• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 16 lutego 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Danuty, Julianny

Kontakt

Aktualności

Znakomite wyniki egzaminu maturalnego potwierdzają, że warto uczyć się w krośnieńskich szkołach ponadgimnazjalnych

05-07-2018 | Dla Mieszkańców

Grafika - żródło: OKE
W Krośnie maturę zdało 86% tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych. To wynik jeszcze lepszy niż przed rokiem i znacznie wyższy niż zdawalność matury w kraju i w województwie.
 
 
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie oraz Komisje Okręgowe w całym kraju podały wstępne informacje o wynikach tegorocznych matur – absolwenci, którzy zdali maturę, w dniu 3 lipca 2018 r. odbierali w swoich szkołach świadectwa dojrzałości. 
 
Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie, w tym roku w maju do matury w Krośnie przystąpiło 1275 tegorocznych absolwentów, w tym w liceach ogólnokształcących 833, a w technikach 442 absolwentów. Maturzyści obowiązkowo zdawali: w części ustnej język polski oraz język obcy nowożytny, w części pisemnej język polski, matematykę, jeden język obcy oraz wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym.
 
W krośnieńskich liceach maturę pozytywnie zaliczyło 89% zdających, w technikach maturę zdało 79% tegorocznych absolwentów spośród przystępujących do wszystkich wymaganych egzaminów. 
 
Zdawalność egzaminu maturalnego w maju 2018 r. w mieście, w województwie, w kraju i w najbliższym powiecie
 

 

licea ogólnokształcące

technika

ogółem

zdawalność

liczba zdających

zdawalność

liczba zdających

zdawalność

liczba zdających

m. Krosno

89%

833

79%

442

86%

1275

województwo podkarpackie

88,7%

9880

69,0%

6111

80,5%

15991

powiat krośnieński

69%

214

61%

122

66%

336

Polska

85,3%

158 797

69,6%

89043

79,7%

247 840

 

Źródło: UM Krosna opracowanie własne Wydziału Edukacji na podstawie danych OKE w Krakowie

 

 
Jak wynika z raportów opublikowanych przez CKE w Warszawie i OKE w Krakowie wyniki matur w Krośnie są w tym roku, podobnie jak w latach wcześniejszych wyższe niż wyniki ogólnopolskie i wojewódzkie. „Troszczymy się o wysoką jakość edukacji , dlatego cieszymy się z tak dobrych wyników. Corocznie analizujemy je nie tylko na tle danych ogólnopolskich i wojewódzkich, ale także porównujemy z wynikami najbliższego powiatu i innych miast” - zwraca uwagę Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran i dodaje: „Dla wielu gimnazjalistów i ich rodziców wysokie wyniki matury w szkołach prowadzonych przez Miasto Krosno stają się mocnym argumentem, by właśnie w Krośnie kontynuować naukę w szkole ponadgimnazjalnej”.
 
 
Obowiązkowe egzaminy z języka polskiego w kraju zdało 97% tegorocznych maturzystów, z języka angielskiego (najczęściej wybieranego spośród wszystkich języków obcych) – 96%, a z matematyki – 83%. Prawo do poprawki w sierpniu ma ponad 14% wszystkich zdających maturę w maju. Wyniki w województwie podkarpackim są zbliżone do danych ogólnopolskich.
 
O jakości edukacji na poziomie szkół ponadgimnazjalnych  świadczą także średnie wyniki uzyskane zarówno z przedmiotów obowiązkowych jak i zdawanych na poziomie rozszerzonym. Dla absolwentów przystępujących do matury  ważne jest nie tylko to by ją zdać, ale także by wyniki  z egzaminów maturalnych, stanowiące podstawę przyjęcia na wyższe uczelnie były jak najlepsze. 
 
W tym roku maturzyści z krośnieńskich szkół osiągnęli wyniki wyższe niż średnie ogólnopolskie i wojewódzkie z przedmiotów obowiązkowych. Szczególnie dobrze na tle kraju i województwa wypadł obowiązkowy egzamin z matematyki, gdzie maturzyści z techników uzyskali średni wynik na poziomie 53% punktów, przy 46% na poziomie kraju i województwa oraz 37% w najbliższym powiecie. 
 
 
 
Średnie wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych w 2018 r.  
  język polski matematyka język angielski język niemiecki
 m. Krosno 58% 61% 73% 68%
powiat krośnieński 50% 44% 60% 63%
województwo podkarpackie 52% 57% 71% 59%
Polska 55% 56% 73% 61%
 Źródło: UM Krosna opracowanie własne Wydziału Edukacji na podstawie danych CKE i OKE w Krakowie
 
 
 
Krośnieńscy maturzyści chętnie korzystali także z możliwości zdawania matury z wybranych przedmiotów najczęściej wybierając geografię, biologię, chemię i wiedzę o społeczeństwie. Na poziomie rozszerzonym maturzyści wybierali również język polski, matematykę,  języki obce, filozofię i historię sztuki.
 
 
Do egzaminów maturalnych przystąpili także absolwenci z lat ubiegłych, którzy do tej pory nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy chcieli podwyższyć uzyskany wcześniej wynik egzaminacyjny albo poszerzyć liczbę przedmiotów maturalnych. 
 
 
Absolwenci, którzy nie uzyskali świadectwa dojrzałości z powodu nie uzyskania minimalnego progu punktowego z jednego przedmiotu obowiązkowego,  będą mogli przystąpić do egzaminów poprawkowych 21 sierpnia, pozostali będą mogli  ponowić próbę zdania matury dopiero za rok.  
 
 
Maturzyści  mogą złożyć wniosek o wgląd do swojej pracy do dyrektora OKE w Krakowie,  a w przypadku zastrzeżeń  do ustalonego wyniku także wniosek  o weryfikację danego egzaminu.  
 
 
Pełne wyniki tegorocznych matur - uwzględniające sesję dodatkową i poprawkową zostaną przedstawione w Informacji o realizacji zadań oświatowych w październiku bieżącego roku.  
 
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • ARTYSTYCZNE ZIMOWE FERIE W RCKP - SPEKTAKL RODZINNY JAŚ I MAŁGOSIA

  Termin: 2019-02-17
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • ARTYSTYCZNE FERIE 2019 Z RCKP W KROŚNIE

  Termin: 2019-02-18
  Miejsce: Krosno, RCKP, ul. Kolejowa 1 więcej
 •  
 • Ferie BWA - tydzień ze sztuką

  Termin: 2019-02-18
  Miejsce: Krosno, ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • ARTYSTYCZNE FERIE W RCKP - WARSZTATY MIĘDZYPOKOLENIOWE W PRACOWNI KRAWIECKIEJ

  Termin: 2019-02-18
  Miejsce: Krosno, RCKP, ul. Kolejowa 1 więcej
 •  
 • FERIE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2019-02-19
  Miejsce: Krosno, artKino, ul. Bieszczadzka 1 więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej