• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Środa, 1 kwietnia 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Ireny, Grażyny

Kontakt

Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

06-11-2019 | Dla Mieszkańców | Życie miasta

Plakat obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Prezydent Miasta Krosna zaprasza 11 listopada (poniedziałek) na uroczystości z okazji 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Miejskie obchody rozpocznie uroczysta Msza Święta w Bazylice Kolegiackiej w intencji naszej Ojczyzny, której będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Podczas mszy św. zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Arcybiskupa Jerzego Ablewicza - krośnianina, ordynariusza diecezji tarnowskiej w latach 1962-1990*.  Po Mszy Świętej nastąpi przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, wspólne odśpiewamy Mazurka Dąbrowskiego i złożymy kwiaty. Uroczystym obchodom będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne o tematyce patriotycznej oraz imprezy sportowe. Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram tych wydarzeń.

 

 

Krośnieńskie uroczystości uświetni Kompania Honorowa Strzelców Podhalańskich, Harcerze Hufca ZHP Krosno oraz Miejska Górnicza Orkiestra Dęta.

 

Zachęcamy do licznego udziału, a po zakończeniu uroczystości zapraszamy na tradycyjną wojskową grochówkę.

 

Plakat obchodów Narodowego Święta Niepodległości
Kliknij aby powiększyć

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

8 listopada

9.00Powiatowy Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej
           Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
WIęcej na temat konkursu - tutaj.
 


9 listopada

10.00Święto Niepodległości w kolekcjonerstwie – otwarcie wystawy
             Wystawa czynna do 29.11.2019 r.
             Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, Rynek 1
  Więcej na temat wystawy tutaj.


11 listopada

9.00 – X Memoriał im. T. Ciupryka i J. Skublickiego
           o Puchar Prezydenta Miasta Krosna
           z okazji Narodowego Święta Niepodległości
           Hala Sportowa, ul. Legionów 6

9.00-14.00 – Pokaz sprzętu wojskowego
              Parking przed Halą Sportowo-Widowiskową, ul. Bursaki 29

 

              Będzie można zobaczyć m.in.:

 • KTO ROSOMAK M3 - transporter opancerzony,
 • RAK - samobieżne działo polowe,
 • QUAD
 • MOŹDZIERZ 60MM
 • WYRZUTNIA PPK SPIKE - broń precyzyjnego rażenia.11.00 – XXIII Bieg Niepodległości

 

Plakat Begu Niepodległości i Zawodów Nordic Walking

 


11.05 –  VI Krośnieńskie Zawody Nordic Walking
              z okazji Narodowego Święta Niepodległości
              Start do biegu i zawodów – krośnieński Rynek
              Meta – parking przed Halą Sportowo-Widowiskową, ul. Bursaki 29
              (Informacje: www.mosirkrosno.pl)
   
18.00 – Wieczór pieśni i melodii patriotycznych „Tu jest moja Ojczyzna”
             w wykonaniu Chóru Mieszanego „Echo” i Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej
             Wstęp: cegiełka na rzecz Fundacji Paderewskiego
              Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
Więcej na temat Wieczoru pieśni i melodii patriotycznych - tutaj.
 

                                                                                                                               

 

* KROŚNIEŃSKI RODAK ARCYBISKUP JERZY ABLEWICZ W 100-ROCZNICĘ URODZIN

 

Ks. Abp Jerzy Ablewicz

 


Ks. Abp Jerzy Ablewicz - wielki biskup tarnowski, jak o nim mówili księża diecezji tarnowskiej. Bardzo skromny, czuły na ludzką biedę, przy tym bardzo mądry i gorliwy jako kapłan i pasterz diecezji, wielki czciciel Maryi, przyjaciel Krosna. Jak wspominają księża i wierni tej diecezji zawsze ciepło wyrażał się o Krośnie i swoich rodakach. Często powracał we wspomnieniach do Krosna. Wielokrotnie w farze celebrował Mszę św. z okazji większych uroczystości religijnych. Cenił go bardzo kardynał Karol Wojtyła, jego przyjaciel. Przybył osobiście na pogrzeb jego matki w 1972 roku i odprawił Mszę św. pogrzebową we farze za śp. Emilię Ablewicz z d. Ekiert.

 

Przyjaźń Kard. Karola Wotyły i abp Jerzego Ablewicza trwała przez całe życie. Już jako  papież Jan Paweł II w książce „Wstańcie, chodźmy!” która jest kontynuacją innej bardzo osobistej książki papieża „Pamięć i tożsamość” napisał: „Tarnów i sąsiedni Przemyśl należą do tych diecezji, które w skali światowej wydają największą ilość powołań. W diecezji tarnowskiej długie lata był ordynariuszem mój przyjaciel, arcybiskup Jerzy Ablewicz. Wywodził się z Przemyśla, z duchowego dziedzictwa św. Józefa Pelczara. To pasterze, którzy stawiali bardzo wysokie wymagania, najpierw sobie, a potem swoim księżom i klerykom. Sądzę, że tu tkwi tajemnica wielości powołań w tych diecezjach. Młodych pociągają wymagania i wysokie ideały” (s. 102-103). W innym miejscu wspomnianej książki św. papież pisał: „Wspominam w  związku z tym postać wiernego biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Księża w jego diecezji wiedzieli, że w piątki nie przyjmuje. Tego dnia bowiem pielgrzymował pieszo czternaście kilometrów do Tuchowa, do Sanktuarium Maryjnego w diecezji. Po drodze przygotowywał modlitwą niedzielne kazanie. Był znany z tego, że bardzo niechętnie opuszczał swoją diecezję. Był stale ze swoimi, najpierw w modlitwie, a potem w działaniu. Najpierw jednak w modlitwie” (s. 113-114). Papież potwierdził wielką wiarę abp Jerzego Ablewicza i ducha modlitwy. Nazywając go przyjacielem, docenił też jego walory ludzkie, o czym księża i wierni świeccy często podkreślali: „Ks. Arcybiskup, to nie surowy Książe Kościoła, choć wymagający przede wszystkim od siebie, ale też od innych, mocnego charakteru, ale też człowiek niezwykle wrażliwy, dobry, wyrozumiały i pełen wielkiej miłości do wszystkich ludzi”.

 


Jerzy Karol Ablewicz urodził się w Krośnie n/Wisłokiem 1 listopada 1919 roku, jako syn rodziny urzędniczej, Aleksandra i Emilii z Ekiertów.

Do szkoły powszechnej, gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego uczęszczał w Krośnie. Egzamin dojrzałości złożył w 1937 roku. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, w którym studiował przez 2 lata. Po zajęciu Polski w 1939 roku przez Niemców, a od Wschodu przez Sowietów, przerwano naukę w Seminarium Duchownym w Przemyślu. Wznowiono w maju 1940 roku w letniskowej willi biskupów przemyskich „Anatolówka” w Brzozowie. W trudnych warunkach wojennych Jerzy Ablewicz zdobywał wykształcenie i rozwijał charakter. 5 marca 1943 roku w Brzozowie przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach przez trzy lata posługiwał jako wikariusz w parafiach: Trzcieniec i Pnikut – obecnie Ukraina  i Przeworsk. Następnie w 1946 roku został wysłany przez władze kościele na dalsze studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1949 roku uzyskał tytuł doktora filozofii chrześcijańskiej na podstawie napisanej i obronionej pracy pt. „Tomistyczna metafizyka dobra”. Przez 13 lat był zatrudniony  w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu jako wykładowca filozofii, prefekt studiów i wicerektor.


26 lutego 1962 roku został mianowany przez papieża Jana XXIII biskupem ordynariuszem diecezji tarnowskiej. Arcybiskupem został mianowany przez papieża Jana Pawła II dnia 10 czerwca 1987 roku podczas pamiętnej pielgrzymki do Polski papieża i Mszy św. beatyfikacyjnej Karoliny Kózkówny w Tarnowie.
W czasie 28 letniej posługi ks. Abp Jerzego Ablewicza w diecezji tarnowskiej, miało miejsce wiele doniosłych uroczystości narodowych i kościelnych, diecezjalnych i parafialnych. Między innymi poprowadzenie Wielkiej Nowenny Millenium Chrztu Polski (1957-1966); nawiedzenie w diecezji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (1968-1970); jubileusz 150-lecia Seminarium Duchownego w Tarnowie (1971); 900-setna rocznica męczeńskiej śmierci św. Stanisława ze Szczepanowa (1979); koronacje obrazów Matki Bożej w Okulicach (1962), Limanowej (1966), Nowym Sączu (1963), Przeczycy (1975), Lipinkach (1980), Szczerzycy (1984); Jubileusze koronacji świętych wizerunków związanych z diecezja; Jubileusz 200-lecia powstania diecezji tarnowskiej (1986); pielgrzymka Papieża Jana Pawła do Tarnowa i beatyfikacja Karoliny Kózkowny (1987); 100-lecie Muzeum Diecezjalnego. Podczas wszystkich uroczystości osobiście głosił słowo Boże. Skierował też do diecezjan wiele listów pasterskich. Z osobistym zaangażowaniem przeprowadził IV Synod Diecezji Tarnowskiej.


W trudnych latach komunistycznych i prześladowania Kościoła, Arcybiskup Jerzy Ablewicz erygował 135 nowych parafii, utworzył kilka nowych dekanatów. W latach jego pasterzowania powstało ok. 690 nowych budowli sakralnych i kościelnych; ok. 160 kościołów, 110 kaplic dla celów kultowych i katechetycznych, ponad 60 kaplic cmentarnych, ok. 200 plebanii  i domów katechetycznych, nowy Dom Księży Emerytów. Jest to imponujący dorobek całej diecezji tarnowskiej, współpracy Biskupa, kapłanów i wiernych świeckich.


Abp Ablewicz był otwarty na Kościół Powszechny, hojnie posyłał kapłanów do krajów misyjnych, głównie Afryki i Ameryki Południowej. Działał też w Kongregacji do spraw świętych. W 1981 roku wygłosił w Watykanie rekolekcje wielkopostne pt. „Będziecie moimi świadkami” dla Ojca św. i Kurii Rzymskiej.  Ks. Abp Jerzy Ablewicz zmarł 31 marca 1990 roku i spoczywa  w krypcie Bazyliki Katedralnej w Tarnowie.


Papież Jan Paweł II w liście przesłanym na uroczystości pogrzebowe napisał m. in.: „Arcybiskupie Jerzy, długoletni i wierny Pasterzu i Przyjacielu, z którym przez wiele lat dzieliłem troskę o Krakowską Metropolię. Bóg Ci zapłać miłośniku Kościoła Bożego i niestrudzony pracowniku, który budowie Królestwa Bożego na Tarnowskiej Ziemi i w Ojczyźnie oddałeś umysł i serce, całego siebie”.


W setną rocznicę urodzin Jerzego Ablewicza  odsłonimy we farze 11 listopada tablicę w hołdzie arcybiskupowi – rodakowi krośnieńskiej fary. Tablicę odsłonią kuzyni ks. Arcybiskupa, a poświęci obecny biskup tarnowski Andrzej Jeż, który będzie przewodniczył uroczystościom.
 


Ks. Andrzej Chmura

 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • ZMIANA TERMINU!!!! Kabaret HRABI w programie „Wady i Waszki” - dwa spektakle

  Termin: 2020-04-04
  Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, sala widowiskowa, ul. Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • SPEKTAKL „BEREK, CZYLI UPIÓR W MOHERZE 2”

  Termin: 2020-05-16
  Miejsce: RCKP, sala widowiskowa, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • ZMIANA TERMINU KONCERTU SŁAWKA UNIATOWSKIEGO

  Termin: 2020-06-03
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 Krosno więcej
 •  
 • SPEKTAKLE DLA DZIECI PRZENIESIONE Z 30 MARCA NA 10 CZERWCA

  Termin: 2020-06-10
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 , Krosno więcej
 •  
 • ZMIANA TERMINU!!!! RAZ, DWA, TRZY - 30 LAT JAK JEDEN KONCERT

  Termin: 2020-06-25
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej