A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 22 września 2018, dzisiaj świętujemy imieniny: Maurycego, Tomasza

Kontakt

Aktualności

Uczniowie i nauczyciele ZSP Nr 2 w Krośnie zakończyli zagraniczne staże

23-11-2017 | Dla Mieszkańców

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie 20 listopada 2017 r. świętowali Dzień Europejski. Tym samym zakończyli realizację projektu pt. "Europejskie podróże po wiedzę i doświadczenie zawodowe - staże zagraniczne” realizowanego w ramach Erasmus+ (programu Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020).
 

 

Pokaz fryzur w ramach Dnia Europejskiego
Pokaz fryzur w ramach Dnia Europejskiego

 


W ramach projektu trzy grupy uczniów i nauczycieli mogły odbywać trzytygodniowe staże (uczniowie), job shadowing (nauczyciele) we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Nowe doświadczenia zawodowe zdobywali uczniowie kształcący się w zawodach: kucharz, technik żywienia i usług  gastronomicznych, cukiernik, technik usług fryzjerskich oraz fryzjer, a także nauczyciele.  Europejskie podróże zaprowadziły stażystów i nauczycieli do hiszpańskich, włoskich i portugalskich restauracji, cukierni i salonów fryzjerskich, w których zdobywali wiedzę, umiejętności i doświadczenie zawodowe, jakich nie zdołaliby opanować w czasie nauki w szkole. Zagraniczni restauratorzy i cukiernicy byli dla stażystów mistrzami odkrywającymi tajemnice i arkana kuchni swojego kraju. W trakcie pracy zarówno uczniowie jak i nauczyciele stykali się z produktami kulinarnymi mało znanymi w Polsce, z których sporządzali niecodzienne, regionalne potrawy. Część z nich poznała sposoby produkcji wyrobów cukierniczych typowych dla włoskiej branży cukierniczej. Natomiast adepci fryzjerstwa zdobyli bardzo cenne doświadczenie zawodowe i wiedzę na temat specyfiki poszczególnych stanowisk pracy i odmiennych od polskich standardów wykonywania usług fryzjerskich. Poza fryzjerstwem uczniowie interesujący się sztuką barberingu mogli doskonalić swoje umiejętności również w tym kierunku!

 

 

Pokaz tańca
Pokaz tańca

 


Stażyści w wolnym od pracy czasie zwiedzili wiele miast i miasteczek. Zobaczyli piękne, niepowtarzalne miejsca i zabytki, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z zagra-nicznych staży oprócz nowych przyjaźni i niezapomnianych wrażeń uczniowie przywieźli także dokumenty potwierdzające zdobyte umiejętności i wiedzę, takie jak: certyfikat zawodowy, dokument Europass Mobilność i certyfikat językowy. Natomiast grupa odbywająca staże w Hiszpanii otrzyma-ła dodatkowo certyfikat z warsztatów zorganizowanych przez The Centre for Interpretation of the Olive Oil and Olive Grove w Ubedzie. W trakcie warsztatów uczniowie poznali nie tylko proces powstawania oliwy i podstawowe rodzaje oliwy, ale także nauczyli się rozpoznawać rodzaj oliwy i jej właściwości metodą organoleptyczną (węch i smak).

 

 

Przygotowania cukierników
Przygotowania cukierników

 


W zagranicznych stażach uczestniczyli również nauczyciele ZSP Nr 2 w Krośnie, którzy są otwarci na nowe doświadczenia i wiedzę zawodową. Swoją postawą urzeczywistniają ideę uczenia się przez całe życie i niewątpliwie stanowią wzór do naśladowania dla uczniów oraz koleżanek i kolegów nauczycieli.

 

 

Przygotowania fryzjerów
Przygotowania fryzjerów

 


To między innymi oni byli organizatorami Dnia Europejskiego, który stanowił podsumowanie realizowanego w szkole projektu. Razem z nami Dzien Europejski świętowali:  Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna, Bronisław Baran - Zastępca Prezydenta Miasta Krosna,  Jaroslav Zatloukal - Ředitel školy - Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická Uherské Hradiště (Republika Czeska), Monika Malinová - Zástupce ředitele školy, Stanislav Kuchta - Ředitel školy - Stredná odborná škola podnikania Prešov (Republika Słowacka), Marika Vaverkowa - Stredná odborná škola podnikania  Prešov, Beata Drzyzga - Rada Rodziców ZSP Nr 2 w Krośnie, Andrzej Józefczyk - Nowe Podkarpacie, Daniel Bieszczad - Wydział Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krosna, Anna Kijek - Cukiernia Ania w Chorkówce, Barbara Wolińska-Węklar - Salon Kosmetyczno-Fryzjerski Laura w Krośnie, Ewa Rygiel - Zespół Szkół
w Węglówce, Robert Guzik – Miejski Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie, Elżbieta Trybus - zastępca dyrektora Miejskiego  Zespołu Szkół Nr 1w Krośnie, Marek Kiełtyka - Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie, Wiesława Sajdak - Podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie, Marta Urbanowicz – Matelowska - kierownik biura Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie, Adam Buczyński,  Dorota Wais - przedstawiciele OHP w Krośnie, Anna Patejuk – tłumacz.

 

 

Przygotowania fryzjerów
Przygotowania fryzjerów

 


Nauczyciele i uczniowie przygotowali dla zaproszonych gości oraz całej społeczności szkolnej pokaz fryzur i makijażu oraz potrawy kuchni włoskiej, hiszpańskiej i portugalskiej, takie jak: lazania, pizza, sałatka z krewetek z sosem z limonki, tiramisu, delikatny sernik z ricottą i malinami, paella, gazpacho, tapenada, oliwki w cieście, churros, zupa krem ogród warzywny, ośmiornica grillowana, dorsz zapiekany, pasteis de bellem po portugalsku. Impreza ta stanowiła wspaniałą okazję do tego,  aby nauczyciele i uczniowie, którzy odbyli staże zagraniczne mogli podzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Kilka dni wcześniej nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali turniej piłki siatkowej drużyn mieszanych. W zmaganiach sportowych zmierzyły się drużyny reprezentujące kraje, w których młodzież odbywała staże tj. Hiszpanię, Portugalię, Włochy oraz drużyna reprezentująca Polskę. Zawody rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Uwieńczeniem Dnia Europejskiego była degustacja tradycyjnych potraw oraz rozmowy na temat europejskich staży uczniów nauczycieli i zaproszonych gości.Autor: Małgorzata Płatek/ZSP Nr 2 w Krośnie


 

Przygotowanie kucharzy do Dnia Europejskiego
Dyrektor szkoły Ewa Starowiejska
Zawody sportowe zorganizowane w ramach Dnia Europejskiego
Zawody sportowe zorganizowane w ramach Dnia Europejskiego
Przygotowanie makijazu w ramach Dnia Europejskiego
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA

  Termin: 2018-09-23
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • „Tybet. Wokół Świętej Góry Kajlas” - prelekcja Dariusza Czerniaka

  Termin: 2018-09-24
  Miejsce: Piwnica PodCieniami, Rynek 5, Krosno więcej
 •  
 • KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA

  Termin: 2018-09-27
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16 mm" film NIEZWYKŁA PODRÓŻ FAKIRA, KTÓRY UTKNĄŁ W SZAFIE

  Termin: 2018-09-27
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA

  Termin: 2018-09-28
  Miejsce: artKino, ul. Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej