• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Czwartek, 22 sierpnia 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Cezarego, Marii

Kontakt

Aktualności

List Prezydenta Piotra Przytockiego do Mieszkańców Gminy Miejsce Piastowe i Gminy Krościenko Wyżne

08-02-2019 | Dla Mieszkańców | Życie miasta

 List Prezydenta Piotra Przytockiego do Mieszkańców Gminy Miejsce Piastowe i Gminy Krościenko Wyżne

 

 

 

Szanowni Mieszkańcy Gmin Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne,


Zwracam się do Państwa bezpośrednio, ponieważ w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele nieścisłości, a nawet oszczerstw dotyczących poszerzenia granic Krosna. Kiedy w grudniu 2017 roku, miasto po długich negocjacjach, za wielomilionową kwotę zakupiło teren byłego lotniska, który od lat „stał odłogiem”, byliśmy przekonani, że korzyści płynące z inwestycji na tym terenie będą odczuwalne nie tylko dla miasta, ale i sąsiednich gmin. Nie jest prawdą, że Krosno chce cokolwiek zawłaszczyć i zmarginalizować pozostałe gminy – zakup lotniska dokonany był zgodnie z prawem, uczciwie, z pieniędzy miejskiego budżetu, a więc z kieszeni naszych mieszkańców. Nie powinien zatem dziwić fakt, iż kolejnym krokiem jest włączenie naszej własności w obszar miasta. Dziwi jednak, że zamiast zgody i zrozumienia „zdegradowana łąka” wykorzystywana jest do celów kampanii wyborczych i budowania konfliktu pomiędzy mieszkańcami.


Od początku byliśmy otwarci na współpracę z ościennymi gminami. Pod koniec ubiegłego roku udało się wypracować kompromis, dzięki któremu w granicach administracyjnych Gminy Miejsce Piastowe ma pozostać obszar o powierzchni ok. 11 ha, a w  Gminie Krościenko Wyżne - ok. 18,47 ha – w tym m.in. boiska sportowe, pomnik papieski, strefy przyległe do zabudowy mieszkaniowej z infrastrukturą drogową oraz znaczna rezerwa terenu, którą można zagospodarować zgodnie z potrzebami, np. na cele inwestycyjne.


Jestem przekonany, że wypracowane porozumienie uwzględnia interesy wszystkich sąsiadów. Wprowadzenie w życie naszych zamierzeń powinno doprowadzić do wzmocnienia pozycji całej południowej części Podkarpacia, zarówno w województwie, jak i w Polsce. Wierzę, że dzięki dialogowi oraz współpracy ze strony wszystkich trzech gmin będziemy mogli właściwie wykorzystać potencjał tego terenu, z pożytkiem dla Mieszkańców.


Planowane przez miasto inwestycje pozwolą rozwiązać problemy komunikacyjne – zmiana granic umożliwi wybudowanie drogi, która połączy Krosno z projektowaną obecnie drogą ekspresową S-19, a jednocześnie usprawni dojazd do miasta wszystkim, którzy tutaj pracują, uczą się lub przyjeżdżają w innych sprawach. Będzie to dogodny dojazd także dla Mieszkańców Gmin Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne.


Wokół drogi planowane jest utworzenie strefy przeznaczonej pod innowacyjne inwestycje przemysłowe i usługowe. Dzięki doskonałej lokalizacji będzie ona atrakcyjna nie tylko dla lokalnych przedsiębiorców, lecz także dużych firm zewnętrznych planujących strategiczne inwestycje. Mogą tutaj powstawać nowoczesne, wysokopłatne miejsca pracy, przyczyniające się do poprawy jakości życia i zahamowania emigracji młodych ludzi.


Realizacja planów dotyczących zaktywizowania tego obszaru będzie wymagała ogromnego wysiłku, w tym znacznych nakładów finansowych.
W tej sprawie bardzo potrzebna jest zgoda, konsensus oraz współdziałanie naszych samorządów.
 

Proszę Państwa o wyrażenie poparcia dla proponowanej zmiany granic podczas konsultacji społecznych. Wspólnie wykorzystajmy szansę, która pozwoli na rozwój naszej małej ojczyzny.
 

Z poważaniem
Prezydent Miasta Krosna
Piotr Przytocki

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • KARPACKIE KLIMATY - PROGRAM

  Termin: 2019-08-22
  Miejsce: Rynek, krośnieńska starówka, RCKP więcej
 •  
 • JA JESTEM PAMIĘCIĄ - SPEKTAKL POPRZEDZAJĄCY KARPACKIE KLIMATY 2019

  Termin: 2019-08-22
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 Krosno więcej
 •  
 • Wystawa FOTOGRAFIA - MOJA MIŁOŚĆ

  Termin: 2019-08-22
  Miejsce: Galeria Fotografii RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • V Karpacki Festiwal Filmowy - KARPACKIE KLIMATY

  Termin: 2019-08-22
  Miejsce: dziedziniec biblioteki PWSZ więcej
 •  
 • CO W TYM ROKU NA KLIMATYCZNEJ SCENIE KARPACKICH KLIMATÓW?

  Termin: 2019-08-23
  Miejsce: Estrada na krośnieńskim rynku więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej