A A A
 • English
 • Deutsch
Poniedziałek, 21 maja 2018, dzisiaj świętujemy imieniny: Jana, Wiktora

Kontakt

Aktualności

LESZEK MOŻDŻER I ADAM BAŁDYCH GWIAZDAMI TEGOROCZNEJ EDYCJI YOUNG ARTS FESTIVAL

19-06-2017 | Dla Mieszkańców

Plakat Young Arts Festiwal - grafika

W kościele Farnym, w historycznym Pałacu, w hangarze lotniska i wieży zabrzmi muzyka najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej podczas drugiej edycji Young Arts Festival, który odbędzie się w Krośnie początkiem lipca. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą znakomici jazzmani – pianista Leszek Możdżer oraz skrzypek Adam Bałdych.

 


Hasłem przewodnim drugiej edycji Young Arts Festival jest Improwizualizacja, czyli połączenie świata muzyki klasycznej i improwizowanej. W tym roku organizatorzy pragną odkrywać nowe odcienie muzyki poważnej, pokazać jak blisko siebie leży świat klasyki i improwizacji.

 

Chcemy przybliżyć publiczności dialog między tymi dwoma muzycznymi krainami, tak by mogli poczuć energię, która powstaje z ich konfrontacji i kooperacji - mówi Bartłomiej Tełewiak, współpomysłodawca i organizator Young Arts Festival.

 

 

Plakat Young Arts Festiwal Krosno

 


Podczas drugiej edycji Young Arts Festival uczestnicy festiwalu będą mogli uczestniczyć w sześciu koncertach oraz kilku wydarzeniach towarzyszących, które będą rozgrywać się w ciekawych miejscach miasta. Podobnie jak w ubiegłym roku uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zobaczyć utalentowanych młodych muzyków z całej Polski i Europy.

 

Gwiazdami tegorocznego programu jest dwójka niezwykłych artystów, mistrzów improwizacji: skrzypek jazzowy Adam Bałdych, a także jeden z najwybitniejszych polskich pianistów - Leszek Możdżer.

 

 

Plakat Young Arts Festiwal Krosno

 


W tym roku nie tylko zaskoczymy słuchaczy doborem repertuaru, gwiazdami, ale również lokalizacjami naszych koncertów. Zaprosimy publiczność festiwalową do nieoczywistych miejsc, które mają niezwykłą aurę i klimat. To one w połączeniu z muzyką stworzą interesujące wydarzenie - dodaje Tełewiak.
 


Festiwal rozpocznie koncert plenerowy w parku historycznego Pałacu Polanka, w którym zostaną zaprezentowane dzieła epoki Ignacego Łukasiewicza. W przestrzeni kościoła farnego  pw. Trójcy Świętej odbędzie się koncert muzyki barokowej skonfrontowanej z improwizacjami Adama Bałdycha, w Centrum Dziedzictwa Szkła będzie można usłyszeć arcydzieła muzyki polskiej. Dla najmłodszych zaplanowano warsztaty muzyczne w Ogródku Jordanowskim.

 


Dodatkowo na festiwalową publiczność czekają dwa niezwykłe koncerty, które swoją lokalizacją z pewnością wzbudzą spore zainteresowanie tj. koncert kameralny na Wieży Farnej i koncert znakomitego pianisty jazzowego Leszka Możdżera w industrialnej przestrzeni hangaru krośnieńskiego lotniska (Aeroklubu Podkarpackiego Szkoła Lotnicza).

 

 

Drugą edycję Young Arts Festiwal zamknie koncert Orkiestry Young Arts pod dyrekcją wybitnego dyrygenta młodego pokolenia - Sebastiana Perłowskiego, w programie orkiestrowe fajerwerki Griega, Holsta i Bartoka.

 

 

Plakat Young Arts Festiwal - grafikaKoncertom będą towarzyszyć kursy mistrzowskie (Young Arts Masterclass) z udziałem znakomitych pedagogów i wirtuozów muzyki poważnej, a wśród nich Szymon Krzeszowiec, Łukasz Błaszczyk – skrzypce, Piero Massa – altówka, Roberto Trainini – wiolonczela, Michał Francuz, Michał Sadzikowski – fortepian. 

 

 

Całość festiwalu utrzymuje formułę otwartą, bezpłatną dla publiczności, będąc wydarzeniem wkomponowanym w przestrzeń miejską oraz kuszącym nowoczesną oprawą wizualną.


***
Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Możdżer nagrywał płyty, koncertował z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi oraz międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun.


Adam Bałdych jest dziś jednym z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie. Zdobywca prestiżowej niemieckiej nagrody Echo Jazz – najważniejszej  nagrody niemieckiego przemysłu muzycznego. Od roku 2009 związany z prestiżowym wydawnictwem ACT. Koncertuje na całym świecie, współpracując m.in. z Iro Rantalą, Yarnem Hermanem, Larsem Danielssonem czy NDR Big Band.
 

***

Young Arts Masterclass to nowatorskie w skali kraju warsztatach muzyczne skierowane do młodzieży i studentów. Już po raz drugi uczestnicy kursów będą się doskonalić pod okiem tej klasy muzyków co: Szymon Krzeszowiec, Łukasz Błaszczyk uznanych w Polsce i na świecie skrzypków, altowiolisty Piero Massy regularnie współpracującego jako muzyk solista z Teatrem La Scala w Mediolanie oraz Roberto Trainiego, znakomitego włoskiego wirtuoza i pedagoga.

 

 

Kursy będą także wzbogacone zajęciami improwizacji, zajęciami z trenerami z zakresu autoprezentacji scenicznej, mediów i budowania własnej marki etc.

 

 

 Program Young Arts Festiwal krosno - grafika


Young Arts Festival Pierwsza edycja wydarzenia zgromadziła znakomitych muzyków z Polski i zagranicy m.in. Krzesimira Dębskiego uznanego kompozytora, dyrygenta i skrzypka jazzowego oraz zaowocowała  współpracą z prestiżowymi instytucjami jak Europejskie Centrum Krzysztofa Pendereckiego, czy objęciem festiwalu patronatem największych mediów w Polsce.

 

Dzięki temu informacje o wydarzeniu trafiły do 20 mln mieszkańców Polski (dane z monitoringu mediów Press Service), gromadząc blisko 5 tysięcy mieszkańców Krosna, a sam festiwal zdobył prestiżową nagrodę w kategorii Kultura i Media - Złoty Spinacz przyznawaną przez ZFPR.

 

Young Arts Festival został uznany za najlepiej promowane wydarzenie kulturalne w Polsce w 2016 roku pokonując m.in. kampanię, która towarzyszyła Weekendowi Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 

 

 

Pełen program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej Fundacji Young Arts oraz w wydarzeniu.

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MIKROMUSIC - 7 koncertów kameralnych na 70-lecie

  Termin: 2018-05-23
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16 mm" film UCZCIWY CZŁOWIEK

  Termin: 2018-05-24
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • CZYTANIE NA EKRANIE w artKinie

  Termin: 2018-05-27
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • Z okazji Dnia Matki w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski

  Termin: 2018-05-27
  Miejsce: RCKP więcej
 •  
 • "Dwa lata autostopem przez Afrykę" - prelekcja Moniki Masaj

  Termin: 2018-05-28
  Miejsce: Piwnica PodCieniami, Rynek 5, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej