A A A
 • English
 • Deutsch
Poniedziałek, 21 maja 2018, dzisiaj świętujemy imieniny: Jana, Wiktora

Kontakt

Aktualności

Sobótka? Nad Wisłokiem!

16-06-2017 | Dla Mieszkańców

Plakat Sobótki nad Wisłokiem w Krośnie

Zapach ziół rozlewa się na bezmiar łąk w ciepły miłosny czas. Przy brzegach skrzy się płomień ognisk i niesie się gwar rozmów, śmiechów, muzyki. Zmieniają się ludzie, a tradycja wciąż żywa i trzeba jej uczynić zadość. I tak jak kiedyś sobótkę palano, tak znów spotkajmy się tuż przy Wisłoku, aby radować się i bawić.

 


Już dziś Regionalne Centrum Kultur Pogranicza i Restauracja Wyszynk zapraszają na 14. Wielokulturową Sobótkę nad Wisłokiem, która odbędzie się 25 czerwca 2017 r. na placu przy ul. Okrzei 1. Zabawę rozpoczniemy około godz. 16:00 i do wieczora muzycznie bawili będą nas Grupa Wokalna Zespołu Pieśni i Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, Folklórna Skupina Stropkovčani ze Stropkova i Studio Piosenki SWING. Ich występy przeplatane będą prezentacją tańców i strojów polskich w wykonaniu Grupy taneczno-kabaretowej Artyści za Dychę.


Niewątpliwą gwiazdą wieczoru będzie zespół wydobywający z tradycyjnych „śpiywek” ich naturalne piękno i pompujący w nie ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów. Połączenie polki z elektro i kubańskim clave, śląskiego walczyka z motywami bałkańskimi i heavy metalem, oberka z rytmem D'n'B brzmią w jego wykonaniu dziwnie jedynie na papierze. Dla krośnieńskiej publiczności wystąpi Krzikopa.

 

Plakat Sobótki nad Wisłokiem w Krośnie

 


Tuż po zakończeniu koncertu zapraszamy do korowodu, którym przejdziemy nad brzegi Wisłoka, gdzie odbędzie się sobótkowe widowisko w wykonaniu Grupy Maskarada. Jak będzie wyglądało? To jeszcze tajemnica, ale jedno jest pewne. Aby je rozpocząć, potrzeba nam panien, co wianki uplotą i wrzucić je w nurt rzeki nie będą się bały.


Mamy nadzieję, że licznie przybędziecie i wspólnie będziemy wspaniale się bawić.

 

A zagrają i zaśpiewają dla nas:

Zespół Pieśni i Tańca działający w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie powstał w 2011 roku. Zespół składa się z grupy wokalnej i tanecznej, a tworzą go studentki i studenci różnych kierunków i roczników. Celem Zespołu jest poznawanie, upowszechnianie i pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Zespół w swoim repertuarze ma polskie tańce narodowe, przyśpiewki regionalne i ludowe, kolędy i pastorałki. Zespół brał aktywny udział w uroczystościach uczelnianych, obchodach rocznicowych, konkursach, Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży w Polsce oraz reprezentował Polskę poza granicami. Opiekunami artystycznymi Zespołu są: mgr Danuta Kamińska i dr Janusz Boczar.

 

Grupa Wokalna PWSZ fot. Paweł Fiejdasz
Grupa Wokalna PWSZ fot. Paweł FiejdaszFolklórna Skupina Stropkovčani ze Stropkova

Studio Piosenki SWING działa od kilkunastu lat i wykształciło wielu adeptów sztuki wokalnej. Rozpiętość wiekowa uczestników zajęć jest bardzo duża. Najmłodsi mają po 7 lat, najstarsi są już studentami.

 

Studio Piosenki Swing fot. Paweł Fiejdasz
Studio Piosenki Swing fot. Paweł Fiejdasz


Zajęcia mają na celu rozwój talentu i osobowości oraz przygotowanie do występów estradowych. Obejmują nauczanie poprawnego śpiewu z odpowiednią interpretacją, właściwym sposobem poruszania się na scenie. Repertuar dobierany jest z uwzględnieniem indywidualnych cech i możliwości każdego uczestnika. Mają oni wiele okazji do publicznych wystąpień. Współpraca z muzykami i zespołami instrumentalnymi umożliwia udział w koncertach, które przyciągają rzesze publiczności.


Wielu z młodych wokalistów SP SWING zdobyło laury konkursów i festiwali różnego stopnia. Z powodzeniem uczestniczą w tak popularnych teraz programach telewizyjnych jak - The Voice of Poland czy Mam talent. Studio Piosenki SWING koncertuje na Słowacji, na Węgrzech i na Ukrainie.
Dzieci i młodzież pracują pod kierunkiem Lucyny Durał
 


Grupa taneczno-kabaretowa ARTYŚCI ZA DYCHĘ działa od października 2013 roku. W jej skład wchodzą słuchacze i absolwenci kierunku taniec Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy.

 

Artyści za dychę fot. Paweł Fiejdasz
Artyści za dychę fot. Paweł Fiejdasz

 

Artyści sprytnie łączą różne techniki taneczne z elementami humorystycznymi, dzięki czemu w bardzo subiektywny sposób ukazują w krzywym zwierciadle świat. A przy tym bawią się tańcem. W sobótkowym programie zaprezentują dla Państwa tańce i stroje polskie oraz zaproszą do korowodu.
 


Grupa Maskarada została powołana do funkcjonowania przez Grzegorza – Siwego – Zycha w 2015 r. w Przeworsku. Tworzona jest przez zdolnych ludzi, którzy stale rozwijają się w dziedzinie kuglarstwa i szukają nowych, ciekawych pomysłów – zarówno na siebie jak i na pokazy. Początkowo działalność grupy miała charakter amatorsko – hobbystyczny i była formą zajęć dodatkowych prowadzonych przez Grzegorza Zycha w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku. Z czasem profil działalności Grupy ewoluował z amatorskiego na zawodowy.

 

Grupa Maskarada fot. Klaudia Biały
Grupa Maskarada fot. Klaudia Biały

 

Dzięki obecności Grzegorza Matuszka, pełniącego funkcję choreografa, tancerze grupy łączą manipulację sprzętem ogniowym lub ledowym z elementami tańca. To właśnie fuzja tańca i żonglerki pozwala osiągnąć efekt, który usatysfakcjonuje widza. Obecnie skład Maskarady stanowi 6 osób w wieku 16 – 32 lat.
 


Krzikopa
Termin „tradycyjna muzyka górnego Śląska” rodzi zwykle mało skojarzeń . Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych „śpiywek” ich naturalne piękno i pompując w nie ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów.

 

Krzikopa - materiały prasowe zespołu
Krzikopa - materiały prasowe zespołu


Krzikopa tworzy tak, jak to od najstarszych czasów robili ludowi muzykanci: ma być miło dla ucha, a i potańcować przy tym idzie. Tworząc muzykę dbamy, aby trafiała nie tylko w gusta muzyczne, ale i taneczne. Połączenie polki z elektro i kubańskim clave, śląskiego walczyka z motywami bałkańskimi i heavy metalem, oberka z rytmem D'n'B dla Krzikopy są dziwne jedynie na papierze. Zespół brał udział w wielu konkursach i festiwalach gdzie wielokrotnie zdobywał uznanie jurorów i publiczności.


 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MIKROMUSIC - 7 koncertów kameralnych na 70-lecie

  Termin: 2018-05-23
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16 mm" film UCZCIWY CZŁOWIEK

  Termin: 2018-05-24
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • CZYTANIE NA EKRANIE w artKinie

  Termin: 2018-05-27
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • Z okazji Dnia Matki w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski

  Termin: 2018-05-27
  Miejsce: RCKP więcej
 •  
 • "Dwa lata autostopem przez Afrykę" - prelekcja Moniki Masaj

  Termin: 2018-05-28
  Miejsce: Piwnica PodCieniami, Rynek 5, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej