformy edukacji od września połączą się ze szkołą podstawową. Współpracujemy z dyrekcją I LO, które w przyszłości prawdopodobnie będzie w dużej mierze przyjmowało naszych absolwentów do klas dwujęzycznych na poziomie licealnym. Oprócz nas żadna z okolicznych szkół podstawowych nie planuje, jak na razie kształcenia dwujęzycznego”– dodają. Kadra pedagogiczna, która posiada wykształcenie nie tylko w zakresie danego języka, ale i przygotowanie do nauczania przedmiotów w językach obcych, zorganizuje dla szóstoklasistów klasy językowe, a także innowacyjne programy z minimum dwóch przedmiotów prowadzonych częściowo w języku obcym.


Do przyjęcia siódmoklasistów szkoły podstawowe są przygotowane. Jedyne, czego się obawiają, to to, czy ich oferta dotrze do odpowiedniej liczby chętnych i czy rodzice zdecydują się zabrać dziecko ze szkoły, w której spędziło sześć lat i może zostać jeszcze przez dwa kolejne. Ale, jak wskazują doświadczenia gimnazjów, dzieci w klasach dwujęzycznych bardzo szybko zaczynają rozumieć i czuć język obcy – nawet ten wprowadzany od podstaw. W ciągu dwóch lat edukacji uzyskają dużo większy stopień swobody w posługiwaniu się nim niż uczestnicy „tradycyjnych” lekcji i kursów językowych. Dzieje się tak dlatego, że współcześnie język obcy jest używany do codziennych kontaktów i staje się naturalnym językiem komunikacji.

„Dobra znajomość języka szeroko otwiera drogę do zdobycia atrakcyjnej pracy. Dlatego krośnieńskie placówki wprowadzają kolejne elementy podnoszące poziom znajomości języków wśród dzieci i młodzieży. Tworzymy takie klasy i stwarzamy młodzieży jak najlepsze warunki do nauki języków, aby otwierać im okno na świat” - mówi Zastępca Prezydenta Bronisław Baran. „Dobra znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach jest niezbędna do komunikowania się nie tylko w Europie”.     
 

W przypadku oddziałów dwujęzycznych o przyjęciu decyduje test kompetencji językowych. Dodatkowo punkty przyznaje się za świadectwo ukończenia klasy szóstej z wyróżnieniem.    
Rekrutacja prowadzona jest w formie tradycyjnej na wniosek rodziców kandydata. Formularze wniosków dostępne są w sekretariatach szkół prowadzących rekrutację oraz można je pobrać ze strony internetowej danej szkoły lub ze strony Naboru.

 

Terminarz i zasady rekrutacji
do klas VII dwujęzycznych w Krośnie
Czynności Terminy
Składanie wniosków o przyjęcie do oddziału dwujęzycznego od 24 kwietnia
do 5 maja 2017 r.
Sprawdzian predyspozycji językowych 9 maja 2017 r.
do godz. 13.30
Ogłoszenie listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych 12 maja 2017 r.
do godz. 12.00
Złożenie świadectw ukończenia klasy VI szkoły podstawowej 23 i 26 czerwca 2017 r.
do godz. 15.00
Ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych 28 czerwca 2017 r.
do godz. 12.00
Pisemne potwierdzenie przez rodziców /opiekunów prawnych woli przyjęcia kandydata do oddziałów klasy VII dwujęzycznych do 30 czerwca
do godz. 15.00
Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do oddziałów klasy VII dwujęzycznych 3 lipca 2017 r.
do godz. 12.00

 


Więcej informacji na stronach internetowych szkół prowadzących rekrutację do oddziałów dwujęzycznych i sportowych oraz w szkołach w godzinach od 8.00 do 15.00.

 1. Szkoła Podstawowa Nr 10 w Miejskim Zespole Szkół Nr 1 w Krośnie, ul. ul. J. i S. Magurów 1, 38-400 Krosno, tel. 134321450, www.mzsnr1-krosno.pl
 2. Szkoła Podstawowa Nr 15 w Miejskim Zespole Szkół Nr 4 w Krośnie, ul. Kisielewskiego 18, 38-400 Krosno, tel. 134324949, www.sp15krosno.pl
 3. Szkoła Podstawowa Nr 14 w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie, ul. Wojska Polskiego 45, 38-400 Krosno, tel. 134743940, www.mzszoi.euOpracowanie:
Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krosna

 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MIKROMUSIC - 7 koncertów kameralnych na 70-lecie

  Termin: 2018-05-23
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16 mm" film UCZCIWY CZŁOWIEK

  Termin: 2018-05-24
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • CZYTANIE NA EKRANIE w artKinie

  Termin: 2018-05-27
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • Z okazji Dnia Matki w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski

  Termin: 2018-05-27
  Miejsce: RCKP więcej
 •  
 • "Dwa lata autostopem przez Afrykę" - prelekcja Moniki Masaj

  Termin: 2018-05-28
  Miejsce: Piwnica PodCieniami, Rynek 5, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej