Pytania i odpowiedzi
Pytania i odpowiedzi zadane na spotkaniu 18.06.2019 r.
1. Czy mieszkaniec może sam wybrać kocioł?
Mieszkaniec mógł dokonać wyboru rodzaju kotła (np. jednofunkcyjny, dwufunkcyjny itd.), jednak konieczne było wykonanie weryfikacji technicznej budynku mieszkalnego. Natomiast model kotła (producent) będzie znany dopiero po rozstrzygnięciu przetargu publicznego na wykonanie inwestycji.
2. Czy można zmienić rodzaj kotła?
Na wybrane przez mieszkańców kotły Gmina Miasto Krosno uzyskała dofinansowanie i ilość kotłów nie może ulec zmianie. Zmiana rodzaju kotła będzie możliwa jedynie w przypadku jeżeli ktoś zrezygnuje z projektu i będzie wolny kocioł centralnego ogrzewania o wskazanych parametrach.
3. Kiedy będzie do zapłaty druga transza?
Druga transza wkładu własnego będzie wymagana po rozstrzygnięciu przetargu na dostawę i montaż kotłów.
4. Jaka będzie kolejność montażu kotłów?
Firma wykonawcza zaproponuje harmonogram realizacji zadania, o kolejności montażu kotłów będą decydować między innymi następujące czynniki: kolejność dokonania całego wkładu własnego (wpłata II transzy), kolejność w dokonywanych zgłoszeniach (nr deklaracji).
5. Czy trzeba wymieniać instalację, jeśli ma się stare grube rury?
Wymiana instalacji centralnego ogrzewania nie jest warunkiem koniecznym do wykonania wymiany źródła ciepła. Istniejące instalacje centralnego ogrzewania mogą współpracować z nowymi kotłami. Zaleca się gruntowne wypłukanie instalacji oraz w początkowym okresie użytkowania kontrolę i systematyczne czyszczenie filtrów zastosowanych w instalacji.
6. Czy konieczny jest obieg zamknięty?
Wszystkie gazowe kotły kondensacyjne będą pracowały w układzie zamkniętym. Zamknięcia układu centralnego ogrzewania dokona firma, która wygra przetarg i będzie to koszt kwalifikowany (dofinansowany w ramach projektu).
7. Po ilu latach kocioł centralnego ogrzewania przechodzi na własność?
Kocioł centralnego ogrzewania przechodzi na własność mieszkańca po zakończeniu okresu trwałości projektu, to jest po 5 latach od rozliczenia projektu, tj. wypłaty przez Urząd Marszałkowski na rzecz Gminy Miasto Krosno ostatniej transzy dofinansowania z Unii Europejskiej.
8. Jak długo trzeba przeprowadzać przeglądy gwarancyjne? Kto je wykonuje i kto za nie płaci?
Przeglądy gwarancyjne muszą być przeprowadzane przez cały okres gwarancji tj. przez 6 lat. Przeglądy mogą być wykonywane przez dowolnie wybranego serwisanta, który będzie posiadał autoryzację producenta kotłów zamontowanych w ramach realizacji projektu. Koszty przeglądów gwarancyjnych pokrywają sami mieszkańcy.
9. Czy jest potrzebny dostęp do internetu przy kotle?
Kotły w wersji Premium wyposażone będą w modemy umożliwiające sterowanie kotła przez internet i w takim przypadku dostęp do internetu jest potrzebny, aby wykorzystać pełną funkcjonalność kotła. Jednocześnie, każdy zamontowany kocioł może pracować również bez dostępu do internetu.
10. Czy w pierwszej transzy jest zawarty podatek Vat?
W pierwszej transzy wpłaty zawarty jest podatek VAT.
Mieszkaniec otrzymuje na wpłaconą kwotę fakturę VAT.
Pytania i odpowiedzi
Lista najczęściej zadawanych pytań.
Pytania i odpowiedzi dotyczące budynków mieszkalnych jednorodzinnych:
Multimedia
Fotogalerie
Niecodzienne spojrzenie na...
Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...