A A A
 • English
 • Deutsch
Środa, 20 czerwca 2018, dzisiaj świętujemy imieniny: Bogny, Florentyny

Kontakt

Aktualności

Wystawa fotografii Martyny Wacławik

14-07-2017 | Dla Mieszkańców

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowane są fotografie krośnianki Martyny Wacławik. Otwarcie wystawy zatytułowanej „Lubię Polskę” odbyło się 12 lipca 2017 roku.
 


Martyna Wacławik
(ur. w 1997 roku) jest tegoroczną maturzystką, absolwentką Technikum nr 1 w Krośnie. Fotografią zaczęła interesować się w wieku 11 lat i zajmuje się nią amatorsko. Najbardziej lubi fotografię krajobrazową, sportową i reportażową, jednak coraz większe zainteresowanie zaskarbia sobie u niej także fotografia portretowa.


Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 2010 r. zajęła I miejsce w konkursie fotograficznym „Krosno i Nafta - Świet(l)ne Pejzaże”. Zdobyła też kilka innych nagród w konkursach, zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich: „Osobliwości Krośnieńskiej Przyrody” (2010), „Piękno Polskiej Ziemi” (2012), „Świąteczna Pocztówka” (2012), „Dziedzictwo Szkła ˗ Przyciski do Papieru i Szklane Ryby” (2013), „Winorośl w obiektywie” (2014), „Sfotografuj się z Trylogią” (2014), „Piękno Podkarpacia” (2016). Jej zdjęcia zakwalifikowane zostały do wystawy „Bryczka z końca świata” w Muzeum w Galowicach oraz do 6. Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Miasto i ludzie - relacje” w Piwnicy PodCieniami w Krośnie. W czerwcu br. jedno ze zdjęć zostało opublikowane na oficjalnym, polskim profilu firmy Canon na Instagramie.
 

 

Wystawa fotografii Martyny Wacławik

 


Martyna Wacławik prezentuje w Saloniku Artystycznym KBP ponad 30 prac (zdjęć wykonanych na terenie południowej Polski), o których w folderze do wystawy Stanisław Wójtowicz pisze m.in.:

Każda z prezentowanych fotografii ma swój indywidualny nastrój, kreowany przez naturalny klimat przedstawianej sceny lub artystyczny pomysł. Dynamizm zdjęć autorka osiąga podkreślając perspektywę, odpowiednio wybierając punkt widzenia i rozmieszczając plany czy stosując trójdzielną kompozycję. Za spokój i równowagę odpowiadają natomiast delikatnie zarysowana perspektywa, symetryczna lub centralna kompozycja, niski kontrast i niewielka skala tonalna obrazu. I wreszcie światło - równomierne, rozproszone, kontrastowe, kierunkowe, ciepłe lub zimne - często decydujące o ostatecznym wyglądzie zdjęcia.

Omówione środki wyrazu i techniki to tylko niektóre z najbardziej charakterystycznych dla prac Martyny Wacławik. „Lubię Polskę” to jej pierwsza indywidualna wystawa. Prezentowane fotografie, zaledwie część wykonanych przez wiele lat (cokolwiek to znaczy w przypadku tegorocznej maturzystki) wzbogacania wiedzy i doskonalenia umiejętności, to świadectwo nieprzeciętnego talentu, wrażliwości i zgoła instynktownej zdolności wykorzystywania przypadkowego widoku czy niecodziennego zjawiska jako tematu kolejnego zdjęcia. To solidna podstawa do odkrywania sposobu, jak wyrażaniu własnego spojrzenia na świat nadać własny, niepowtarzalny styl. Niech udany, jak sądzę, debiut będzie dobrą wróżbą na początek tej fascynującej wyprawy.
 


W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli m.in.: Andrzej Gregorczyk, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie, Wacław Turek, krośnieński poeta i fotografik. Obecni byli również członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi Martyny Wacławik.
 


Wystawa czynna będzie do 9 września br.


Joanna Łach
 

Wystawa fotografii Martyny Wacławik
Wystawa fotografii Martyny Wacławik
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • TEATR. Zakończenie roku artystycznego 2018 w RCKP

  Termin: 2018-06-20
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • KARPACKA GRUPA FILMOWA w artKinie

  Termin: 2018-06-20
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • PLASTYKA & GRAFIKA. Zakończenie roku artystycznego 2018 w RCKP

  Termin: 2018-06-21
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16 mm" film SWEET COUNTRY

  Termin: 2018-06-21
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • MUZYKA. Zakończenie roku artystycznego 2018 w RCKP

  Termin: 2018-06-22
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej