• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Poniedziałek, 20 Maj 2019, dzisiaj świętujemy imieniny: Aleksandra

Dla Mieszkańców

Kontakt

Imprezy i wydarzenia

„Od ucznia do mistrza. Fotografia” wystawa w Piwnicy PodCieniami

Rozpoczęcie:
2019-03-21
godz:
18:00
Zakończenie:
2019-05-30
Miejsce:
Piwnica PodCieniami, Rynek 5

"Od ucznia do mistrza” to cykl wystaw organizowanych przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie, poświęconych historii rzemiosł związanych z funkcjonowaniem miasta Krosna – od czasów średniowiecza po współczesność. Po cieszących się dużym zainteresowaniem wystawach poświęconych tradycyjnym, wielowiekowym korporacjom cechowym – tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie sztuka fotografii, ukazana w kontekście dziejów krośnieńskich zakładów fotograficznych i mistrzów, którzy je prowadzili.

Mistrzowie fotografii w Krośnie nigdy nie doczekali się własnego, odrębnego cechu rzemieślniczego, stanowiąc jedną z najmłodszych kart tego stowarzyszenia. To hołd złożony najsłynniejszym mistrzom: Józefowi Zajączkowskiemu, Franciszkowi Daniszewskiemu, Rudolfowi Kasce, Władysławowi Niepokojowi,  Janowi Grudyszowi, Bolesławowi Bajorskiemu czy Stanisławowi Buszowi. To także historia tradycji rodzinnych i uczniów wielkich mistrzów.       

Z całą pewnością odkrycie fotografii zaliczyć można do jednego z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości, a wpływ tej sztuki na funkcjonowanie i spostrzeganie świata jest nieoceniony. Profesja ta zapoczątkowana w I poł. XIX w. bardzo szybko pojawiła się w Krośnie i przez następne 150 lat wywarła ogromny wpływ na rozwój i funkcjonowanie grodu nad Wisłokiem.  Najstarsza znana fotografia, przedstawiająca fragment północnej pierzei  krośnieńskiego rynku z widokiem na dzwonnicę farną Krosna, wykonana została w 1868 r. i pochodzi ze zbiorów Jana Sasa Zubrzyckiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną najstarsze zakłady fotograficzne w Krośnie: „Sztuka” Franciszka Daniszewskiego, „Wisła” Józefa Zajączkowskiego oraz „Znicz” Rudolfa Kaski.

- Na wystawie zobaczyć będzie można wnętrze starego zakładu, atelier oraz ciemnię fotograficzną. Wystawa będzie też okazją, by dowiedzieć się czym był i gdzie mieścił się krośnieński fotoplastikon.  Pokazane zostaną zarówno dokumenty archiwalne jak i przedmioty oraz eksponaty, świadczące o bogatej historii krośnieńskich fotografów – do obejrzenia ekspozycji zachęca Łukasz Stachurski kustosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Eksponaty, archiwalia oraz kopie dawnych fotografii pochodzą ze zbiorów: Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Fotografii w Mielcu oraz zbiorów prywatnych. W sposób szczególny należy podkreślić bogatą kolekcję sprzętu fotograficznego ze zbiorów Wojciecha Irzyka.

Otwarcie wystawy „Od ucznia do mistrza. Fotografia” połączone z dorocznym Świętem Rzemieślników i symboliczną ceremonią przyjęcia uczniów do nauki rzemiosła, odbędzie się 21 marca o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5). Wystawa będzie czynna od 22 marca do 30 maja 2019r. Bilety w cenie 5 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) dostępne są w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami).

 

Organizator:  
Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Wstęp:  
3-5 zł
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • DKF "16 mm" - UŁASKAWIENIE

  Termin: 2019-05-23
  Miejsce: Krosno, artKino, Bieszczadzka 1 więcej
 •  
 • Spotkanie z Tomaszem Sekielskim

  Termin: 2019-05-29
  Miejsce: Czytelnia Główna, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • DKF "16 mm" - PRZEDSZKOLANKA

  Termin: 2019-05-30
  Miejsce: Krosno, artKino, Bieszczadzka 1 więcej
 •  
 • PRACOWNIA KRAWIECKA pod igiełką w RCKP

  Termin: 2019-06-03
  Miejsce: Krosno, RCKP, Kolejowa 1 więcej
 •  
 • DNI KROSNA MIASTA SZKŁA

  Termin: 2019-06-07
  Miejsce: Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej