Przypominamy, że w dniu 23 kwietnia 2018 r. Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową, wprowadzającą na obszarze województwa podkarpackiego ograniczenie w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Ma ona na celu poprawę jakości powietrza w regionie, a w rezultacie poprawę zdrowia i życia jego mieszkańców.
Na mocy tej uchwały wprowadzone zostały następujące regulacje - od 1 czerwca 2018 r. zakazane jest stosowanie następujących paliw:
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem,
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- paliw o uziarnieniu poniżej 5 mm i zawartości popiołu powyżej 12%,
- biomasy (drewno, słoma, pelet i inne) o wilgotności powyżej 20%.
Rodzaje instalacji, dla których wprowadza się ograniczenia w zakresie ich eksploatacji to instalacje, w których następuje spalanie paliw stałych w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne w szczególności kocioł, kominek i piec, jeżeli:
- dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub,
- wydzielają ciepło lub,
- wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika.
W przypadku ww. instalacji dopuszcza się wyłącznie eksploatację tych, które spełniają minimum standard emisyjny zgodny z 5 klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Zatem wolno instalować już tylko kotły spełniające normę emisyjną 5 klasy.
Uchwała wchodząc w życie wskazała jednocześnie terminy wymiany kotłów i pieców w województwie podkarpackim, które zostały zakupione przed 1 czerwca 2018 r. i na dzień dzisiejszy nie spełniają standardów zgodnych z 5 klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń.
Terminy wymiany:
- 1 stycznia 2022 r. – ostateczny termin wymiany kotłów bez tabliczek znamionowych oraz tych używanych od przynajmniej 10 lat od momentu wyprodukowania. Data ta dotyczy wyłącznie urządzeń, które nie spełniają norm emisji klas PN-EN 303-5:2012,
- 1 stycznia 2024 r. – ostateczny termin wymiany kotłów używanych od 5 do 10 lat (licząc od daty produkcji),
- 1 stycznia 2026 r. – ostateczny termin zaprzestania użytkowania kotłów, które pracują do 5 lat od daty produkcji,
- 1 stycznia 2028 r. – zaprzestanie użytkowania kotłów, które spełniają wymogi emisyjne klas 3. i 4.
Zapisy tej uchwały dotyczą również kominków i pieców wolnostojących.