Poniedziałek, 23 Styczeń 2017, dzisiaj świętujemy imieniny: Ildefonsa, Rajmunda

godz:
Miejsce:
Piwnica PodCieniami, Rynek 5, Krosno

W styczniu na Krośnieńskich spotkaniach z podróżnikami gościć będziemy Dominika Szczepańskiego oraz Piotra Tomzę z prelekcją „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”.

To na Nanga Parbat Reinhold Messner stracił brata lub, jak twierdzą inni, poświęcił jego życie, by przejść do historii. To tu Hermann Buhl, pierwszy zdobywca szczytu, wspiął się na wierzchołek na amfetaminowym speedzie. Adolfowi Schlagintweitowi, który jako pierwszy opisał Nangę, ucięto głowę.

Jeszcze kilka miesięcy temu Nanga Parbat - jako przedostatni ośmiotysięcznik - pozostawała niezdobyta zimą. Pierwsi pokonali ją w lutym 2016 roku Simone Moro, Alex Txikon i Muhammad Ali „Sadpara”. Było to największe wspinaczkowe wydarzenie ostatnich lat. Ale do końca trwał szalony wyścig, kto wedrze się na Nagą Górę. Brali w nim udział przede wszystkim Polacy. Finałową rozgrywkę śledzili z obozów po dwóch stronach szczytu dwaj dziennikarze i podróżnicy – Dominik Szczepański, autor książki „Na oceanie nie ma ciszy", i Piotr Tomza (autor książki „Afryka Nowaka"). Dzięki nim możemy zajrzeć za kulisy wyścigu na szczyt i podglądać z bliska jego głównych bohaterów, m.in.: Simone Moro, Alexa Txikona, Adama Bieleckiego, Tomasza Mackiewicza i Marka Klonowskiego.

Dodatkową atrakcją spotkania będzie projekcja filmu Marka Klonowskiego „Nanga dream”. 25-minutowe streszczenie pięciu wypraw na tą samą górę! Pięć prób z wewnętrzną wiarą, że uda się wejść... na szczyt zimą, bo jeszcze nikt tego nie dokonał …

Na spotkanie zapraszamy 23 stycznia 2017 r. o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami w Krośnie, ul. Rynek 5. Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronat medialny objęli: Polskie Radio Rzeszów, Tygodnik Nowe Podkarpacie, portale Krosno24, Imprezy Podróżnicze, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

DOMINIK SZCZEPAŃSKI - dziennikarz Gazety Wyborczej. Publikuje w Dużym Formacie, Wysokich Obcasach, Magazynie Świątecznym. Autor książki "Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Dobry, który przepłynął kajakiem Atlantyk".

PIOTR TOMZA - dziennikarz, redaktor, od lat związany z festiwalem Kolosy. Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Polityce", "Kontynentach", "National Geographic Traveler" i ExplorersWeb. Autor książek "Pokolenie Kolosów" (2014) i "Afryka Nowaka" (2014). Mieszka w Krakowie.

Fotografie autorstwa Michała Dzikowskiego

Organizator:
Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Jesteśmy na:

Hejnał

Hejnał miasta Krosna

Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

•
  • „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” - prelekcja z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami

Miejsce: Piwnica PodCieniami, Rynek 5, Krosno więcej

Miejsce: KROSNO. RCKP, ul. Kolejowa 1 więcej