A A A
 • English
 • Deutsch
Środa, 18 lipca 2018, dzisiaj świętujemy imieniny: Kamila, Szymona

Kontakt

Aktualności

Malarstwo Czesława Nogi w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

13-10-2017 | Dla Mieszkańców

Malarstwo Czesława Nogi w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowane są prace malarskie Czesława Nogi, uczestnika zajęć z malarstwa w Łańcuckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Otwarcie wystawy odbyło się 11 października 2017 roku.Czesław Noga, z wykształcenia inżynier górnik, obecnie na emeryturze. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Swoje prace prezentował m.in. na wystawie w Restauracji „VIS á VIS” przy Hotelu „Alfred Palace” w Łańcucie oraz na wystawie „Świadek Świętości – w hołdzie Janowi Pawłowi II” zorganizowanej w Bibliotece Pedagogicznej w Łańcucie. W czerwcu 2014 roku uczestniczył w zbiorowej wystawie członków grupy malarskiej Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, a w lutym 2015 roku – w wystawie zorganizowanej w Łańcucie z okazji 40-lecia ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce. Brał też udział w wystawach poplenerowych organizowanych przez Łańcucki Uniwersytet Trzeciego Wieku. W 2012 roku jego obraz „Biała Dama w Łańcucie” otrzymał III nagrodę podczas wernisażu „Salon Obraz Roku 2012” w Łańcucie.

 

Malarstwo Czesława Nogi w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki PublicznejW Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej Czesław Noga wystawia kilkadziesiąt prac, o których w folderze do wystawy, w szkicu „Wyzwanie białego podobrazia. Malarstwo Czesława Nogi”, Stanisław Wójtowicz pisze m.in.:

(…) Na obecnej wystawie w Saloniku Artystycznym KBP artysta prezentuje ponad czterdzieści obrazów o zróżnicowanej tematyce – głównie pejzaż, także z elementami architektury, kompozycje kwiatowe, konie.

 

Malarstwo Czesława Nogi w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

 


W eksponowanych pracach widoczne są umiejętności artystyczne i wiedza, zdobyte podczas zajęć w grupie malarskiej, a ich wyznacznikiem jest warsztat, którego Czesław Noga uczył się przez tradycję, przekazywaną w grupie. Oznacza to wykorzystanie i kontynuowanie wzorów charakterystycznych dla kręgu osób, z którymi najczęściej pracuje. Mimo to jego obrazy to świat odrębny – sposób postrzegania rzeczywistości i jej odzwierciedlanie w wyjątkowo stabilnych zestawieniach barw i kompozycjach podkreślają jego indywidualny charakter. Może nadeszła pora, by uwierzyć w słuszność własnej koncepcji tworzenia?

 

 


Malarstwo Czesława Nogi odznacza się także tym, że artysta pragnie swój pomysł – wizję przekształcić w dzieło sztuki, także przez „poprawianie” ukończonego obrazu. Jakby realizując spontaniczny akt twórczy nie wiedział jeszcze, jak ostatecznie wyglądać będzie jego dzieło. Siłą sprawczą procesu twórczego jest ogólna koncepcja obrazu, domysł, że ukierunkowane działanie przyniesie zamierzony rezultat.

 

Malarstwo Czesława Nogi w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

 


W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli przyjaciele i znajomi Czesława Nogi. Licznie przybyli członkowie grupy malarskiej z Łańcuta. Nie zabrakło artystów i miłośników sztuki, m.in. Magdaleny Wyżykowskiej-Figury, Urszuli Janowskiej, dra Łukasza Gila, Samira Baidy i Zdzisława Gila. Obecna była też młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie.

Wystawa malarstwa Czesława Nogi czynna będzie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie do 4 listopada br.
 


Joanna Łach
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI. Wakacyjne zajęcia plastyczne w RCKP

  Termin: 2018-07-18
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • LETNIA PRZYGODA W OGRÓDKU JORDANOWSKIM

  Termin: 2018-07-19
  Miejsce: Krosno więcej
 •  
 • LETNIE KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH

  Termin: 2018-07-20
  Miejsce: Krosno. Kościół oo. Franciszkanów więcej
 •  
 • LETNIA SCENA W RYNKU - KONCERT ORKIESTR DĘDYCH

  Termin: 2018-07-22
  Miejsce: Krosno, Rynek Starego Miasta więcej
 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI. Wakacyjne zajęcia plastyczne w RCKP

  Termin: 2018-07-25
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej