• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Poniedziałek, 20 stycznia 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Fabiana, Sebastiana

Kontakt

Aktualności

WJAZD KRÓLA 2019

22-07-2019 | Dla Mieszkańców | Życie miasta | Kultura | Inne

Niech tradycji stanie się zadość! W tym roku Wjazd Króla dedykowany jest Kazimierzowi Wielkiemu - niezwykle barwnej postaci historycznej, doskonałemu strategowi, rozważnemu władcy i... kochliwemu donżuanowi. 27 i 28 lipca Krosno zamieni się w średniowieczny gród godny Króla. Mieszkańców i przyjezdnych zapraszamy do udziału w orszaku i powitaniu Króla, podziwianiu żywych obrazów i średniowiecznych strojów, smakowaniu potraw, miodów, udziału w pracowniach artystycznych i potyczkach miejskich, obserwowaniu, jak na oczach uczestników wydarzenia powstają aż dwa portrety Kazimierza, koncertach, pokazach i w wielu innych atrakcjach. Zapraszamy.

 

 

Wszystkie szczegóły tego wydarzenia znajdziecie też na Facebooku.

Wjazd Króla

 

 

PROGRAM


Sobota 27 lipca 2019
Starówka

 


Pracownie
16.00-20.00
Pracowania lalkarza, druków ulotnych, malarzy
 


Pojedynek malarzy
16.00-19.00
Arkadiusz Andrejkow i Sylwester Stabryła
    


Pracownia krawiecka „Pod igiełką”
16.00-19.00, podcienia kamienicy Rynek 6
Wypożyczalnia strojów: czwartek, piątek, sobota, niedziela 25-28 lipca 2019, 16.00-19.00
Cena za strój: 20,00 zł
 


Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej

16.00-19.00
Obozowisko rycerskie, prezentacja zbroi i uzbrojenia średniowiecznego, pokazy walk rycerskich

Trupa teatralna pod wodzą Teatru PAPAHEMA
16.00-19.00

Spacer historyczny „Lokacja Krosna?”

16.45
Opowiada i rysuje Wojciech Wierdak
Początek spaceru: przy wejściu do Muzeum Rzemiosła

Pokaz stylizacji średniowiecznych
18.00
Prezentacja stylizacji zgłoszonych do konkursu
 

 

Wjazd Króla

 


Orszak Królewski
Wymarsz: 19.30
Trasa: pl. Monte Cassino, ul. Staszica, ul. Sienkiewicza, Rynek

Powitanie króla na krośnieńskim rynku

Około 20.00, scena w rynku
Pokazy historyczne Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej
Wręczenie nagród w Konkursie na najciekawszą stylizację
Koncert Orkiestry Wielkich Bębnów

Noc żywych obrazów

21.30-23.00, krośnieńska starówka
Prezentacje przygotowane przez: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Muzeum Rzemiosła, Policealne Studium Animatorów Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Zespół Tańca Współczesnego STRECZ
 

 

Wjazd Króla

 


Niedziela 28 lipca 2019
Starówka


Średniowieczny plac zabaw Wagabunda

11.00-19.00

Pracownia Krawiecka „Pod igiełką”
11.00-19.00, podcienia kamienicy Rynek 6
Wypożyczalnia strojów: czwartek, piątek, sobota, niedziela 25-28 lipca 2019, 16.00-19.00
Cena za strój: 20,00 zł

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej
11.00-15.00
Obozowisko rycerskie, prezentacja zbroi i uzbrojenia średniowiecznego, pokazy walk rycerskich

Pracownie
11.00-19.00
Pracowania lalkarza, druków ulotnych, malarzy

Spacer historyczny „Lokacja Krosna?”
Niedziela 11.30
Opowiada i rysuje Wojciech Wierdak
Początek spaceru: przy wejściu do Muzeum Rzemiosła

II Potyczki Miejskie - turniej drużyn
16.30

Grupa Spektakli Średniowiecznych „Tryzna” - Muzyka Jedwabnego Szlaku
18.30

Karczma
Sobota/niedziela
Browar Rzemieślniczy i urodzinowa zupa Unii Przedsiębiorczych
Rozmowy o krośnieńskiej nalewce
 


Bartnik
Sobota/niedziela
Opowieści o miodzie, pszczołach, smakowanie miodów

Wjazd Króla

 


Kazimierz Wielki (1333-1370)
Przebywał w Krośnie (prawdopodobnie) w 1340 i 1349 roku w czasie wypraw na Ruś Halicką. Z annałów wynika, że król powracał z Lwowa, przez Przemyśl, Sanok i Biecz, tym samym mógł przejeżdżać przez Krosno. Wyprawa w 1340 (druga w tym roku) odbyła się w czerwcu-lipcu. W 1343 lub 1345 Kazimierz Wielki wprowadził swoje załogi wojskowe do Przemyśla, Sanoka i Krosna. Nadał miastu prawa miejskie magdeburskie - nie zachował się pierwotny akt lokacji, tylko potwierdzenie lokacji z 1376 roku. Z treści tego dokumentu wynika, że lokacja odbyła się około 20 lat wcześniej. Ponadto dokument lokacji wsi Rogi z 1358 roku mówi, iż wieś ta leży „na ziemi ruskiej nad rzeką Lubatówka koło miasta Krosna”, a więc przed 1358 rokiem Krosno miało już prawa miejskie. Ufundował obecne prezbiterium Kościoła Farnego oraz mury miejskie (pisze o tym kronikarz Janko z Czarnkowa, podkanclerzy Kazimierza Wielkiego; istnienie Fary potwierdza dokument z 1367 roku. Nadał również miastu prawa cotygodniowych targów w poniedziałek oraz targów dorocznych (wielkich) latem w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach (Święto Trójcy - wezwanie Kościoła Farnego) oraz jesienią (nie znamy daty).


Pojedynek malarzy  - Arkadiusz Andrejkow i Sylwester Stabryła
Na oczach mieszkańców i uczestników wydarzenia powstaną monumentalne portrety Kazimierza Wielkiego, namalowane przez Arkadiusza Andrejkowa (w stylu street art, interpretacja na podstawie portretu autorstwa Jana Matejki) i Sylwestra Stabryłę (interpretacja na podstawie portretu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego). Pojedynek (tylko z nazwy, bez cienia rywalizacji) na deski i płótna, spraye, farby i pędzle.

Arkadiusz Andrejkow - malarstwo i street art to jego pasja i źródło utrzymania. Urodził się w 1985 roku w Sanoku. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2010 uzyskał dyplom w pracowni malarstwa Marka Pokrywki. Obecnie mieszka i tworzy w swoim rodzinnym mieście. Jest autorem muralu w Rzeszowie przy ul. Hoffmanowej, przedstawiającego dziewczynkę ze słuchawkami. W 2017 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Cichy Memoriał”. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych na terenie kraju.

Sylwester Stabryła - urodził się w 1975 roku. Absolwent Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej (2002). Uzyskał dyplom z malarstwa (prof. Andrzej Gieraga, aneks z grafiki - prof. Krzysztof Wyzner). Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem oraz ściennym dekoracyjnym malarstwem wielkoformatowym (mural). Tematem twórczości Sylwestra Stabryły są osobiste obrazy, które konstruują się w pewne serie. Głównym bohaterem jest przeważnie człowiek w intymnych sytuacjach, umieszczony w symbolice drobnych, prostych rzeczy dnia codziennego, swych specyficznych pozach, gestach, układach, spojrzeniach. Jest to kreacja indywidualizmu pojedynczej, konkretnej osoby, z jej lękami, poczuciem wyobcowania, samotności i upływu czasu.


Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej
Specjalnie dla uczestników imprezy w Krośnie Chorągiew przygotowała popis piechoty, musztrę halabardników, pokazy tańca dworskiego, prezentacje walk rycerskich, zbroi i uzbrojenia. Blisko 25 członków Chorągwi pomaszeruje jako asysta króla Kazimierza Wielkiego, a w obozowisku na Rynku będzie można przymierzyć zbroje i stroje rycerskie, a także spróbować walki na bezpieczną broń.
Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej powstała formalnie w 1994 roku jako jedna z sekcji Ludowego Klubu Sportowego „Sandomierz”. Twórcą klubu, a także założycielem Chorągwi jest Karol Bury. Od początku pełni funkcje kasztelana chorągwi. Chorągiew Sandomierska była pierwszym bractwem rycerskim w Polsce południowo-wschodniej i dzięki temu zyskała dużą popularność. Rycerze sandomierscy organizowali lub brali udział w około 100 imprezach rocznie, występowali i nadal występują w wielu imprezach międzynarodowych i zagranicznych.
Od 1995 roku organizują duże ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje rycerskie: przede wszystkim średniowieczny turniej o miecz Zawiszy Czarnego z Garbowa w Sandomierzu, a także XVII-wieczny turniej o szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego na zamku Krzyżtopór w Ujeździe, a od 1999 roku również uroczystości na Świętym Krzyżu w rocznicę śmierci księcia Jeremiego Wiśniowieckiego oraz Turniej na zamku w Iłży. Chorągiew Sandomierska konsekwentnie realizuje plan zakładający stworzenie profesjonalnego zespołu rekonstrukcyjnego nawiązującego do liczącej tysiąc lat historii wojskowości sandomierskiej od wojów księcia Mieszka I przez rycerstwo z XII i XIII wieku, krzyżowców Henryka Sandomierskiego i obrońców Sandomierza przed najazdami tatarskimi, bohaterów bitwy pod Grunwaldem związanych z Ziemią Sandomierską, z Zawiszą Czarnym z Garbowa herbu Sulima. Grupa wykonuje również pokazy renesansowych formacji zbrojnych z czasów króla Zygmunta Starego i bitwy pod Orszą z 1514 roku (pikinierów, halabardników, żołnierzy walczących mieczami dwuręcznymi, strzelców). Jedną ze specjalizacji są piechoty autoramentu narodowego i cudzoziemskiego z XVII wieku, zwłaszcza słynni ciężkozbrojni sandomierscy pikinierzy i halabardnicy. Od kilku lat zajmują się również rekonstrukcjami wojsk księstwa warszawskiego z początków XIX wieku - piechot i artylerii księstwa. Od 2015 roku rozszerzyła swoje zainteresowania na się również na rekonstrukcje wojsk II Rzeczpospolitej w barwach 2 Pułku Piechoty Legionów oraz 14 pułku Ułanów Jazłowieckich.

 

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej


Chorągiew udostępnia też zwiedzającym w sezonie letnim Sandomierz słynną zbrojownię .W sześciu salach ekspozycyjnych, mieszczących się w gotyckich piwnicach budynku przy ulicy Bartolona, prezentowana jest broń, opancerzenie, sztandary i proporce żołnierzy polskich od X do V wieku: miecze, piki, halabardy, hakownice, piszczele, pokaźna ilość różnego typu armat od bombard po falkonety. W zbrojowni można nałożyć stroje wojskowe i broń żołnierzy od czasów wojów Mieszka I, przez krzyżowców Henryka Sandomierskiego oraz rycerzy z czasów Zawiszy Czarnego z Garbowa, Mszczuja ze Skrzynna i Dobiesława z Oleśnicy.


Orkiestra Wielkich Bębnów - Teatru Makata z Warszawy - Puls Miłości
PULS WOLNOŚCI Orkiestry Wielkich Bębnów to Multimedialny Projekt Muzyczny - oparty na dźwiękach wielkich bębnów. Rytm serca - rytm wolności, rytm wspólny dla wszystkich ludzi, wszystkich obywateli Europy, niezależnie od kraju pochodzenia, zamieszkania, wyznania, wieku. Rytm, który jednoczy, każdy go czuje, każdy zna.
Ciekawostką jest to, iż wzór wielomembranowego bębna (projektantem bębna i konstruktorem był śp. Wojtek Sówka), wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Artystyczne Makata, został zastrzeżony w Urzędzie Patentowym i jest jedyną tego typu konstrukcją na świecie!


Grupa Spektakli Średniowiecznych „Tryzna”
Grupa Tryzna to Stowarzyszenie Rekonstruktorów z siedzibą w Szczecinie. Zajmuje się eksploracją i prezentacją muzyki średniowiecznej z Europy Zachodniej i Północnej. Jako Stowarzyszenie działa w wielu różnorakich projektach, wszystkie z nich są jednak tematycznie związane ze średniowieczem. Wśród realizowanych projektów, m.in. badania średniowiecznej ikonografii i manuskryptów w poszukiwaniu zabytków muzycznych, rekonstrukcja instrumentów oraz prezentacja muzyki na żywo w strojach i na replikach instrumentów z epoki. Zdobytą już wiedzą dzielą się podczas festiwali oraz wykładów, głównie poprzez pracę warsztatową z dziećmi, w czasie której uczestnicy sami mogą zbudować średniowieczny instrument.


Teatr Papahema
Teatr PAPAHEMA został założony w 2014 roku przez czworo ówczesnych studentów roku dyplomowego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, których połączyły podobny gust i poczucie humoru. Młodzi aktorzy od kilku lat z powodzeniem łączą klasykę ze współczesną wrażliwością, środki teatru aktorskiego z bogactwem języka teatru formy, żart i dystans z poważną refleksją na temat otaczającej rzeczywistości. Od maja 2014 roku Teatr działa jako Fundacja. PAPAHEMA regularnie prezentuje swoje przedstawienia w Teatrze Polonia w Warszawie, Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Teatrze Miejskim w Gliwicach, współpracuje również z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Teatrem WARSawy i Och-Teatrem w Warszawie oraz Operą i Filharmonią Podlaską. Teatr tworzą Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. Twórcy chętnie jednak współpracują z innymi artystami - reżyserami, scenografami, kompozytorami i aktorami.

 

Wjazd Króla

 


Warsztaty
Wszystkie elementy składowe warsztatów zostaną wykorzystane podczas tworzenia krótkiego pokazu towarzyszącego imprezie Wjazd króla. Pokaz w konwencji teatru ulicznego będzie nawiązywał do czasów Kazimierza Wielkiego. Inspiracją do scen budowanych metodą ożywiania obrazów będą historyczne anegdoty.


Pokaz konkursowy stylizacji
Prezentacja stylizacji biorących udział w Konkursie na najciekawszą stylizację średniowieczną, ogłoszenie wyników i przyznanie nagród oraz wyróżnień.


Teatr Wagabunda
Teatr Wagabunda powstał w Krakowie w 2002 roku, założony przez Bogusława Pobiedzińskiego. Aktorzy teatru to wykształceni pedagodzy, cyrkowcy, aktorzy dramatyczni.
 Przydatne linki:

Wjazd Króla: Jan Kazimierz (2017) - skrót

Wjazd Króla: Jan Kazimierz (2017) - relacja

Wjazd Króla: Jadwiga Andegaweńska (2018) - skrót

Wjazd Króla: Jadwiga Andegaweńska (2018) - relacja

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej - zobacz

Orkiestra Wielkich Bębnów - zobacz

 

 


Potyczki miejskie - TURNIEJ DRUŻYN
Etapy

 


Wybrane konkurencje:
1.    Zbijanie pachołka (niekoniecznie tradycyjne kręgle)
2.    Podkową w turka (rzut do celu)
3.    Sprytna gospodyni (plecenie warkoczy z cebuli lub czosnku)
4.    Cerowanie kmiecia (cerowanie dziury w ubraniu chłopskim. UWAGA! Ubranie chłopskie na chłopie - panie prosimy o zachowanie ostrożności podczas cerowania)
5.    Chytry giermek (szukanie monet w zbożu)
6.    Toczenie beczki (trudna sztuka układania beczek w piwnicy. Konkurencja grupowa)
7.    Bieg ze stągwiami
8.    Przeciąganie wozu obfitości (mierzcie siły na zamiary. Konkurencja grupowa)
9.    Slalom główki kapusty drewnianym kołkiem

Każda drużyna musi wydelegować jednego członka do rady/komisji nadzorującej potyczki.
Nie zapomnijcie też o wsparciu - kibice z hasłami zagrzewającymi do boju mile widziani, a okrzyki na cześć każdej z drużyn wskazane. Drużyny obowiązują stroje stylizowane na epokę średniowiecza (dostępne również w Pracowni krawieckiej RCKP).
 

 

Wjazd KrólaKonkurs „Najciekawsza stylizacja średniowieczna w ramach imprezy Wjazd Króla”


Przebieg konkursu

 • Prezentacja stylizacji odbędzie się 27 lipca 2019, około godziny 18.00 na rynku w Krośnie
 • Każdy uczestnik może zaprezentować tylko jeden strój
 • W dniu Konkursu  od godziny 16.00 do 17.30 należy zgłosić się do biura organizatora na rynku w Krośnie w celu potwierdzenia uczestnictwa oraz ustalenia kolejności prezentacji
 • Każdy uczestnik jest zobowiązany do wzięcia udziału w przemarszu ulicami Krosna wraz z orszakiem Króla
 • Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi na scenie w rynku około godzimy 20.00.-21.00

 


Wybór najlepszych stylizacji nastąpi w trzech kategoriach

 • Kategoria dziecięca od 5 do 18 lat
 • Kategoria damska
   

 

Plakat Wjazd Króla
Wjazd Króla - poprzednie edycje
Wjazd Króla - poprzednie edycje
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • MÓWIMY O SZTUCE... HISTORIA ZNAKÓW GRAFICZNYCH - SPOTKANIE Z RENE WAWRZKIEWICZEM

  Termin: 2020-01-19
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • Ferie ze Sztuką w Biurze Wystaw Artystycznych

  Termin: 2020-01-20
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • ARTYSTYCZNE FERIE ZIMOWE W REGIONALNYM CENTRUM KULTUR POGRANICZA

  Termin: 2020-01-20
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • FERIE Z BAJKAMI W ARTKINIE

  Termin: 2020-01-21
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • FERIE ZIMOWE W ETNOCENTRUM ZIEMI KROŚNIEŃSKIEJ

  Termin: 2020-01-21
  Miejsce: ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej, Kolejowa 29 a, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej