• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Czwartek, 24 stycznia 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Felicji, Franciszka

Kontakt

Aktualności

Młodzi krośnieńscy żużlowcy intensywnie trenują przed nadchodzącym sezonem

09-02-2018 | Dla Mieszkańców

Logo KSM Krosno

Od grudnia trwają intensywne treningi szkółki żużlowej KSM-u Krosno przed nadchodzącym sezonem. W przygotowaniach uczestniczy sześciu adeptów oraz Konrad Stec, który w październiku uzyskał licencję. Zajęcia odbywają się w hali, basenie, lodowisku czy siłowni.  W trakcie ferii zimowych przyszli zawodnicy uczestniczyli w obozie razem z klubem judo UKS Piętnastka. Inicjatorem projektu "Żużel na macie" był jeden z kibiców Wilków, który wraz ze swoimi dziećmi czynnie uprawia tę dyscyplinę.
 


UKS Piętnastka działa nieprzerwanie od 1989 roku. Trenerem i opiekunem jest posiadacz czwartego dan Mirosław Nowicki. Na przestrzeni lat wychowankowie UKS-u "Piętnastki" zdobyli wiele medali mistrzostw Polski, Pucharu Polski oraz Pucharu Europy. Na tę chwilę w klubie trenuje ponad sześćdziesięciu judoków. - Czytając i słuchając wiadomości ze świata żużlowego, zaczęła przerażać mnie liczba informacji o młodych żużlowcach, którzy ze względu na kontuzje odniesione podczas upadków zmuszeni byli chwilowo przerwać lub zakończyć swoje krótkie kariery. Judo to jedna z niewielu dyscyplin, gdzie młodzi adepci zaczynają swoją przygodę ze sportem od nauki upadania. Dopiero po opanowaniu tej sztuki dopuszczani są oni do zgłębiania technik sportowego judo. My na każdym treningu co najmniej kilkadziesiąt razy musimy "zapoznać" nasze plecy z twardą matą, więc śmiało mogę powiedzieć, że w materii upadania jesteśmy ekspertami - tłumaczy Gabriel Szeja, jeden z opiekunów.
 
- Stąd właśnie wpadł mi do głowy pomysł, by młodych adeptów KSM-u nauczyć technik bezpiecznego upadku. Mogłoby to w przyszłości uchronić ich od bolesnych kontuzji, a jednocześnie pokazać, że przy odpowiedniej kontroli upadek to nic strasznego. Przedstawiłem swoją ideę Mirosławowi Nowickiemu i trenerowi szkółki żużlowej Irkowi Kwiecińskiemu. Pomysł spodobał się i tak zaczęliśmy wspólne treningi - dodał Szeja.
 
- Na pierwszym treningu pojawiło się sześciu młodych, trochę zdezorientowanych chłopaków, którzy nie do końca wiedzieli, po co ktoś "wysadził" ich na macie. Przez tydzień, dwa razy dziennie młodzi żużlowcy uczyli się sztuki upadania, wzmacniali swoją kondycje fizyczną, jak również poznawali podstawy judo i samoobrony - powiedział Szeja.
 
Wspólne przygotowania pozytywnie ocenia Ireneusz Kwieciński. - Jak to zwykle bywa po okresie wolnego, początki były trudne. Z treningu na trening było jednak coraz lepiej. Ważna jest siła i wytrzymałość, by utrzymać motocykl, ale równie ważne, że dzięki obozowi chłopaki mieli możliwość konsolidacji. Takie zajęcia są na pewno bardzo pomocne. Niektórzy mają zaległości po lekcjach wf-u. Mieli okazję ćwiczyć dwa razy dziennie, dodatkowo jeździliśmy na łyżwach oraz pracowaliśmy w warsztacie. Chłopcy spędzali ze sobą niemal cały dzień i tworzyli drużynę, zwartą grupę. Dzięki zajęciom z judokami, oprócz budowania siły i wytrzymałości, poznali tajniki upadania, tak by nie każde takie zdarzenie kończyło się kontuzją - powiedział trener szkółki KSM-u Krosno.
 
- Przygotowania mniej więcej wyglądają, tak jak za moich czasów, gdy jeździłem. Taki tryb się sprawdzał i kontynuujemy tę drogę. W takim klubie jak KSM, bez dużych środków finansowych, ważna jest pomoc innych. Możemy liczyć na pomoc MOSiR-u, Zespołu Krytych Pływalni w Krośnie czy też pana Stanisława Gazdy. Dziękujemy także za zaproszenie od UKS "Piętnastka" za możliwość wspólnego trenowania - podsumował Kwieciński.

Ze współpracy z klubem żużlowym zadowoleni są również przedstawiciele UKS-u "Piętnastki". - Okazało się, że trener Kwieciński skompletował grupę sympatycznych, pracowitych chłopaków, którzy są bardzo zainteresowani tym co chcą przekazać im inni, a w dodatku bardzo szybko się uczą. Jeśli ten entuzjazm nie opadnie, to myślę, że za kilka lat z przyjemnością będziemy oglądać ich jazdę na Legionów. Drzwi naszego skromnego klubu są dla nich zawsze szeroko otwarte - zakończył z optymizmem Mirosław Nowicki.
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • DKF "16mm" - RAMEN. SMAK WSPOMNIEŃ

  Termin: 2019-01-24
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • WYSTAWA FOTOKLUBU REGIONALNEGO CENTRUM KULTUR POGRANICZA

  Termin: 2019-01-24
  Miejsce: Krosno, RCKP, ul. Kolejowa 1 więcej
 •  
 • W ZIMOWEJ SZACIE - KONCERT NOWOROCZNY STUDIA PIOSENKI SWING

  Termin: 2019-01-27
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16mm" - ZŁE WYCHOWANIE CAMERON POST

  Termin: 2019-01-31
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • SZTUKA. OBECNY! spektakl BALET O KAWIE w RCKP

  Termin: 2019-02-08
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej