• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Niedziela, 16 grudnia 2018, dzisiaj świętujemy imieniny: Albiny, Zdzisława

Dla Mieszkańców

Kontakt

ZSP Nr 2

ZSP NR 2 im. ks. S. Szpetnara

Adres: ul. ks. St. Szpetnara 9

Telefon: 0-13 43-223-19

Faks: 0-13 43-689-48

E-mail:

www: zsp2krosno.pl

Organ prowadzący: Miasto Krosno

Dyrektor: Ewa Starowiejska

O szkole...:

TECHNIKUM (4 LATA)

- Technik usług fryzjerskich

 • Kształcenie w zawodzie fryzjer ma na celu przygotowanie absolwentów do pracy w profesjonalnych zakładach fryzjerskich, bądź do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Uczą się nie tylko wykonywania fryzur, ale również nabywają umiejętności zdobienia paznokci, wykonywania makijażu, pielęgnacji cery oraz kreowania wizerunku. Doskonalenie zawodowe odbywa się również poprzez udział uczniów  w pokazach i konkursach organizowanych przez szkołę oraz środowiska branżowe. Absolwenci wykonują usługi fryzjerskie zgodnie z najnowszymi technikami i trendami w modzie.

- Technik żywienia i usług gastronomicznych

 • Zawód powstał w wyniku połączenia kucharza, technika organizacji usług gastronomicznych oraz technika żywienia i gospodarstwa domowego. Jest to zawód o charakterze usługowym, który przygotowuje uczniów do podejmowania zadań związanych z organizacją i obsługą konsumenta oraz przygotowaniem imprez organizowanych przez wszystkie zakłady świadczące usługi gastronomiczne. Miejscem pracy absolwenta są m.in. hotele, restauracje, kawiarnie, pensjonaty.

- Technik technologii szkła

 • Kształcenie w zawodzie technik technologii szkła przygotowuje do pracy w przedsiębiorstwach związanych z wytwarzaniem szkła budowlanego, opakowaniowego, gospodarczego i technicznego. Absolwent tego kierunku przygotowany jest do prowadzenia prac w zakresie wytwarzania szkła budowlanego, opakowań szklanych, galanterii szklanej, wytwarzania szkła bezpiecznego i specjalnego, wytwarzania włókna szklanego, wełny mineralnej i szklistych materiałów włóknistych. Może obsługiwać maszyny i urządzenia do topienia mas szklanych, maszyny do formowania, wykańczania i zdobienia szkła. Technik technologii szkła przygotowuje również do prowadzenia i nadzorowania procesu produkcji szkła, kontrolowania jakości wyrobów ze szkła, opracowywania dokumentacji związanej z produkcją szkła, wykonywania badań laboratoryjnych surowców szklarskich i wyrobów ze szkła.

- Kelner

 • Wykonuje czynności związane z  fachową i kompleksową obsługą gości w zakładach gastronomicznych, obsługą przyjęć okolicznościowych, obsługą kongresów, targów, wystaw, spotkań, konferencji i innych imprez. Do głównych zadań kelnera można zaliczyć: przygotowanie sali konsumenckiej do obsługi gości, obsługiwanie gości, serwowanie potraw i napojów, inkasowanie należności za potrawy, napoje i towary handlowe, doradzanie i udzielanie gościom informacji na temat podawanych potraw i napojów, a także dbanie o właściwą atmosferę w firmie gastronomicznej.

 
Ukończenie technikum umożliwia zdobycie trzech dokumentów:
 - dyplomu technika – potwierdzającego kwalifikacje w wybranym zawodzie
 - świadectwa dojrzałości umożliwiającego podjęcie studiów
 - świadectwa ukończenia Technikum.


BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA (3 LATA)

- Cukiernik

 • umiejętności zdobyte w trakcie kształcenia w tym zawodzie to obsługa maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji cukierniczej, sporządzanie półproduktów cukierniczych, sporządzanie i dekorowanie gotowych wyrobów cukierniczych. Absolwent w zawodzie cukiernik może znaleźć zatrudnienie w zakładach cukierniczych produkujących wyroby karmelowe, czekoladowe, pieczywo cukiernicze trwałe, w zakładach produkujących wyroby ciastkarskie, a także w zakładach gastronomicznych produkujących ciasta, lody i desery. Może również samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.

- Piekarz

 • uczeń po zakończeniu nauki w szkole i odbyciu praktyki w zakładzie piekarskim będzie umiał: prawidłowo przygotować surowce, maszyny i urządzenia do procesu produkcji, obsłużyć każde stanowisko w piekarni branżowej, prawidłowo wyrobić ciasto na wszelkiego rodzaju pieczywo, odpowiednio przygotować pieczywo do sprzedaży. Absolwent posiadając takie umiejętności będzie mógł podjąć pracę we wszystkich piekarniach lub ciastkarniach. Może również uruchomić własną działalność produkcyjną.

- Fryzjer

 • kształcenie w zawodzie przygotowuje uczniów do podjęcia pracy zawodowej w zakładach fryzjerskich lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W trakcie nauki uczniowie zdobywają wiedzę m. in. z zakresu: stylizacji, technologii fryzjerskiej, higieny, prowadzenia działalności usługowej. Uczą się nie tylko wykonywania fryzur, ale również nabywają umiejętności zdobienia paznokci, wykonywania makijażu, pielęgnacji cery oraz kreowania wizerunku. Popularność zawodu fryzjera powoduje, że absolwenci naszej szkoły bez trudu znajdują zatrudnienie.

- Sprzedawca

 • kształcenie ma na celu przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy zawodowej zarówno w hurtowniach, jak i punktach sprzedaży detalicznej. W trakcie nauki uczniowie poznają tradycyjne i nowoczesne metody sprzedaży i obsługi klienta. Nabywają umiejętności obsługi kasy fiskalnej i programów komputerowych niezbędnych w pracy sprzedawcy. Ponadto zdobywają wiedzę potrzebną do uruchomienia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Tajniki zawodu sprzedawcy uczniowie poznają podczas zajęć z zakresu m.in.: towaroznawstwa, sprzedaży towarów, organizacji sprzedaży.

- Operator urządzeń przemysłu szklarskiego

 • ma na celu przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy zawodowej w branży szklarskiej, skupiającej producentów wyrobów szklanych czyli huty, wytwórnie szkła oraz zakłady wytwarzające szkło użytkowe i artystyczne. W trakcie nauki uczniowie poznają m.in. zagadnienia związane z użytkowaniem maszyn i urządzeń do sporządzania zestawu szklarskiego, topnienia mas szklanych, formowania, wykańczania, zdobienia, przetwórstwa wyrobów ze szkła oraz wytwarzania galanterii szklanej i wyrobów artystycznych.


- Wielozawodowa

 • klasa ta skupia uczniów w różnych zawodach, również rzadko występujących, ale bardzo potrzebnych na rynku pracy np. fotograf, pszczelarz, ogrodnik, kominiarz, kowal, rolnik, blacharz samochody, mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych, elektryk, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, monter – elektronik, optyk – mechanik, zegarmistrz, złotnik – jubiler, introligator, wędliniarz, stolarz, krawiec, cukiernik, piekarz, kuśnierz, tapicer, kaletnik, obuwnik, operator urządzeń przemysłu szklarskiego i innych wg klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego MEN.

Ukończenie branżowej szkoły I stopnia umożliwia zdobycie dwóch dokumentów:
-  świadectwa ukończenia szkoły
-  dyplomu czeladniczego i/lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe
 

Szkoła zapewnia młodzieży szerokie możliwości rozwoju i realizowania swoich zainteresowań:

 • koła zainteresowań: gastronomiczne, fryzjerskie, artystyczne, satyryczne, SKS, taneczne, wolontariat oraz inne w zależności od potrzeb i zainteresowań uczniów
 • zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych
 • Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi PCK
 • Szkolne Koło PCK
 • Zespół Muzyczny ADMIRATIO
 • Koło Europejskie
 • Organizuje wiele imprez i konkursów w szkole, jak i w środowisku lokalnym.

Szkoła poszerza ofertę edukacyjną poprzez realizację wielu projektów, dzięki którym uczniowie mają możliwość bezpłatnego zdobywania dodatkowych kwalifikacji i umiejętności uczestnicząc w różnych kursach. Aktualnie w ramach Projektu „Kształcenie zawodowe szansą rozwoju”, realizowanego przez Urząd Miasta Krosna oraz naszą szkołę,
a współfinansowanego z Funduszy Europejskich, uczniowie będą mieli:

 • możliwość bezpłatnego zdobywania dodatkowych kwalifikacji i umiejętności uczestnicząc w kursach: zdobnictwa cukierniczego, barmański, baristyczny, kelnerski, obsługi kas fiskalnych, wizażu i stylizacji paznokci, przedłużania i zagęszczania włosów
 • udziału w płatnych stażach i praktykach zawodowych w okresie wakacji. (więcej na www.zsp2krosno.pl)


Kontakty zagraniczne:

 • Technikum Nr 2 w Krośnie od wielu lat współpracuje ze szkołami za granicą:

- Sarospatak (Węgry) – Kalwiński Zespół Szkół
- Preszów (Słowacja) – Stredná Odborna Śkola Podnikania

Od października 2011 r. szkoła nawiązała współpracę z Regionalną Izbą Rzemiosłaz Langwedocji – Roussillon (Francja) od stycznia 2013 r. współpraca szkoły z Izbą Rzemieślniczą na Słowacji udziału w stażach zagranicznych - w roku szkolnym 2017/2018 szkoła będzie kontynuowała współpracę z zakładami – gastronomicznymi i fryzjerskimi z Hiszpanii, Portugalii i Włoch w ramach programu Erasmus+
 

 

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • KIERMASZ BOŻENARODZENIOWY W REGIONALNYM CENTRUM KULTUR POGRANICZA

  Termin: 2018-12-16
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Rozstrzygnięcie XIX Krośnieńskiego Konkursu Literackiego

  Termin: 2018-12-18
  Miejsce: Czytelnia Główna KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
 • WARSZTATY WIANKOWE W PIWNICY PODCIENIAMI

  Termin: 2018-12-19
  Miejsce: Piwnica PocCieniami Rynek 5 więcej
 •  
 • DKF "16mm" - NADMIAR ŁASKI

  Termin: 2018-12-20
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • artKino ZAPRASZA NA SPECJALNE PRZEDŚWIĄTECZNE SEANSE FILMU ZIMNA WOJNA

  Termin: 2018-12-21
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej