A A A
 • English
 • Deutsch
Niedziela, 22 lipca 2018, dzisiaj świętujemy imieniny: Magdaleny, Marii

Kontakt

Aktualności

Akcja „Ratujemy-dajemy” 2017 za nami!

09-08-2017 | Dla Mieszkańców

Zbiórka krwi PSP w Krośnie

W sobotę  (5.08) teren Komendy Miejskiej PSP w Krośnie został otwarty dla ludzi o otwartych sercach. Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy krośnieńskiej komendzie, przy pomocy rzeszy ludzi dobrej woli oraz instytucji i firm, po raz drugi, podjął się zorganizowania odważnego zadania, zorganizowania akcji pn. „Ratujemy-dajemy”, czyli poboru krwi dla osób potrzebujących w okresie wakacyjnym.

 


Krośnieńska akcja strażaków wpisała się w ogólnopolską akcję „Strażacka, wakacyjna kropla krwi. Na apel rozpowszechniony w lokalnych mediach odpowiedziały 62 osoby. Niestety, nie każdy mógł tego dnia oddać krew, gdyż z różnych powodów po wstępnym wywiadzie i przeprowadzanym badaniu okazało się to niemożliwie.

 

 

Akcja PSP w Krośnie "Ratujemy - dajemy"

 

 

Wśród osób oddających krew byli strażacy zawodowi i z ochotniczych straży pożarnych, policjanci oraz ratownicy medyczni, a także inne osoby gotowe oddać to co może uratować komuś życie. Akcja zakończyła się sukcesem, gdyż podczas tej akcji, krew oddały 52 osoby. Łącznie krwiobus zebrał pod tut. komendą 23,15 litrów krwi.

 

 

Akcja PSP w Krośnie "Ratujemy - dajemy"

 


Organizatorzy już teraz zaczynają się zastanawiać, jak usprawnić pobór krwi, który planują zorganizować za rok. Prawdopodobnie będą 2 zespoły pobierające krew i osoby, które będą chciały oddać krew, nie będą musiały czekać tak długo w kolejce.

 


Organizatorzy akcji podjęli próbę połączenia bardzo ważnej sprawy z aspektami edukacyjnymi, poznawczymi i rekreacyjnymi. Jednym z założeń było zrealizowanie pikniku rodzinnego, podczas którego ktoś z rodziny może oddać krew, a w tym czasie dzieci mogą skorzystać z przygotowanych atrakcji. Wszyscy mogą się świetnie bawić, a przy okazji czegoś ciekawego się dowiedzieć.

 

 

Akcja PSP w Krośnie "Ratujemy - dajemy"

 


Całość akcji wkomponowana była w kampanię społeczną „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zarówno wystawa sprzętu strażackiego, pokaz grupy wysokościowej, prezentacja rysunków edukacyjnych dla dzieci „Myszki radzą”, czy przedstawienie sprzętu policji, jak i możliwość porozmawiania ze strażakiem czy  policjantem, posłuchania wskazówek, przymierzenia umundurowania, wejścia do radiowozu, zrobienie sobie zdjęć pamiątkowych, było niecodzienną okazją poznawczą dla dzieci i ich opiekunów.

 

 

Akcja PSP w Krośnie "Ratujemy - dajemy"

 

 

Ponadto w tej konwencji myślenia o bezpieczeństwie można było wejść do „symulatora dachowania” zaprezentowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Krosna, który  pozwolił poczuć się jak w koziołkującym samochodzie. Na stanowisku przygotowanym przez „Krośnieńskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa” wiele osób oznakowało swój rower, jako jeden z elementów zabezpieczenia rowerów przed kradzieżą.

 

 

Akcja PSP w Krośnie "Ratujemy - dajemy"

 


Kolejnym i bardzo ważnym punktem akcji i pokazu była prezentacja mało znanych społeczeństwu tematów z zakresu dawców organów (oświadczenia woli) czy rejestracja dawców szpiku kostnego. Tematów, którym w dalszym ciągu za mało jest poświęcanego czasu i uwadze ludzi cieszących się zdrowiem, a mogących pomóc tym co poważnie chorują. Stoiska tematyczne prowadzone były przez „Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji” z Iwonicza Zdroju, a potencjalnych dawców szpiku rejestrowała Służba Medyczna "Lazarus" Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy.

 

 

Akcja PSP w Krośnie "Ratujemy - dajemy"

 


Jedną z atrakcji był balon z Cellfastu, który jednak ze względu na warunki pogodowe nie mógł długo towarzyszyć podczas akcji. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszył się strażacki tor przeszkód dla najmłodszych i ich rodziców oraz „płonący domek”, który dzieci gasiły z hydronetek wodnych. Dzieci mogły dać upust swoim zdolnościom artystycznym i rysować do woli kredą na placu. Strażacy z jednostki OSP Równe oraz OSP Lubatowa zaprezentowali swoje quady ratownicze i najmłodsi mogli również jako pasażerowie przejechać się tymi pojazdami. Dla wszystkich przygotowany był sponsorowany bufet z napojami, słodkościami i lodami. Dla tych, którym aura sierpniowej soboty była za gorąca, przygotowana była kurtyna wodna.

 

Tegoroczna akcja odbyła się przy pomocy oraz pod patronatem: Piotra Przytockiego Prezydenta Miasta Krosna, Jana Juszczaka Starosty Powiatu Krośnieńskiego, mł. insp. Leszka Buryły Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, st. bryg. Mariusza Bieńczaka Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, dh Jana Kilara Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krośnie.


W imieniu tych, którzy dzięki zebranej krwi będą mogli odzyskać utracone zdrowie, jak i tych, którzy odwiedzili tegoroczną akcję „Ratujemy-dajemy”, organizatorzy przedsięwzięcia składają jeszcze raz serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia akcji, składa Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • LETNIA SCENA W RYNKU - KONCERT ORKIESTR DĘDYCH

  Termin: 2018-07-22
  Miejsce: Krosno, Rynek Starego Miasta więcej
 •  
 • 10. POLONIJNY FESTIWAL DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH

  Termin: 2018-07-23
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI. Wakacyjne zajęcia plastyczne w RCKP

  Termin: 2018-07-25
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • WJAZD KRÓLA, A WŁAŚCIWIE KRÓLOWEJ

  Termin: 2018-07-28
  Miejsce: Krosno więcej
 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI. Wakacyjne zajęcia plastyczne w RCKP

  Termin: 2018-08-01
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej