• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 20 lipca 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Czesława, Małgorzaty

Kontakt

Aktualności

Praca dla mieszkańców i środowiska

12-04-2019 | Dla Mieszkańców | Życie miasta

Janusz Fic, prezes MPGK w Krośnie, odbiera nagrodę przyznaną w konkursie Pracodawca Przyjazny Pracownikom, Warszawa, 19 marca br

W swojej strategii działania bardzo duży nacisk kładziemy na dofinansowania unijne. To nasz największy priorytet, bo widzimy w tym możliwość bardzo szybkiego rozwoju firmy i realizacje inwestycji, których byśmy nie byli w stanie zrealizować – mówi Janusz Fic, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krośnie. Rozmowa z Marcinem Koziestańskim i Katarzyną Kamińską.

 


– Zakres świadczonych przez MPGK w Krośnie usług jest bardzo szeroki:  rozprowadzanie wody, oczyszczanie ścieków, wytwarzanie i dystrybucja energii cieplnej, prowadzenie instalacji regionalnej do zagospodarowania odpadów. Z czego to wynika?

– Nasz szeroki zakres usług wynika trochę z historii. Niegdyś bowiem istniało w Krośnie przedsiębiorstwo, które zajmowało się wszystkimi tymi usługami. My przejęliśmy te tradycje. Co ważne, nie jesteśmy tylko spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, ale działamy też w strukturze holdingowej. Naszą główną działalnością jest zaopatrywanie w wodę, odprowadzanie ścieków, produkcja energii cieplnej, czy gospodarowanie odpadami. Zajmujemy się także organizacją transportu, bo mamy 100-procentowy udział w miejskiej spółce komunikacji samochodowej. Mamy również 49 proc. udziałów w spółce Remondis Kroeko. Spółka ta działa na komercyjnym rynku wywozu odpadów. Większościowym udziałowcem w tej spółce jest przedsiębiorstwo prywatne Remondis. Taka organizacja firmy, w strukturze holdingu, która łączy różne działalności i różne formy ich organizacji, na chwilę obecną daje bardzo dobre efekty. Specjalizujemy się w pewnych kwestiach i w związku z tym każda działalność ma z tego tytułu profity. Udaje się nam także pozyskiwać dużo środków unijnych, a to wszystko razem wzięte sprawia, że w ostatnim czasie nasza spółka bardzo szybko się rozwija i bardzo dużo inwestuje.
 


– Czy dla przedsiębiorstwa i jego pracowników ważna jest działalność proekologiczna i edukacyjna?
Ważna to mało powiedziane. Misją naszej firmy jest praca dla mieszkańców oraz środowiska i na tych dwóch aspektach mocno się koncentrujemy. Istotne jest dla nas zadowolenie mieszkańców, ale również ekologia. Edukacja jest również bardzo ważna dla nas i to w dwóch aspektach, a mianowicie współpraca z lokalnymi szkołami i uczelniami w kwestii podnoszenia poziomu praktycznego kształcenia uczniów i studentów. W tym zakresie współpracujemy ze szkołami, głównie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie. Organizujemy praktyki dla studentów oraz umożliwiamy realizację prac dyplomowych. Dla lokalnych studentów jest to szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji, pokazania się z dobrej strony, najlepszym oferujemy zatrudnienie. Współpracujemy także z Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską czy Politechniką Rzeszowską. Drugi bardzo ważny dla nas aspekt edukacji to oczywiście podnoszenie kwalifikacji naszych pracowników. Tutaj muszę się pochwalić, że kilka lat temu udało się nam zorganizować podyplomowe studia menedżerskie praktycznie dla całej kadry kierowniczej. Studia oczywiście dofinansowane były ze środków unijnych. Z dzisiejszej perspektywy powiem, że był to bardzo ważny krok, ponieważ nasza kadra była co prawda bardzo dobrze przygotowana merytorycznie, ale nie w zakresie zarządzania czy ekonomii. Uzupełnienie tych kompetencji przez naszych pracowników bardzo nam  pomogło w realizacji wielu ambitnych przedsięwzięć. Dzisiaj również aktywnie wspieramy podnoszenie kwalifikacji przez naszych pracowników. Otaczająca nas rzeczywistość tak szybko się zmienia, że aby temu sprostać, niezbędna jest profesjonalnie przygotowana kadra.
 


– Czy w MPGK funkcjonuje Solidarność i jak układa się współpraca związku z  zarządem spółki?

– Oczywiście, że funkcjonuje. W przedsiębiorstwie zatrudniamy 313 pracowników, z czego blisko 80 należy do związku zawodowego Solidarność. Myślę, że ta współpraca w ostatnich latach układała się bardzo dobrze, co może potwierdzić nagroda Pracodawca Przyjazny Pracownikom, którą miałem  przyjemność odebrać z rąk Prezydenta RP. Mimo że zdarzają się problemy, potrafimy prowadzić dialog i rozmowy i dzięki nim dojść do porozumienia.
 

 

Czytaj całość artykułu.

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • LETNIE KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH

  Termin: 2019-07-20
  Miejsce: Krosno, Kościół oo. Kapucynów, pl. Konstytucji 3-maja więcej
 •  
 • XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

  Termin: 2019-07-20
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Krosno w formie – spacer architektoniczny szlakiem modernizmów

  Termin: 2019-07-20
  Miejsce: ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4, 38-400 Krosno więcej
 •  
 • LETNI PODWIECZOREK

  Termin: 2019-07-21
  Miejsce: Rynek, Krosno więcej
 •  
 • MANUFAKTURA WYOBRAŹNI CZYLI POMYSŁ NA WAKACJE

  Termin: 2019-07-24
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej