• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Czwartek, 24 stycznia 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Felicji, Franciszka

Kontakt

Aktualności

Zapraszamy na wystawę do BWA - Janusz Jasiński Rzeźba

12-06-2018 | Dla Mieszkańców

Janusz Jasiński, bez tytułu 3, stal spawana, 45x45x40cm

 Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza do obejrzenia wystawy rzeźb Janusza Jasińskiego. Wernisaż wystawy zaplanowaniszy piątek tj. 15 czerwca na godz. 17.00. Wystawa będzie czynna do 6 lipca br.

  
 

Janusz Jasiński - wrocławski rzeźbiarz. Absolwent Liceum Plastycznego w Krośnie, a następnie Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2012 r. obronił dyplom magisterski z zakresu rzeźby zrealizowany w pracowni prof. Zbigniewa Makarewicza. Obecnie jest asystentem technicznym w pracowni metalu i asystentem w pracowni rzeźby. Do ważnych osiągnięć artysty należą m. in.: kwalifikacje i udział w VII Triennale Młodych „Kunszt” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2014 r.), wyróżnienie honorowe w ogólnopolskim konkursie „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” organizowanym przez ASP w Gdańsku i udział w wystawie w Pasażu Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku (2012 r.), kwalifikacja do II etapu konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Sybilla − wydarzenie muzealne roku” (2011 r.), wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Biennale Rzeźby w drewnie, Zakopane (2009 r.). Twórczość Jasińskiego to próba uchwycenia reguł geometrycznych za pomocą form rzeźbiarskich.
 
Artysta tak opisuje swoją twórczość oraz wskazuje źródła inspiracji: Moje działania wizualne opieram na geometrii. Geometria daje mi możliwość użycia form elementarnych, prostych, dzięki czemu pozbawionych nadmiaru znaczeń. Staram się tworzyć rzeźby, które w swym układzie są jasne, uporządkowane ale dynamiczne. W pewnym stopniu daję tym wyraz moich fascynacji twórczością takich artystów jak Constantin Brancusi, Antoine Pevsner, Jacqes Lipchitz, Katarzyna Kobro, Donald Judd.
 
 
 
Janusz Jasiński, bez tytułu 3, stal spawana, 45x45x40cm
 
 
 
FIGURY I STRUKTURY DYNAMICZNE
Przed kilkoma laty pojawiła się we Wrocławiu rzeźba. Była to duża czterometrowej wysokości figura ze spawanej srebrzystej blachy stalowej stojąca na szczudłowatych zakończonych w szpice trzech nogach i wywijająca w powietrzu takimiż trzema ramionami. Rzeźba ta nie ruszała się ale sprawiała wrażenie form w jakimś marszu, była figurą zdecydowanie kroczącą. Powstało jeszcze kilka takich figur w ciągu lat dzielących od tej pierwszej wpisanej od razu do kolekcji ważnych wydarzeń we wrocławskiej rzeźbie.
 
Formy te, w swojej konstrukcji proste ostrosłupy, przez samo ich precyzyjne i bardzo mechaniczne, można by rzec maszynowe, połączenia i związania demonstrowane solidnymi śrubami, przenosiły ten zespół brył zarazem do wizji istot z kosmosu, jak i przypominały o całej kolekcji form, ale przedstawiających ludzkie postaci w jakimkolwiek ruchu. Można wymienić tu tylko trzy bardzo znane przykłady z początku XX wieku: akt męskiej postaci Augusta Rodina (Kroczący), obraz aktu kobiecego Marcela Duchampa (Akt schodzący po schodach) i mięśnie w ruchu Umberto Boccioniego (Jedyna forma ciągłości w przestrzeni). Odkrycie możliwości przedstawienia dynamiki form w materii nieruchomej, odwołanie się do wrażenia, do pamięci doświadczenia ruchu zawdzięczmy starożytnym, nie wszystkim wszakże lecz Grekom. Tak daleko w głąb źródeł najświetniejszej tradycji odsyła nas w swojej pracy Janusz Jasiński. Czyni to także wtedy gdy pozornie tej dawnej tradycji zaprzecza, biorąc za motyw konstelacje abstrakcyjnych kulistych form, którym wrażenie ulotności zapewnia przez lustrzany poler powierzchni i dynamiczne zmiany wielkości.
 
Zbigniew Makarewicz

 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • DKF "16mm" - RAMEN. SMAK WSPOMNIEŃ

  Termin: 2019-01-24
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • WYSTAWA FOTOKLUBU REGIONALNEGO CENTRUM KULTUR POGRANICZA

  Termin: 2019-01-24
  Miejsce: Krosno, RCKP, ul. Kolejowa 1 więcej
 •  
 • W ZIMOWEJ SZACIE - KONCERT NOWOROCZNY STUDIA PIOSENKI SWING

  Termin: 2019-01-27
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16mm" - ZŁE WYCHOWANIE CAMERON POST

  Termin: 2019-01-31
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • SZTUKA. OBECNY! spektakl BALET O KAWIE w RCKP

  Termin: 2019-02-08
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej