• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 16 lutego 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Danuty, Julianny

Kontakt

Aktualności

Tam gdzie latają balony... Wystawa fotografii Artura Michelis

12-07-2018 | Dla Mieszkańców

Wernisaż wystawy A. Michelis

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowane są prace Artura Michelisa, fotografa i muzyka z Krosna. Wernisaż odbył się 11 lipca 2018 r., ekspozycja czynna będzie do 8 września.

 
 
 
Artur Michelis, ur. w 1994 r. w Krośnie, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie i policealnej szkoły „Eureka” w Rzeszowie (na kierunku fotografia). Gitarzysta, kompozytor i muzyk w zespołach: Teardrop Heaven oraz Kapitał. Fotografuje od 2014 roku. Interesuje się fotografią krajobrazową, wykonuje też fotografie w skali makro, jak również fotografie analogowe w czerni i bieli. Lubi eksperymentować ze starszymi obiektywami typu M42. Jego prace analogowe pokazywane były na wystawie zbiorowej uczniów Pracowni Pawła Olearki w Miejskim Domu Kultury w Rzeszowie w 2015 roku.
 
 
Wernisaż wystawy A. Michelis
 
 
Jest laureatem nagród w konkursach „Balony nad Krosnem w czerni i bieli oraz kolorze” (wyróżnienie w 2016 roku oraz nagroda główna w 2017 roku). Współpracował z niemiecką firmą DigitalDesign, czego owocem jest fotoksiążka „Fotoreportaż z Balonów nad Krosnem 2016/17”. Natchnienia poszukuje głównie w naturze, ale nieobce są mu również portrety czy fotografie urbanistycznych detali.
 
 
 
Wernisaż wystawy A. Michelis
 
 
W Saloniku Artystycznym Artur Michelis pokazuje blisko 40 fotografii wykonanych w latach 2014-2018. Stanisław Wójtowicz w folderze do wystawy, w szkicu „Tam, gdzie latają balony. Fotografie Artura Michelisa” o prezentowanych pracach pisze m.in.: Obraz szumnie poruszających się w powietrzu kolorowych balonów ma niezaprzeczalną moc przykuwania uwagi. Nie jest to widok codzienny, a sam lot balonu, jako spełnienie marzenia o oderwaniu się od ziemi i współdzieleniu z ptakami umiejętności poruszania się w przestworzach, ma w sobie coś z baśni. I jeszcze to poczucie wyzwolenia spod działania praw natury, paradoksalnie tylko po to, by jeszcze bardziej poczuć się jej częścią. Taka wizualno-znaczeniowa asocjacja zapada w pamięć, rozpala wyobraźnię, domaga się utrwalenia.
 
 
Wernisaż wystawy A. Michelis
 
 
Odpowiedzią na to wezwanie są fotografie Artura Michelisa, prezentowane obecnie w Saloniku Artystycznym KBP. Zainteresowanie lotami balonów i ich fotografowanie zaowocowało serią zdjęć, a autorowi przyniosło konkursowe laury. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że obła kolorowa forma to tylko istotny element kompozycji przemyślanych kadrów. W tle - krajobrazy okolic podkrośnieńskich miejscowości z wyeksponowanymi ich cechami charakterystycznymi: pagórkowatym terenem, pofalowanymi spłachetkami pól oddzielonych wąskimi miedzami lub pasmami drzew i zarośli. To odczucie jest tym bardziej uzasadnione, że na wielu fotografiach pejzaż lub jego fragmenty to samodzielne i wyłączne tematy.
 
 
Wernisaż wystawy A. Michelis
  
 
Podczas wernisażu autor wystawy mówił o początkach fotografowania oraz o tematyce prezentowanych prac. Przygodę z fotografią rozpoczął od wykonywania zdjęć „balonów nad Krosnem”. Oprócz balonów, na jego fotografiach pojawiają się też krajobrazy z okolic Krosna oraz portrety osób. Jak sam podkreślił - ciągle uczy się fotografować ludzi.
 
 
Wernisaż wystawy A. Michelis
 
 
W otwarciu wystawy w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyła Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. Obecni byli też nauczyciele z Zespołu Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Krośnie, krośnieńscy artyści i poeci oraz przyjaciele i znajomi Artura Michelisa.
                             
 
 
Tekst: Joanna Łach
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • ARTYSTYCZNE ZIMOWE FERIE W RCKP - SPEKTAKL RODZINNY JAŚ I MAŁGOSIA

  Termin: 2019-02-17
  Miejsce: RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • ARTYSTYCZNE FERIE 2019 Z RCKP W KROŚNIE

  Termin: 2019-02-18
  Miejsce: Krosno, RCKP, ul. Kolejowa 1 więcej
 •  
 • Ferie BWA - tydzień ze sztuką

  Termin: 2019-02-18
  Miejsce: Krosno, ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • ARTYSTYCZNE FERIE W RCKP - WARSZTATY MIĘDZYPOKOLENIOWE W PRACOWNI KRAWIECKIEJ

  Termin: 2019-02-18
  Miejsce: Krosno, RCKP, ul. Kolejowa 1 więcej
 •  
 • FERIE Z BAJKAMI w artKinie

  Termin: 2019-02-19
  Miejsce: Krosno, artKino, ul. Bieszczadzka 1 więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej