• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Czwartek, 22 sierpnia 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Cezarego, Marii

Kontakt

Aktualności

Dobro zawsze powraca. VIII Bal Charytatywny „Otwartych Serc”

05-02-2019 | Dla Mieszkańców | Życie miasta

Rekordową sumę 50 tysięcy złotych udało się zebrać podczas aukcji na VIII Balu Charytatywnym „Otwartych Serc”, który odbył się w minioną sobotę, 2 lutego, w kompleksie „Dwa Serca” w Krośnie. Połowa z tej kwoty zostanie przeznaczona na leczenie i rehabilitację Oli Czajki z Krościenka Wyżnego. Dziesięciomiesięczna dziewczynka jest podopieczną Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, organizatora balu.

 

 

Przedmioty licytowane podczas tegorocznej aukcji
Przedmioty licytowane podczas tegorocznej aukcji

 

 


Tradycją balu charytatywnego jest, że polowa zebranych podczas aukcji pieniędzy trafia na jeden konkretny cel, a druga zostaje rozdysponowana na potrzeby innych podopiecznych fundacji.
 


Podziękowanie
Rok temu zbierano na rehabilitację sportowca Tomasza Brzeskiego, który uległ ciężkiemu wypadkowi podczas zawodów narciarskich w ramach Pucharu Polski w ski-alpinizmie w 2017 r. Zebrane pieniądze na pewno się przydały i przynoszą efekty. Tomasz Brzeski wraz z małżonką Agnieszką był gościem tegorocznego balu. – Mąż po ciężkim wypadku długo walczył o to, by wrócić do nas. Długa rehabilitacja, zarówno ruchowa jak i psychologiczna, przynoszą efekty. Bardzo zależało nam by być dzisiaj tutaj i podziękować za okazaną pomoc. Dzięki temu jesteśmy dzisiaj razem i możemy się z wami chwilę pobawić – stwierdziła Agnieszka Brzeska. – Od tamtego roku jest duża poprawa fizyczna, mogę już chodzić i jeździć sam na rowerze. Dziękuję bardzo za to wsparcie. Idziemy dalej do przodu! – dodał Tomasz Brzeski.
 

 

Tomasz Brzeski wraz z małżonką Agnieszką był gościem tegorocznego balu
Tomasz Brzeski wraz z małżonką Agnieszką był gościem tegorocznego balu

 


Na pomoc Oli
W tym roku darczyńcy przekazali na aukcję 36 przedmiotów. Były wśród nich zarówno obrazy, rzeźby, pamiątki od znanych sportowców, czy biżuteria. Goście balu szeroko otwarli swoje serca i wszystkie ofiarowane dary znalazły swoich nowych właścicieli. Udało się zebrać łącznie 50 tys. zł. Połowa, czyli 25 tys. zł zostanie przeznaczona na ratowanie zdrowia 10-miesięcznej Oli Czajki z Krościenka Wyżnego. Dziewczynka urodziła się z achondroplazją, rzadką chorobą genetyczną, zwaną potocznie karłowatością. Objawia się ona ogólnym zaburzeniem proporcji ciała, skróceniem nóżek i rączek, obniżonym napięciem mięśniowym i przykurczem rąk. Rodzice o chorobie dziecka dowiedzieli się dwa miesiące po jej urodzeniu. Potwierdziły to badania genetyczne. – Mimo choroby, świetnie się rozwija, jest śliczną, uśmiechniętą i wesołą dziewczynką. Daje nam wiele uśmiechu i radości. Tak naprawdę nie wyobrażamy już sobie życia bez Oli. Jej choroba została wpisana w nasze życie. Wierzymy w ludzi dobrej woli i ich otwarte serca – mówili Magdalena i Grzegorz Czajka, rodzice Oli.

 

Magdalena i Grzegorz Czajka, rodzice Oli
Magdalena i Grzegorz Czajka, rodzice Oli

 

Dziecko wymaga codziennej rehabilitacji oraz wizyt u wielu specjalistów. By mogła samodzielnie poruszać się, rodzice przygotowują się do operacyjnego wydłużenia kończyn metodą Ilizarowa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, operacja mogłaby się odbyć latem przyszłego roku w specjalistycznej klinice w Poznaniu. – Jest to jednak długotrwały i kosztowny proces. Teraz nam wiele osób pomaga. Myślę, że i my w przyszłości będziemy mogli się odwdzięczyć, pomagając innym – dodają rodzice.
 

 

Statuetki dla pomagających
Jedną z tradycji balu jest honorowanie przez prezydenta Krosna osób, firm lub instytucji za wrażliwość na potrzeby społeczne Krosna i jego mieszkańców. Statuetka wraz z dyplomem przyznawane są od 2012 r. W tym roku laureatem został Tadeusz Sanocki, twórca i właściciel firmy Splast, mającej już 30-letnią tradycję. Od 2014 r. działa w Strefie Inwestycyjnej „Krosno – Lotnisko” i daje zatrudnienie dla ponad 200 osób. – Jest to niepowtarzalna osobowość o wyjątkowej wrażliwości społecznej. Osoba niezwykle życzliwa, która poprzez swoją aktywność jednoczy ludzi do wspólnego działania – podkreślił prezydent Krosna Piotr Przytocki.

 

 

Nagroda Prezydenta Miasta Krosna za wrażliwość na potrzeby społeczne Krosna i jego mieszkańców ustanowiona została w celu uhonorowania osób fizycznych, firm lub instytucji za prowadzoną działalność charytatywną.
Nagroda przyznawana jest od  2012 r.Tadeusz Sanocki – niepowtarzalna osobowość o wyjątkowej wrażliwości społecznej. Osoba niezwykle życzliwa, która poprzez swoją aktywność jednoczy ludzi do wspólnego działania. Zaangażowany w niesienie pomocy potrzebującym udziela wsparcia fundacjom i stowarzyszeniom działającym w regionie. W gronie beneficjentów jego pomocy znalazł się m. in. Oddział Opieki Paliatywnej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.
Mimo licznych obowiązków związanych z  zarządzaniem firmą Splast, pan Tadeusz znajduje w swojej pracy miejsce na realizację przedsięwzięć na rzecz lokalnej społeczności. Wspiera działające na terenie miasta kluby sportowe, sponsorując m. in. Krośnieńskie Stowarzyszenie Motorowe oraz Krośnieńskie Stowarzyszenie Siatkówki Karpaty Krosno. Angażuje się w organizowane w mieście wydarzenia sportowe i kulturalne, wspierając organizację Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych, Festiwalu Young Art, czy koncertów okolicznościowych w Szkole Muzycznej Pro Musica.
Zarządzana przez pana Tadeusza firma jest jednym z największych pracodawców Krosna i regionu. Zakład, który w Krośnie rozpoczął swoją działalność w 2014 r. jako pierwszy inwestor nowo powstałej Strefy Inwestycyjnej “Krosno – Lotnisko” daje zatrudnienie dla ponad 200 osób. Firma współpracuje z lokalnymi placówkami edukacyjnymi realizując autorskie programy nauczania. Praktyki w Splaście odbywają studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, spośród których najlepsi mogą liczyć na dynamiczny rozwój kariery zawodowej. Swoją otwartą postawą i pozytywnym nastawieniem pan Tadeusz skutecznie motywuje młodzież do działania. Pokazuje młodym ludziom, że dzięki zaangażowaniu, ciężkiej pracy oraz wielu wyrzeczeniom można osiągnąć zamierzony cel.
 

 

Wspiera działające na terenie miasta kluby sportowe, angażuje się w organizowane w mieście wydarzenia sportowe i kulturalne. – Firma współpracuje też z lokalnymi placówkami edukacyjnymi, realizując autorskie programy nauczania. Praktyki w Splaście odbywają studenci krośnieńskiej PWSZ – dodał zastępca prezydenta Bronisław Baran.

 

 

 Tadeusz Sanocki (z lewej) uhonorowany został nagrodą prezydenta Krosna za prowadzoną działalność charytatywną w mieście
Tadeusz Sanocki (z lewej) uhonorowany został nagrodą prezydenta Krosna za prowadzoną działalność charytatywną w mieście

 


Jak powiedział laureat, od samego początku przyjął zasadę, by zyskiem, który uda się wypracować, dzielić się z potrzebującymi. – Zawsze uważałem, że jeśli się z kimś podzieli, to dobro wraca, nawet po latach. I tego doświadczamy. Potrzeb jest dużo. Współpracujemy z trzema fundacjami, które wspomagamy systematycznie. Statuetka, którą otrzymałem jest uznaniem dla całej rodziny, załogi, dla wszystkich, którzy przyczyniają się do wypracowania zysku – stwierdził Tadeusz Sanocki.


Swoje statuetki przyznała tradycyjnie już fundacja. W tym roku laureatem statuetki „Otwarte Serce” został Marek Stefański, przedsiębiorca z Warszawy, bardzo mocno wspomagający fundację oraz dr nauk med. Wacław Śmiertka, znany warszawski ginekolog, chirurg i onkolog. – Dzięki naszej kilkuletniej współpracy, już kilkadziesiąt pacjentek zostało przez niego skonsultowanych – powiedział Zygmunt Jerzyk, prezes Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej.

 

 

 Dr Wacław Śmiertka odebrał statuetkę „Otwartych Serc” z rąk wiceprezes fundacji Grażyny Więcek
Dr Wacław Śmiertka odebrał statuetkę „Otwartych Serc” z rąk wiceprezes fundacji Grażyny Więcek

 


Obecnie pod opieką fundacji jest ponad 100 podopiecznych. – W większości są to osoby, którym pomagamy w sposób cykliczny. Wsparcia udzielamy ludziom w każdym wieku, począwszy od małych dzieci po osoby w dorosłe, gdyż człowiek w każdym wieku zasługuje na pomoc – dodał Zygmunt Jerzyk.
 

 

 

 

Tekst i foto: Andrzej Józefczyk
 

Dobro zawsze powraca. VIII Bal Charytatywny „Otwartych Serc”
Dobro zawsze powraca. VIII Bal Charytatywny „Otwartych Serc”
Dobro zawsze powraca. VIII Bal Charytatywny „Otwartych Serc”
Dobro zawsze powraca. VIII Bal Charytatywny „Otwartych Serc”
Dobro zawsze powraca. VIII Bal Charytatywny „Otwartych Serc”
Dobro zawsze powraca. VIII Bal Charytatywny „Otwartych Serc”
Dobro zawsze powraca. VIII Bal Charytatywny „Otwartych Serc”
Dobro zawsze powraca. VIII Bal Charytatywny „Otwartych Serc”
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • KARPACKIE KLIMATY - PROGRAM

  Termin: 2019-08-22
  Miejsce: Rynek, krośnieńska starówka, RCKP więcej
 •  
 • JA JESTEM PAMIĘCIĄ - SPEKTAKL POPRZEDZAJĄCY KARPACKIE KLIMATY 2019

  Termin: 2019-08-22
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 Krosno więcej
 •  
 • Wystawa FOTOGRAFIA - MOJA MIŁOŚĆ

  Termin: 2019-08-22
  Miejsce: Galeria Fotografii RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • V Karpacki Festiwal Filmowy - KARPACKIE KLIMATY

  Termin: 2019-08-22
  Miejsce: dziedziniec biblioteki PWSZ więcej
 •  
 • CO W TYM ROKU NA KLIMATYCZNEJ SCENIE KARPACKICH KLIMATÓW?

  Termin: 2019-08-23
  Miejsce: Estrada na krośnieńskim rynku więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej