• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Niedziela, 16 grudnia 2018, dzisiaj świętujemy imieniny: Albiny, Zdzisława

Kontakt

Aktualności

Dzieje się – Lotnisko Krosno

02-08-2017 | Dla Mieszkańców | Dla Przedsiębiorczych

Zdjęcie pas startowy lotnisko Krosno

Już prawie 2,5 tysiąca operacji lotniczych odbyło się w tym roku na krośnieńskim, zmodernizowanym lotnisku. Obiekt jest też doskonałym miejscem do organizacji imprez masowych m.in. jak co roku Balonów nad Krosnem, po raz pierwszy dużej imprezy motoryzacyjnej, a już 2 września III Podkarpackich Pokazów Lotniczych.

 


Lotnisko w Krośnie działa i przyciąga wciąż nowych użytkowników. Lotnisko spełnia założoną mu funkcję lotniska szkolno - treningowego oraz  dla małego ruchu turystycznego i biznesowego. Do końca lipca 2017 r na lotnisku w Krośnie wykonano prawie 2,5 tyś operacji lotniczych. Ze względu na długo utrzymującą się zimę sezon  lotny rozpoczął się w połowie kwietnia więc średnio wykonuje się ponad 600 operacji miesięcznie – mówi Katarzyna Bęben Prezes Lotniska Krosno.

 

 

Lotnisko Krosno zdjęcie pas startowy

 


Z lotniska korzystają: Aeroklub Podkarpacki, aerokluby regionalne m.in. z Podhala i Lubelszczyzny, szkoły lotnicze z Rzeszowa, Mielca, Chełmna, a także właściciele prywatnych statków powietrznych z całej Polski, m.in. ze Śląska i Pomorza, jak również z Czech. Obecnie loty odbywają się z trawiastych pasów startowych. Tymczasem nowo wybudowana infrastruktura, w tym utwardzony pas startowy (1100m x 30 m) z oświetleniem i drogami kołowania, została odebrana i dopuszczona do użytkowania przez nadzór budowlany.

 

 

Lotnisko Krosno zdjęcie nocą

 


Lotnisko Krosno wciąż oczekuje na decyzję z ULC pozwalającą na użytkowanie pasa utwardzonego. Proces zatwierdzania dokumentacji rejestracyjnej jest długotrwały i skomplikowany, ze względu na złożoność i wielowątkowość sprawy. Dokumentacja obejmuje nie tylko elementy mapowe (np. plan zagospodarowania terenu), lecz także instrukcję operacyjną lotniska, która jest podstawowym źródłem informacji i wytycznych dla użytkowników lotniska w celu zapewnienia bezpieczeństwa – mówi Pani Prezes.

 

 

Pas startowy lotnisko Krosno


 

W ostatnim czasie na płycie tankowania została posadowiona kontenerowa stacja paliw, która przeszła odbiory techniczne i wystąpiono o pozwolenie  na użytkowanie oraz wystąpiono  o  niezbędną   koncesję na sprzedaż paliwa lotniczego.

 

W lipcu na terenie lotniska odbyła się duża impreza motoryzacyjna – wg portali motoryzacyjnych największa na podkarpaciu, która przyciągnęła  fanów motoryzacji z całej południowej Polski.

 

Widzów zaniepokoiły ślady opon na pasie startowym - w trakcie imprezy pas utwardzony został zanieczyszczony ale w żaden sposób nie uszkodzony i po jego odczyszczeniu i pomalowaniu  - wszystkie koszty po stronie organizatora imprezy, będzie mógł być wykorzystywany do startów i lądowań samolotów – wyjaśnia Katarzyna Bęben.

 

 

Pas startowy Lotnisko Krosno zdjęcie nocą

 


W chwili obecnej trwają przygotowania do III Podkarpackich Pokazów Lotniczych, które odbędą się na krośnieńskim lotnisku 2 września. Impreza organizowana jest we współpracy i przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Podkarpackiego. Udział w pokazach weźmie 40 samolotów cywilnych, samoloty wojskowe i śmigłowce.

 

W powietrzu zaprezentują się m.in. Zespół Akrobacyjny Biało – Czerwone Iskry z Dęblina, Grupa Akrobacyjna Żelazny, Cellfast Flying Team z Krosna, Grupa Akrobacyjna Firebirds, Royal Star Aero, słowacka grupa rekonstrukcyjna Retro Sky Team, a także soliści: Artur Kielak, Maciej Pospieszyński, Mateusz Strama, Krzysztof Cwynar.


Na ziemi zaplanowano m.in. wystawę statyczną samolotów, inscenizacje walk z okresu I i II wojny światowej, animacje plastyczno – konstruktorskie dla dzieci, wykłady Politechniki Dziecięcej, stanowiska popularnonaukowe przygotowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, jak również strefę beneficjentów Funduszy Europejskich. Będzie to jedna z największych imprez lotniczych w Polsce.

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • KIERMASZ BOŻENARODZENIOWY W REGIONALNYM CENTRUM KULTUR POGRANICZA

  Termin: 2018-12-16
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Rozstrzygnięcie XIX Krośnieńskiego Konkursu Literackiego

  Termin: 2018-12-18
  Miejsce: Czytelnia Główna KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • WARSZTATY WIANKOWE W PIWNICY PODCIENIAMI

  Termin: 2018-12-19
  Miejsce: Piwnica PocCieniami Rynek 5 więcej
 •  
 • DKF "16mm" - NADMIAR ŁASKI

  Termin: 2018-12-20
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • artKino ZAPRASZA NA SPECJALNE PRZEDŚWIĄTECZNE SEANSE FILMU ZIMNA WOJNA

  Termin: 2018-12-21
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej