• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Poniedziałek, 16 września 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Cypriana, Korneliusza

Kontakt

Aktualności

SZEŚCIOLATEK JEST PIERWSZA KLASA!

11-02-2010 | Dla Mieszkańców

W Krośnie przez cały luty trwają zapisy do I klasy szkoły podstawowej.   Reforma oświaty obniża wiek dziecka rozpoczynającego naukę z 7 do 6 lat. Jeszcze w tym roku decyzję podejmują rodzice ale we wrześniu  2012 roku  wszystkie sześciolatki obowiązkowo pójdą do pierwszej klasy. Aby pomóc rodzicom w podjęciu decyzji  Urząd Miasta uruchomił punkt konsultacyjny, odbywają się spotkania,  można także uzyskać szczegółowe informacje za pośrednictwem strony internetowej.  

 

 

Reforma edukacji wprowadzona w ubiegłym roku postawiła przed rodzicami dzieci sześcioletnich dylemat: czy zostawić dziecko jeszcze rok w przedszkolu czy posłać je do szkoły? Rodzice tegorocznych sześciolatków (rocznik 2004) także mają jeszcze wybór. W 2012 roku wszystkie dzieci sześcioletnie obowiązkowo rozpoczną naukę w szkole. Reforma oprócz obniżenia wieku „pierwszaków” gruntownie „przerobiła” także program nauczania – zarówno w przedszkolu jak i w pierwszej klasie – dostosowując go do wieku i możliwości dziecka.

 


Jeśli dziecko obecnie jest przedszkolakiem (rocznik 2004) to wszystkie zajęcia dostosowane są tak, by przygotować je do rozpoczęcia nauki w szkole od pierwszego września. Pozostawione jeszcze na rok w przedszkolu będzie zmuszone raz jeszcze realizować ten sam materiał.

 

 

 

 

W Krośnie każda z 11 ogólnodostępnych szkół podstawowych (2 682 uczniów) jest  przygotowana na przyjęcie sześciolatków do klasy pierwszej. Oferta każdej ze szkół przedstawiona jest w informatorze dostępnym na stronie http://nabor.pcss.pl/krosno w zakładce szkoły podstawowe.

 


Sześciolatki, które rozpoczną naukę w klasach pierwszych od września 2010 roku w krośnieńskich szkołach  podstawowych będą uczyć się w specjalnie dla nich wyposażonych  salach dydaktycznych. 
Kolorowe meble, wykładziny, zabawki, sprzęt sportowy  i pomoce dydaktyczne pojawiły się we wszystkich klasach przeznaczonych dla najmłodszych dzieci w szkołach podstawowych.

 

 

 

 


Każda szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup indywidualnych szafek na książki, stoliki, krzesła, dywany i zabawki.
Bajkowe ściany, miękkie wykładziny, małe ławeczki i krzesła, w których dzieci mogą wygodnie usiąść, kącik do zabawy, a w nim półki pełne zabawek, z których każdy maluch może korzystać. Pierwszaki mają do dyspozycji pluszaki, klocki, puzzle, instrumenty muzyczne, gry planszowe i logiczne,  interaktywne zabawki wspomagające ich rozwój.

  


Nie siedzą cały czas w ławkach -  uczą i bawią się w swoich salach, korzystają z pracowni komputerowych i sal gimnastycznych. Przydają się też indywidualne szafki, dzięki którym dzieci nie muszą dźwigać do domu wszystkich książek. W tornistrze będą więc nosić przede wszystkim piórnik, zeszyty ćwiczeń, śniadanie, strój sportowy i przybory potrzebne na zajęcia artystyczne. W niektórych szkołach dzieci maja podwójne komplety podręczników.  

 

 

 

 

W roku szkolnym poprzedzającym termin możliwego rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole nauczyciele wychowania przedszkolnego przeprowadzają diagnozę gotowości do nauki szkolnej. Wyniki tej diagnozy mają pomóc rodzicom w podjęciu decyzji.
Jeżeli test potwierdził, że dziecko jest gotowe do nauki w szkole to pozostaje tylko wybrać tę najlepszą dla dziecka szkołę,  w terminie złożyć podanie o przyjęcie do szkoły   i oczekiwać na ogłoszenie listy przyjętych. Można oczywiście przebadać dziecko w poradni psychologiczno-pedagogicznej, ale nie jest to wymagane.
Wszystkie formalności związane z zapisem do szkoły załatwia się w przedszkolu, do którego dziecko uczęszcza ale warto też spotkać się z dyrektorem szkoły.

 

 

 

 


Jeżeli dziecko nie uczęszcza do miejskiego, publicznego przedszkola zapisu dokonuje się w  wybranej szkole.
Jeżeli dziecko nie uczęszcza do przedszkola, a rodzice chcą by poszło od września do szkoły  koniecznie trzeba udać się do Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej i złożyć wniosek o wydanie opinii w sprawie możliwości wcześniejszego spełniania obowiązku szkolnego. Poradnia, po zbadaniu wyda opinię , czy dziecko spełnia kryterium dojrzałości szkolnej.
O rekrutacji  do szkół podstawowych  informuje   specjalny poradnik umieszczony na stronie http://nabor.pcss.pl/krosno w zakładce szkoły podstawowe. Tam również zamieszczone są niezbędne formularze i tryb rekrutacji oraz przewodnik po krośnieńskich przedszkolach.

 

 

 

 

 

Decyzja o posłaniu dziecka do szkoły nie powinna być  podejmowana bez dokładnej wiedzy o dziecku, jego możliwościach, wymaganiach w szkole.  By ja podjąć warto wesprzeć się na zdaniu wychowawcy dziecka, odwiedzić szkołę, porozmawiać z rodzicami dzieci sześcioletnich, które w ubiegłym roku rozpoczęły naukę w pierwszej klasie. Skarbnicą wiedzy dla rodziców jest także specjalny serwis informacyjny na stronie www.krosno.pl oraz strona http://nabor.pcss.pl/krosno. Znajdują się tutaj wszystkie niezbędne informacje. Warto także zajrzeć na stronę Ministerstwa Edukacji Narodowej.  Do  dyspozycji są również  specjaliści w Miejskiej Poradni  Psychologiczo-Pedagogicznej w Krośnie.
Indywidualne porady dotyczące zapisów do szkół i przedszkoli  - w  każdy poniedziałek i wtorek  od 14.00 - 16.30 w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krosna, drogą e-mailową (adresy w zakładce - Kontakt) oraz u dyrektorów  szkół podstawowych i przedszkoli.


 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MY|WY KRAKOWSKI TEATR TAŃCA

  Termin: 2019-09-17
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII FORMA KOLORU

  Termin: 2019-09-19
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Galeria Fotografii 2 piętro więcej
 •  
 • Spotkanie z Moniką Piątkowską pod hasłem „Prus jakiego nie znacie”

  Termin: 2019-09-20
  Miejsce: Krośnieńska Biblioteka Publiczna - Biblioteka Główna, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • Zadomów się w dziedzictwie!

  Termin: 2019-09-21
  Miejsce: ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4, 38-400 Krosno więcej
 •  
 • XXVI KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA. GRAŻYNA BRODZIŃSKA & KOSMA BAND

  Termin: 2019-09-29
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej