• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Poniedziałek, 17 lutego 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Aleksego, Zbigniewa

Kontakt

Aktualności

Zapraszamy na przedostatnie w tym sezonie spotkanie z Cyklokarpatami!

12-09-2019 | Dla Mieszkańców | Życie miasta | Sport

Zawody rowerowe - Cyklokarpaty

Już w najbliższą niedzielę 15 września 2019 roku Maratony Rowerowe Cyklokarpaty zawitają do podkarpackiego Krosna. Jeszcze niby lato, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ciepła pora roku ma się ku końcowi... Ale nie ma co się załamywać, trzeba naszykować dwa kółka i dowolnie wybranym środkiem transportu udać się do Krosna. Liczymy na to, że pogoda dopisze i - zgodnie z długoterminowymi prognozami - utrzyma się przyjemna, późnoletnia aura, z jesienną zapowiedzią w postaci kwitnących wrzosów i nieco ozłoconych liści...

 


Trasy w Krośnie to kwintesencja przyjemności z jazdy. Choć nie są ekstremalnie trudne, jednak nie brak na nich technicznych sekcji, malowniczych łąk, no i oczywiście ukochanych przez wszystkich kolarzy interwałów: stromych ścianek do wspinaczki i szybkich leśnych zjazdów :)
 


Organizatorzy jak zwykle przygotowali cztery dystanse. Family w Krośnie to propozycja 12-kilometrowej, rodzinnej wycieczki, na której przewyższenia praktycznie nie będzie (88 m). Hobby zapowiada się już trudniejsze, do przejechania będzie 28,2 km przy 655 m różnicy wzniesień. Mega to dystans 46,1 km i 1179 m przewyższeń, zaś Giga - odpowiednio 63,9 km i 1745 m różnicy wzniesień.


Jako pierwsi o godz. 11:00 wyruszą zawodnicy Mega i Giga. Tuż po nich, o godz. 11:30 wystartuje Family i Hobby. O godzinie 12:00 przyjdzie kolej na najmłodszych uczestników Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty - wtedy rozpocznie się Kids Race na obszarze miasteczka zawodów.
Być może wielu nazwa Krosna kojarzy się przede wszystkim z krosnem tkackim – poniekąd słusznie, gdyż ów średniowieczny gród przez wiele wieków był znanym ośrodkiem handlu suknem – jednak obecnie miasto słynie przede wszystkim z hut szkła i ich niepowtarzalnych wyrobów. Warto więc zarezerwować sobie nieco więcej czasu i na własne oczy zobaczyć, jakie perełki kryje w sobie Miasto Szkła.
 


Historia szklarskiego fachu w Krośnie jest stosunkowo krótka – liczy niecałe 100 lat. Jego dzieje, a także tajniki produkcji stosowanej w krośnieńskim przemyśle szklarskim przybliża Centrum Dziedzictwa Szkła, działające przy samym Rynku od 2012 r. Zwiedzanie Centrum trwa około dwóch godzin, możliwe jest od poniedziałku do soboty w godz. 9:00-17:00, zaś w niedziele od 11:00 do 17:00.

 

 Logo Cyklokarpaty

 


Oczywiście Krosno to nie tylko szkło. Jak już się rzekło, jest to średniowieczne miasto i jako takie zachowało wiele cennych zabytków i pamiątek. Nie bez powodu Krosno było nazywane „parva Cracovia” – czyli „mały Kraków”: tutejsze renesansowe sukiennice do złudzenia przypominały te z dawnej stolicy Polski. Najstarsza zachowana kamienica wójtowska na krośnieńskim Rynku pochodzi z XV wieku.


Nieopodal Rynku znajduje się zabytkowa bazylika kolegiacka Świętej Trójcy. Jako kościół farny, jest najstarszą świątynią w mieście. Wzniesiona została w stylu gotyckim w połowie XIV wieku. Obok bazyliki wznosi się najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny budynek w Krośnie: Wieża Farna. Z jej szczytu rozciąga się spektakularny widok na krośnieńską starówkę. Zwiedzanie możliwe jest od wtorku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w weekendy od 10:00 do 16:00, choć najlepiej przyjść w południe – wtedy to z wieży rozbrzmiewa hejnał.

Oczywiście Krosno i jego okolice to wymarzone miejsce do zwiedzania na rowerze. Można zacząć od rekreacyjnej, 15-kilometrowej pętli po mieście, a przy większych zasobach czasowych – wybrać się nieco dalej. Propozycje tras i ich zarys na mapie dostępne są na stronie: visitkrosno.pl


Około 10 kilometrów na północ od Krosna, a więc w zasięgu przejażdżki rowerem, znajdują się ruiny średniowiecznego Zamku Kamieniec. Jego historia okazała się tłem dla „Zemsty” Aleksandra Fredry, który w XIX wieku stał się właścicielem tej warowni. Zamek można zwiedzać od 16 kwietnia do 31 października, w dni powszednie godzinach 9:30-18:00, a w soboty i niedziele od 9:30 do 19:00.


2 kilometry dalej znajduje się Rezerwat Prządki. Tworzy go zespół ostańców skalnych, z których najwyższe przekraczają 20 metrów. Z nazwą rezerwatu związana jest legenda: otóż skały to w istocie zamienione w kamień prządki, które zostały w ten sposób ukarane za wykonywanie swojej pracy w dni świąteczne.Do obu podkarpackich perełek: Zamku Kamieniec i Rezerwatu Prządki można się również dostać nieco krótszą drogą na piechotę, idąc szlakiem zielonym z centrum Krosna, do rezerwatu odbijając z zamku szlakiem w kolorze czarnym.
Widzimy się zatem w Mieście Szkła!


Partnerami wydarzenia są Województwo Podkarpackie i Miasto Krosno. Bezpłatne zawody rowerowe Cyklokarpaty Kids Race realizowane są przy pomocy finansowej Miasta Krosna.
Zgłoszenia: cyklokarpaty.pl/krosno/


Sponsorzy: SISU Sport, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, CST Tires, Domicela
Partnerzy: Lasy Państwowe, Jurajska, Trezado, Zdrowy Projekt, Fenwicks
Patroni medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Kraków, #mtbxcpl, bikeBoard, bikeworld.pl, Harda Horda
 


Maratony Rowerowe Cyklokarpaty:
cyklokarpaty.pl
www.facebook.com/cyklokarpaty
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • FILMOWY KLUB SENIORA w artKinie RCKP

  Termin: 2020-02-19
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • DKF "16mm" TAM GDZIEŚ MUSI BYĆ NIEBO

  Termin: 2020-02-20
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • W HOŁDZIE STANISŁAWOWI MONIUSZCE OPERA W 4 AKTACH

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: RCKP, sala widowiskowa, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wykład „Retoryka na co dzień, czyli język polski według Michała Rusinka”

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: Czytelnia Główna KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • Przedpremierowe seanse filmu NAJŚWIĘTSZE SERCE w artKinie RCKP

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej