• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Czwartek, 24 stycznia 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Felicji, Franciszka

Kontakt

Aktualności

Zapraszamy na wernisaż wystawy artystów-pedagogów Wydziału Sztuki UR pt. ZNAKI

17-05-2018 | Dla Mieszkańców

Plakat wystawy Znaki

Jan Gancarski Dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz Antoni Nikiel Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy artystów-pedagogów Wydziału Sztuki UR pt. ZNAKI w czwartek 17 maja o godz. 17.00 w Pałacu Biskupim przy ul. Piłsudskiego 16.  Serdecznie zapraszamy!
 

 

Plakat wystawy Znaki

 

 
Wystawa ZNAKI prezentowana w Muzeum Podkarpackim w Krośnie w od maja do lipca jest pokazem dzieł artystów-pedagogów, pracowników Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, swoistym wycinkiem ich bogatego dorobku, próbą sygnalizacji tematów i problemów, których dotykają w swych twórczych poszukiwaniach. Ekspozycja obejmuje prace z różnych dyscyplin, w tym: malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową oraz cyfrową, fotografię, multimedia i rzeźbę. Oprócz prezentacji zbiorowej, która z samej swej istoty jest szalenie ciekawa, poszerzając nasze spektrum poznania i dając możliwość wielokrotnej relacji twórca – odbiorca, wyjątkowości tej wystawie dodaje fakt, że jest ona amalgamatem dzieł artystów będących przewodnikami w twórczej drodze młodych adeptów sztuki, nauczycielami, mistrzami młodego pokolenia. Są to pedagodzy, którzy na co dzień uwrażliwiają młodzież na sztukę, przekazując swoje doświadczenie i wiedzę.

 

 

Antoni Nikiel, Obelisk, 120 x 90, akryl-płótno, 2014 r. The Obelisk

 


Stylistyka prac prezentowanych na wystawie pozwala dostrzec to, co w sztuce współczesnej najbardziej istotne, a równocześnie reprezentatywne dla poszczególnych artystów. Dzieła tu zaprezentowane są możliwością szerszego kontaktu ze sztuką natchnioną, będącą odzwierciedleniem ponadprzeciętnej wyobraźni artystów. Są to kreacje nasycone pytaniami, niepewnością, myślą filozoficzną, niemalże mistyczne, pozbawione dosłowności, są jak wyzwanie rzucone wyobraźni odbiorcy.

 

 

Marek Olszyński- Z serii Po co żyjesz._.(nr 3), obiekt-dyptyk, technika mieszana, ok. 22x22 i 12x30, 2017

 


Tytuł ekspozycji, będącej szczególnym dialogiem osobowości twórczych, odnosi się do podstawowych warstw dzieła sztuki, w których znak – signum to zapowiedź czegoś ważnego, to intelektualna, a często i metafizyczna konstrukcja, otwierająca przed nami nowe wymiary. W znaku jest ukryte poznanie, jest on zarazem nośnikiem tajemnicy, swoistego poetyckiego ineffable. Znak jest także formą komunikacji i porozumiewania się, jest ważnym elementem edukacji, swoistą syntezą rodzącą przekaz informacyjny. Znak intryguje, buduje narracje, wyznacza linię porozumienia, pokazuje kierunek. Sam będąc jedynie przyczynkiem, początkiem pewnej przestrzeni, ośmiela nas do szukania poza, do podróży w nieskończoność horyzontu, a przede wszystkim – ku sobie.
 


Piękno jest prawdą, prawda jest pięknem napisał John Keats w Odzie na urnę grecką, w tak różnorodnej i bogatej prezentacji eksponowanej w Muzeum Podkarpackim niewątpliwie znajdą Państwo zarówno prawdę, jak i piękno, gdyż sztuka, pomimo wszystkich swoich zawirowań w czasach współczesnych, wraca do tych wartości jako do swych źródeł.
 


Kuratorzy wystawy:
Marlena Makiel-Hędrzak, Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego,
Krzysztof Gierlach, Muzeum Podkarpackie w Krośnie
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • DKF "16mm" - RAMEN. SMAK WSPOMNIEŃ

  Termin: 2019-01-24
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • WYSTAWA FOTOKLUBU REGIONALNEGO CENTRUM KULTUR POGRANICZA

  Termin: 2019-01-24
  Miejsce: Krosno, RCKP, ul. Kolejowa 1 więcej
 •  
 • W ZIMOWEJ SZACIE - KONCERT NOWOROCZNY STUDIA PIOSENKI SWING

  Termin: 2019-01-27
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16mm" - ZŁE WYCHOWANIE CAMERON POST

  Termin: 2019-01-31
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • SZTUKA. OBECNY! spektakl BALET O KAWIE w RCKP

  Termin: 2019-02-08
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej