• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 22 lutego 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Marty, Małgorzaty

Kontakt

Aktualności

Szkło Podkarpackich Hut. Wyjątkowa wystawa w wyjątkowym miejscu

15-05-2019 | Dla Mieszkańców | Życie miasta | Kultura

W najbliższą sobotę (18.05) podczas Nocy Muzeów zapraszamy do odwiedzenia niesamowitej wystawy szkła w Muzeum Podkarpackim, ul. Piłsudskiego 16.
 

 


Ekspozycja przedstawia tradycje podkarpackiego przemysłu szklarskiego. Na wystawie prezentowane są pierwsze komplety szkła użytkowego produkowane przez największe niegdyś europejskie huty – Krośnieńskie Huty Szkła. Zobaczyć można także współczesne wyroby działających hut w Krośnie oraz w okolicach. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia, archiwalia i grafiki przedstawiające historię szklarstwa od czasów starożytnych do końca XX wieku. Dodatkowym atutem wystawy, podkreślającym jej wyjątkowy charakter, jest jej umiejscowienie - znajduje się w zabytkowych piwnicach Pałacu Biskupiego.

 

Zdjęcie ekspozycja wystawy Szkło Podkarpackich Hut

 

Wzmożony rozwój polskiego przemysłu szklarskiego nastąpił dopiero w XX w. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Powstały wtedy liczne huty szkła, głównie na południu kraju. Budowę huty szkła w Krośnie rozpoczęto w roku 1923, a już 24 stycznia 1924 roku ruszyła produkcja. Była ona własnością spółki akcyjnej „Polskie Huty Szkła” z Krakowa. Pierwsi hutnicy, przybyli do Krosna z Żółkwi, Piotrkowa Trybunalskiego oraz śląskich hut szkła. Asortyment produkowanych wyrobów był zróżnicowany, od szkieł użytkowych po oświetleniowe. W okresie okupacji niemieckiej nadzór nad zakładem sprawował dr Oskar Happak. Firma otrzymała nazwę „Polnische Glashütten” Aktiengesselschaft Krosno.

 

Wystawa - Szkło Podkarpackich Hut

 

W 1944 roku zabudowania fabryczne zostały spalone przez wycofujących się Niemców. Hutnicy szklarze odbudowali zakład i już w styczniu 1945 roku powstawały pierwsze produkty - szkiełka do lamp naftowych. W 1958 roku rozpoczęła produkcję Huta Szkła Technicznego „Polanka”, która wraz z Zakładem Szkła Gospodarczego „Krosno” stworzyła jedno przedsiębiorstwo pod nazwą „Krośnieńskie Huty Szkła”. W następnych latach zakład wchłonął nowo powstające fabryki: dwie huty szkła gospodarczego „Krosno II” (1962), funkcjonującą od 1928 roku Hutę Szkła Technicznego w Jaśle (1967), „Krosno III” (1970) oraz „Zakład Włókna Szklanego” (1971). Od 1968 roku na terenie Podkarpacia powstały liczne prywatne huty wytwarzające szkło użytkowe, dekoracyjno-użytkowe i artystyczne.  Jako pierwsza swoją działalność rozpoczęła Huta Szkła Artystycznego J. D. M. KAZANA s.c. w Dobieszynie.

 

 Wystawa Szkło Podkarpackich hut

 

W następnych latach powstawały: Huta Szkła TARNOWIEC INCO-VERITAS  w Tarnowcu, Huta Szkła Gospodarczego KAMA w Brzozowie, Huta Szkła JÓZEFINA w Krośnie, Firma Produkcyjno-Handlowa STYLMARK s.c. w Krośnie, Zakład Wytwarzania Szkła Gospodarczego s.c. w Rogach, Huta Szkła Ozdobnego MAKORA w Krośnie, DECO-GLASS Sp. z o. o. w Krośnie, Huta Szkła ARTIS w Szebniach, MINIATURY SZKLANE w Krośnie, Huta Szkła Artystycznego i Gospodarczego SABINA Sp. z o.o. w Rymanowie, Huta Szkła MARITO w Iwoniczu, Huta Szkła Artystycznego GALICJAN w Tarnowcu, Huta Szkła JUSTYNA s.c. w Sanoku, Wytwórnia Szkła Artystycznego POLSKIE SZKŁO s.c. w Żarnowcu, VILLA Glass Studio w Krośnie, Huta Szkła MIKA GLASS w Krośnie, Pracownia Artystyczna Stanisława Mola w Krośnie, Galeria Autorska OCZY SZKŁA w Krośnie, Pracownia Szkła Artystycznego DECOR Witold Śliwiński w Zręcinie, Pracownia Artystyczna Mateusza Maraja w Odrzykoniu, Pracownia Artystyczna Bronisława Gieferta w Łężanach oraz Glass Studio Habrat w Krośnie.

 

Wystawa Szkło Podkarpackich Hut

 

Od około pięćdziesięciu lat większość wyrobów Krośnieńskich Hut Szkła trafia na rynki całego świata. Przy jego powstawaniu zaangażowana jest kadra doskonałej klasy artystów, projektantów, zdobników szkła, a także hutników i technologów. Są oni gwarantem kontynuacji bogatych tradycji szklarskich na naszym terenie. Większość wyrobów realizowana jest w szkle sodowo-wapiennym, potocznie zwanym gospodarczym. Wytwarzane są metodą ręcznego formowania, najstarszym sposobem znanym w hutnictwie szkła. Ten sposób formowania wymaga od hutnika dużej znajomości właściwości mas szklanych w trakcie ich stygnięcia. Opanowanie tej sztuki pozwala zdobić wyroby podczas ich formowania, tzw. metodami hutniczymi.

 

Muzeum Podkarpackie w Krośnie od 1960 r. jako jedna z nielicznych placówek w Polsce gromadzi szkło współczesne. W zbiorach Działu Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego główne miejsce zajmują eksponaty i archiwalia pochodzące z Krośnieńskiej Huty Szkła oraz hut działających na terenie Podkarpacia. Prezentowane na wystawie wyroby szklane są wynikiem wieloletnich doświadczeń i efektem niepowtarzalnej fascynacji szkłem. Wystawa „Szkło podkarpackich hut” jest doskonałym świadectwem wysokiego poziomu, a także ciągłego rozwoju i postępu szklarstwa funkcjonującego na terenie „Podkarpackiego Zagłębia Szklanego”.

 

Zdjęcie wystawa Szkło Podkarpackich Hut

 

Wystawa "Szkło Podkarpackich Hut" w Noc Muzeów czynna w godz. 17.00 - 00.00.

 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • Wykład "Mówimy o sztuce...": "Skandale i skandaliści"

  Termin: 2020-02-23
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • Prezentacja XI almanachu literackiego „Ścieżki życia”

  Termin: 2020-02-26
  Miejsce: Salonik Artystyczny KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • DKF "16mm" POZNAJMY SIĘ JESZCZE RAZ

  Termin: 2020-02-27
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • FILMOWY KLUB SENIORA - BOŻE CIAŁO

  Termin: 2020-03-04
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • O ZWIERZĘTACH I LUDZIACH - DOKUMENT W artKinie

  Termin: 2020-03-05
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej