• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Czwartek, 20 lutego 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Leona, Ludomira

Kontakt

Aktualności

Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza na koncert

09-10-2019 | Dla Mieszkańców | Życie miasta | Kultura

Plakat - koncert w Muzeum Podkarpackim

Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz Krośnieńskie  Towarzystwo Muzyczne zapraszają na koncert z Krościenka w świat Zofia Folta-Jabłońska. Koncert odbędzie się 20 października 2019 (niedziela), godz. 17.00 w Pałacu Biskupim przy ul. Piłsudskiego 16.
 

 


Wystąpią:
Katarzyna Plewniak (mezzosopran)
Marlena Rygiel (mezzosopran)
Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)

Gość specjalny: Zofia Folta-Jabłońska
(mezzosopran) primadonna Opery Krakowskiej

Słowo: Małgorzata Busz-Perkins

Wstęp: 5 zł
 

 


W programie znane i lubiane arie operowe

Program:

 1. G. Bizet, Carmen – duet Carmen i Don Jose z II aktu – Zofia Folta-Jabłońska (mezzosopran), Wiesław Ochman (tenor), Orkiestra Opery Krakowskiej
 2. H. Purcell, Dydona i Eneasz – recytatyw i aria Czarownicy – Zofia Folta-Jabłońska (mezzosopran), Orkiestra Opery Krakowskiej
 3. Ch.W. Gluck, Orfeusz i Eurydyka – aria Orfeusza Che faro... – Zofia Folta-Jabłońska (mezzosopran), Orkiestra Opery Krakowskiej
 4. G. Verdi, Don Carlos – aria księżniczki Eboli O don fatale – Zofia Folta-Jabłońska (mezzosopran), Krystyna Waldek (fortepian)
 5. P. Czajkowski, Niet, talko tot, kto znał – Marlena Rygiel (mezzosopran), Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)
 6. B. Hahn, A Chloris – Marlena Rygiel (mezzosopran), Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)
 7. C. Saint-Saens, Samson i Dalila – aria Dalili – Małgorzata Busz-Perkins (mezzosopran), Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)
 8. G. Verdi, Trubadur – aria Azuceny Stridale la vampa – Małgorzata Busz-Perkins (mezzosopran), Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)
 9. F. Zehar, Wesoła wdówka – pieśń o Willi – Katarzyna Plewniak (mezzosopran), Katarzyna Leśniak-Skóra (fortepian Pleyel)
 10. G. Giordano, Caro mio ben – Katarzyna Plewniak (mezzosopran), Katarzyna Leśniak- Skóra (fortepian Pleyel)
 11. G. Bizet, Carmen – Habanera – Zofia Folta-Jabłońska (mezzosopran), Krystyna Waldek (fortepian)


 

Plakat - koncert w Muzeum Podkarpackim

 


Zofia Folta-Jabłońska
Profesjonalne kształcenie głosu rozpoczęła po maturze w Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie, w klasie prof. Erazmy Janowicz-Kopaczyńskiej, byłej primadonny Opery Lwowskiej, która uchodziła za jedną z najlepszych pedagogów sztuki wokalnej. W tym czasie występowała jako solistka ze szkolnym Zespołem Muzyki Dawnej, również za granicą, w Wiedniu i Linzu. Po dyplomie z wyróżnieniem otrzymała od Dyrektora Kazimierza Korda, jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich, angaż solistki w Operze Krakowskiej .
Zadebiutowała w premierze opery Borys Godunowów w roli Fiodora. W ciągu 35 lat kariery artystycznej występowała w kilkudziesięciu premierach, między innymi w rolach:  księżniczki Eboli (Don Carlos G. Verdiego), Jadwigi (Straszny Dwór S. Moniuszki), Suzuki (Madam Butterfly G. Pucciniego), Cherubina (Wesele Figara W. A. Mozarta), Carmen (Carmen G. Bizeta), Olgi (Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego) oraz w roli Cześnikowej (Straszny Dwór  S. Moniuszki).
Występowała również w roli tytułowej Carmen w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Teatrze Wielkim w Warszawie. Brała udział w koncertach organizowanych przez Filharmonię Krakowską i Filharmonię Kielecką. W ramach tournée Opery Krakowskiej śpiewała jako solistka w teatrach operowych w Niemczech, Włoszech, Holandii, Szwajcarii, Belgii i Austrii.  W ramach wymiany kulturalnej w 1977 r. otrzymała stypendium rządu włoskiego w Accademia Musicale Chigiana w Sienie, gdzie zdobywali mistrzostwo w sztuce wokalnej śpiewacy z całego świata.
Związek Artystów Scen Polskich za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno-aktorskiej na scenach teatrów operowych i za całokształt pracy artystycznej uhonorował Zofię Foltę-Jabłońską najwyższą nagrodą – statuetką ARIONA. Artystka została również odznaczona: Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Za pracę Społeczną dla Miasta Krakowa” oraz „Zasłużony Działacz Kultury”. W 2019 roku otrzymała Medal „Załużony Kulturze Gloria Artis”.
Po zakończeniu kariery zawodowej działa społecznie w Zarządzie Głównym Związku Artysów Scen Polskich w Warszawie.
 


Katarzyna Leśniak-Skóra
Ukończyła studia w klasie fortepianu w Akademii Muzycznej w Łodzi, a także w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Pracuje w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie jako nauczyciel gry na fortepianie. Jej uczniowie są laureatami licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W swej pracy pedagogicznej wielokrotnie była nagradzana za wyróżniające przygotowanie uczniów. Aktywnie koncertuje w regionie, jak i poza nim.
 


Katarzyna Plewniak
Jest uczennicą śpiewu solowego u dr Alicji Płonki w Szkole Muzycznej II stopnia w Tarnowie, a z zawodu jest pielęgniarką. Od wielu lat współpracuje z Towarzystwem Muzyczno-Śpiewaczym w Dębicy, wystawiającym opery i w związku z tym, co roku 3 maja, pielęgniarski kitel zamienia w barwny kostium, wcielając się w role bohaterów najbardziej znanych oper. Między innymi zaśpiewała takie partie solowe, jak: Zofii w Halce, Jadwigi w Strasznym dworze oraz Jawnuty w Jawnucie S. Moniuszki, Doroty w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego i J. Bogusławskiego, tytułową rolę w operze G. Bizeta Carmen, a także partie Flory Bervoix w Traviacie G. Verdiego oraz Gianetty w Napoju miłosnym G. Donizettiego. Wcielała się również w role męskie, takie jak: Cherubin w Weselu Figara W.A. Mozarta oraz książe Gigi Orlowsky w Zemście Nietoperza Johanna Straussa. Wzięła również udział w musicalu Tych miasteczek nie ma już opartym na musicalu Skrzypek na dachu, gdzie zagrała partię Cajtel. Od kilku lat śpiewa na koncertach inauguracyjnych Międzynarodowego Festiwalu Chórów im. Kazimierza Fobera GAUDE CANTEM w Bielsku Białej. Często koncertuje, nieustannie wzbogacając repertuar wokalny.
 


Marlena Rygiel
Ukończyła Społeczną Szkołę Muzyczną II stopnia w Krośnie w klasie śpiewu Krzysztofa Zajdla, była uczennicą prof. Arsena Shkurhana. Obecnie jest studentką Akademi Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na II roku wydziału wokalno-aktorskiego w klasie śpiewu, cenionej polskiej śpiewaczki operowej prof. dr hab. Urszuli Kryger oraz dr Anny Wereckiej-Gryć. Na swoim koncie ma wiele nagród w konkursach muzycznych wojewódzkich i ogólnopolskich, między innymi jest to GRAND PRIX wojewódzkiego festiwalu piosenki czy III miejsce ogolnopolskiego konkursu pod nazwą „Piosenka w meloniku”.
 


Małgorzata Busz-Perkins
Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rzeszowie, w klasie śpiewu Luby Bukowskiej. Naukę kontynuowała w Warszawie u legendarnej primadonny światowej sławy, prof. Wandy Wermińskiej. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Śpiewaków Operowych im. Jana Kiepury w Krynicy oraz Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Koncertowała m.in. w Austrii, we Francji, w Belgii i Niemczech. W swoim dorobku ma nagrania dla Telewizji Polonia i Polskiego Radia Rzeszów. W 2010 r. otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za działalność kulturalną. W 2015 r. uhonorowano ją nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Od lat prezesuje Krośnieńskie Towarzystwo Muzyczne, organizując wspaniałe koncerty wokalne z artystami z całej Polski, które na stałe wpisały się w kalendarium kulturalne naszego miasta.
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • DKF "16mm" TAM GDZIEŚ MUSI BYĆ NIEBO

  Termin: 2020-02-20
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • Z inspiracji Patrona - dzieła pedagogów krośnieńskiego "plastyka" w Piwnicy PodCieniami

  Termin: 2020-02-20
  Miejsce: Krosno, Piwnica PodCieniami, Rynek 5 więcej
 •  
 • W HOŁDZIE STANISŁAWOWI MONIUSZCE OPERA W 4 AKTACH

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: RCKP, sala widowiskowa, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wykład „Retoryka na co dzień, czyli język polski według Michała Rusinka”

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: Czytelnia Główna KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • Przedpremierowe seanse filmu NAJŚWIĘTSZE SERCE w artKinie RCKP

  Termin: 2020-02-21
  Miejsce: artKino RCKP, Bieszczadzka 1, krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej