• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Wtorek, 26 marca 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Emanuela, Teodora

Kontakt

Aktualności

Jakub Żulczyk na spotkaniu z czytelnikami… w Światowym Dniu Książki zapraszamy!

16-04-2018 | Dla Mieszkańców

Plakat spotkania autorskiego w bibliotece

W Światowym Dniu Książki - 23 kwietnia /poniedziałek/ o godz. 17.00 w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Jakubem Żulczykiem – prozaikiem i scenarzystą. Serdecznie zapraszamy! Po spotkaniu będzie można kupić książki pisarza z autografem.
 

 

Jakub Żulczyk - zadebiutował w 2006 r. powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę”. Dwa lata później ukazuje się „Radio Armageddon”, powieść, która w 2014 doczekała się teatralnej adaptacji we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. W 2010 r. wydaje „Instytut” , a następnie ukazują się „Zmrojewo”, „Świątynia” (2011), „Zdarzenie nad strumykiem” (2013), „Ślepnąc od świateł” (2014) - powieść nominowana do Paszportów Polityki, a w 2017 r. „Wzgórze psów”.

 

 

Plakat spotkania autorskiego w bibliotece

 


Piotr Gajdowski recenzując ostatnią powieść Żulczyka pisze: „(…)to pisarz nieoczywistości – jak to zwykle u niego, granica między dobrem i złem jest we „Wzgórzu psów” mocno niepewna. To chyba nie jest tylko zwykły chwyt literacki – pisarz znowu mówi nam: świat nie jest czarno-biały”.
Jako publicysta współpracował m.in. z „Lampą”, „Machiną”, „Exklusivem”, „Tygodnikiem Powszechnym”. Prowadził stałe rubryki w „Dzienniku”, „Elle” i „Wprost”. Współprowadził program „Redakcja kultury” w TVP 2, a w Radiu Roxy – audycję „Instytut Prosto”.
Był stypendystą programu Willa Decjusza oraz zwycięzcą międzynarodowego konkursu na esej Young Euro Connect. Jest również współautorem scenariusza do serialu „Belfer”.


Sam J. Żulczyk w jednym z wywiadów mówi o sobie: „Bardzo się staram nie być artystą, wolę podchodzić do wszystkiego na zasadzie rzemiosła. Niezależnie od tego, co piszę - powieść, felieton, scenariusz - wolę myśleć o sobie jako o stolarzu. Jeśli ktoś znajduje w tym jakiś artyzm, to super".


Spotkanie z J. Żulczykiem to jeden z elementów obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w KBP - doroczne święto organizowane 23 kwietnia przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
 


Symbolem tego dnia jest czerwona róża. Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla, i Manuela Mejía Vallejo.


Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka.    
 


Na zakończenie spotkania z Jakubem Żulczykiem będzie miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego „Zrób to z książką”.

 

 

Plakat spotkania autorskiego w bibliotece

 


Również 23 kwietnia rano o godz. 9.00 z młodymi czytelnikami spotka się Justyna Bednarek
- autorka książek dla dzieci, tłumaczka, romanistka.  Przez wiele lat pracowała jako tłumaczka z języka francuskiego i redaktorka pism kobiecych. W 2004 roku wydała trzy wierszowane bajeczki o skrzacie Lenku („Lenek i podróż”, „Lenek i gwiazdka”, „Lenek i polowanie”), opublikowane przez wydawnictwo Skrzat. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, wydane w 2015 roku przez Poradnię K, są jej powrotem do literatury dziecięcej. Zilustrowane przez Daniela de Latour, „Skarpetki” zdobyły kilka nominacji i nagród. W 2016 roku ukazały się jej dwie kolejne książki: „Pięć sprytnych kun” z ilustracjami Daniela de Latour oraz „W to mi graj. Bajki muzyczne”, z malarskimi grafikami Józefa Wilkonia. Wszystkie pozycje opublikowała Poradnia K. W marcu 2017 roku ukazała się druga część skarpetkowej sagi pod tytułem „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”.


 

Monika Machowicz

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • Spotkanie z Jakubem Małeckim

  Termin: 2019-03-27
  Miejsce: Salonik Artystyczny, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • 64. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI

  Termin: 2019-03-27
  Miejsce: Krosno, RCKP, ul. Kolejowa 1 więcej
 •  
 • DKF "16 mm" KAFARNAUM

  Termin: 2019-03-28
  Miejsce: Krosno, artKino, ul. Bieszczadzka 1 więcej
 •  
 • POLSKA SIEĆ TAŃCA WRACA NA SCENĘ RCKP I INAUGURUJE KROŚNIEŃSKIE DNI TAŃCA

  Termin: 2019-04-07
  Miejsce: Krosno, RCKP, ul. Kolejowa 1 więcej
 •  
 • WYSTAWA PRAC KONKURSOWYCH - WIELKANOCNE TRADYCJE POGRANICZA

  Termin: 2019-04-08
  Miejsce: Krosno, RCKP, ul. Kolejowa 1 więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej