• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 6 czerwca 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Norberta, Bogumiła

Kontakt

Aktualności

Powstanie Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa

03-03-2009 | Dla Mieszkańców

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w bieżącym roku znalazła się wśród 11 bibliotek w Polsce, których projekty otrzymały dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Mecenat 2009”.

 

Zadanie pod nazwą „Rozbudowa i digitalizacja regionalnych zasobów informacyjnych Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej” o wartości 270 tys. zł zakłada m.in. budowę Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej i zapewnienie powszechnego dostępu do regionalnego dziedzictwa kultury, a także budowę pełnotekstowej bazy danych o twórcach związanych z regionem. Realizacja projektu przyczyni się do powstania serwisu zawierającego zdigitalizowane cenne zbiory regionalne, dokumenty życia społecznego, czasopisma lokalne i regionalne, bazę danych o twórcach, kompleksowe bazy bibliograficzne zbiorów regionalnych.  

 

 

 


Krośnieńska Biblioteka Publiczna będzie kolejną regionalną biblioteką cyfrową, która udostępni swoje zasoby każdemu użytkownikowi mającemu dostęp do Internetu. Nowy projekt KBP to odpowiedź na ciągle rozwijające się technologie informatyczne i rozwój społeczeństwa informacyjnego.

 


Krośnieńska Biblioteka  do realizacji biblioteki cyfrowej zamierza zakupić System dLibra Poznańskiego Centrum Superkomputerowo - Sieciowego, który jest jednym z najpopularniejszych obecnie systemów wykorzystywanych do tworzenia bibliotek cyfrowych w Polsce. Otrzymane wsparcie pozwoli zakupić również specjalistyczny skaner do tworzenia kopii cyfrowych, o wartości blisko 200 tys. zł. Ponadto w Czytelni Głównej i Dziale Informacyjno-Regionalnym zlokalizowane zostaną nowe stanowiska komputerowe, umożliwiające przeglądanie zasobów cyfrowych.  

 


 Biblioteka cyfrowa umożliwia korzystanie ze zbiorów za pośrednictwem Internetu każdemu użytkownikowi, w dowolnym miejscu na świecie i w dowolnym czasie. Jest to rozwiązanie, które w najbliższej przyszłości stanie się być może standardem udostępniania zbiorów.  Pewne ograniczenia wynikają z ustawy o ochronie praw autorskich – udostępniać publicznie można utwory dopiero 70 lat od śmierci twórcy; publikowanie utworów nowszych wymaga podpisania odpowiednich umów licencyjnych.

 

 

 Nowy projekt Krośnieńskiej Biblioteki to kolejne znaczące zadanie inwestycyjne, które zostanie zrealizowane w ramach pozyskiwanych grantów. W latach 2007-2008 KBP zrealizowała m.in. dwa duże projekty o wartości blisko 450 tys. zł pozwalające na zakup sprzętu komputerowego do wszystkich placówek Biblioteki na terenie miasta, wdrożenie specjalistycznego oprogramowania do budowy katalogów z międzynarodowym formatem danych Marc 21 i udostępnienie ich w Internecie oraz utworzenie Centrum Multimedialnego wyposażonego w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie umożliwiające korzystanie z wydawnictw drukowanych i Internetu osobom niewidomym i niedowidzącym. Obecnie użytkownicy KBP mają nieograniczony dostęp do informacji na temat gromadzonych zbiorów  poprzez stronę biblioteki – www.kbp.krosno.pl, z możliwością rezerwacji i zamawiania książek.  

 


Powstanie biblioteki cyfrowej przyczyni się do rozszerzenia oferty biblioteki i umożliwi dostęp do pełnych tekstów gromadzonych dokumentów.  Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa będzie miała charakter otwarty – do tworzenia jej zasobów będą mogły przystąpić inne instytucje lub osoby prywatne zainteresowane publikowaniem swoich zbiorów w Internecie.

         

Monika Machowicz

 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • BWA Krosno zaprasza na Spacer historyczny: Śladami Portiusa

  Termin: 2020-06-07
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • SPEKTAKLE DLA DZIECI ODWOŁANE - Wcześniej PRZENIESIONE Z 30 MARCA NA 10 CZERWCA

  Termin: 2020-06-10
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 , Krosno więcej
 •  
 • ZMIANA TERMINU KONCERTU SŁAWKA UNIATOWSKIEGO

  Termin: 2020-08-27
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 Krosno więcej
 •  
 • NOWY TERMIN SPEKTAKLU "DWOJE NA HUŚTAWCE"

  Termin: 2020-09-14
  Miejsce: RCKP więcej
 •  
 • ZMIANA TERMINU!!!!!!SPEKTAKL "PIKANTNI"

  Termin: 2020-09-20
  Miejsce: RCKP, sala widowiskowa, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej