• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 15 grudnia 2018, dzisiaj świętujemy imieniny: Celiny, Waleriana

Kontakt

Aktualności

14 listopada - DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA

13-11-2017 | Dla Mieszkańców

Plakat akcji - Dzień Czystego Powietrza

To właśnie nasze dzieci najbardziej narażone są na szkodliwość dymów z pieców domowych. Miło nam poinformować, iż Miasto Krosno znalazło się wśród ponad 100 gmin, w których obchodzony będzie Dzień Czystego Powietrza. W ramach akcji we wszystkich krośnieńskich szkołach odbędą się zajęcia ekologiczne dla dzieci. Relacja z zajęć w  Szkole Podstawowej Nr 8 w Krośnie w Radiu Rzeszów – we wtorek 14 listopada w audycji "Tu i teraz" w godz. od 9.00 do 12.00. Natomiast 16 listopada zapraszamy wszystkie dzieci do RCKP na widowisko pt. Zabawki w opałach. Początek o godz. 9.00.
 


14 listopada rusza XIII edycja Dnia Czystego Powietrza wymyślonego i realizowanego od 13 lat przez Fundację Ekologiczną Arka. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych.
Akcja będzie się odbywać w ponad 100 miastach w całym kraju. Całość projektu zakończy się w lutym konkursem „Kawałek błękitnego nieba”, w którym Fundacja Ekologiczna ARKA wybierze 10 najciekawszych działań edukacyjnych prowadzonych przez szkoły.
W tym roku Partnerem Strategicznym akcji jest grupa PGNiG, realizująca kampanię „Powietrze bez śmieci”.
 

 

Plakat akcji - Dzień Czystego Powietrza

 

 

Bezpłatne pakiety edukacyjne czekają
Dzień Czystego Powietrza i kampania pod hasłem: Kochasz dzieci, nie pal śmieci, w tym roku odbędzie się w ponad 100 miastach. To cieszy, iż niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. W tym roku w akcji współpracujemy z PGNiG, co pozwoli na włączenie w akcję kolejnych miast – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

 

 

Niska emisja - dymy: samochodowe spaliny i dymy z kominów

 


Nadrzędnym celem kampanii, jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych przyczyn, na które mamy największy wpływ – czyli tak zwanej niskiej emisji (piece, kominki, spaliny samochodowe, ścierające się opony). To przecież niska emisja jest jednym z głównych źródeł smogu w Polsce, a jednocześnie to z nią najłatwiej jest walczyć. Przeprowadziliśmy badanie, z którego wynika, że Polakom nadal potrzebna jest większa świadomość, wiedza i odpowiednia motywacja
– mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG S.A.

 

Brudne powietrze powoduje raka
W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza trującymi pyłami wyraźnie wzrasta. Niestety, bardzo często jest to wina ludzkiej bezmyślności i niedoinformowania. Wciąż nie brak osób, które do pieców oprócz opału wrzucają odpady, takie jak odzież, butelki czy kawałki pomalowanego drewna. Dlaczego? Bo chcą zaoszczędzić lub zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. W efekcie do atmosfery trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany, pyły. To one są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory, astma, nadciśnienie tętnicze, a także powodują obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i osłabienie zdolności rozrodczych.


 

Problem zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście jest traktowany bardzo poważnie. Monitorujemy poziom zanieczyszczeń, a aktualny stan powietrza można sprawdzać na bieżąco – SPRAWDŹ JAKIM POWIETRZEM ODDYCHASZ.


Więcej na ten temat czytaj w aktualności
Nie pal śmieci! Wszyscy chcemy oddychać świeżym powietrzem.Powietrze w Polsce zabija
Nagłaśnianie problemu palenia śmieci i niskiej emisji jest niezwykle ważne. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 50 tys. Polaków.
 

Edukowanie ma sens
Dzień Czystego Powietrza to akcja, która ma edukować społeczeństwo. Z jednej strony mówi o konsekwencjach palenia odpadów w kotłowniach, z drugiej pokazuje, w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni trzynastu lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów, przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie Fundacji, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.
 

 

 


Więcej informacji:
Wojciech Owczarz, w.owczarz@fundacjaarka.pl, 609 267 020
Alicja Fober, a.fober@fundacjaarka.pl, 501 620 883
Marcin Szczudło, PGNiG Obrót Detaliczny,  marcin.szczudlo@pgnig.pl, tel.: 693 813 495


 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • PRACOWNIA OZDÓB. WARSZTATY

  Termin: 2018-12-15
  Miejsce: kamienica, ul. Rynek 8, Krosno więcej
 •  
 • KIERMASZ BOŻENARODZENIOWY W REGIONALNYM CENTRUM KULTUR POGRANICZA

  Termin: 2018-12-16
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Rozstrzygnięcie XIX Krośnieńskiego Konkursu Literackiego

  Termin: 2018-12-18
  Miejsce: Czytelnia Główna KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • WARSZTATY WIANKOWE W PIWNICY PODCIENIAMI

  Termin: 2018-12-19
  Miejsce: Piwnica PocCieniami Rynek 5 więcej
 •  
 • DKF "16mm" - NADMIAR ŁASKI

  Termin: 2018-12-20
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej