• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 30 maja 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Jana, Karola

Kontakt

Aktualności

RCKP WYSTAWIA

07-08-2009 | Dla Mieszkańców | Dla Turystów

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza do obejrzenia pięciu interesujących wystaw. Wszystkie czynne będą przez cały sierpień.

 

 

 

 

Jakub Niedziela - kolaż, olej, grafika komputerowa
Jakub Niedziela ur. 1986 w Krośnie, mieszka we Wrocance. Artysta amator, który w centrum swoich artystycznych zainteresowań umiejscowił oryginalne hybrydy technik, łącząc razem kolaż, malarstwo olejne, grafikę cyfrową i kaligrafię. Interesuje się motywem pisma jako integralnym składnikiem przedstawień plastycznych oraz książką jako ich formą. W treści zaś, swym pracom stara się nadać kształt mapy znaczeniowych poszukiwań i polowań na wrażeniową efemerę. W świecie tych fascynacji, prace Jakuba Niedzieli - zarówno bogate kolorystycznie, surrealistyczne baśnie i bajeczki, czy też ascetyczne paginy odziane w ascetyczne kolory biblioteki - chcą mienić się pięknem intrygującym i tajemniczym.
Dotychczasowe osiągnięcia: II nagroda 22 Przeglądu Plastyki Krośnieńskiego Domu Kultury (2006) oraz  wyróżnienia w 23 i 24 Przeglądzie Plastyki RCKP (2007, 2008).
Wystawa prac w RCKP przedstawia dotychczasowy całokształt twórczości autora.

 

___________________________________________________________

 

 

Wystawa malarstwa
Marii Barud
Wernisaż 11 sierpnia o godz.18.00
Maria Barud  (1923 – 2002) uzdolniona artystycznie przez wiele lat rozwijała swój talent.
Marzenia o ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych pokrzyżowała wojna. Życie zmusiło ją
do zajęcia się pracą i rodzicami. Zakład modniarski prowadzony przez nią przez kilkadziesiąt lat, zasłynął artystycznymi wykonaniami różnych prac. Każdą wolną chwilę poświęcała jednak na malowanie. Miała ambicje malować jak najlepiej. W związku z tym zdobywała albumy o malarstwie, co w tamtych latach nie było łatwe, mówiła że wydaje na to wszystkie zarobione pieniądze. Dzięki tym albumom pogłębiała swoją wiedzę na temat kunsztu malarskiego.
Uczestniczyła w kursach rysunku i malarstwa prowadzonych przez artystę plastyka Stanisława Kochanka w Domu Kultury „Górnik” w Krośnie. Związana była z tym miejscem przez długie lata. Dla potrzeb teatru amatorskiego działającego w tej placówce z dużym zaangażowaniem pomagała wykonywać kostiumy i scenografię. Bardzo to lubiła, często wspominała o współpracy z dyrektorem Łąckim i jego żoną.
Doskonaliła swój talent uczestnicząc w plenerach i warsztatach plastycznych. Byłam z nią
na jednym z nich we Wzdowie. Mogę powiedzieć że atmosfera na takim plenerze jest fantastyczna i sprzyja tworzeniu.
Planowała na emeryturze poświęcić się całkowicie malarstwu, niestety choroba i długotrwałe leczenie nie pozwoliło jej na to. Wystawą ta chcemy przybliżyć twórczość  naszej cioci, która od urodzenia była związana z naszym miastem i pięknymi okolicami.

Jadwiga Dymińska

 

___________________________________________________________

 

 

Maciek Zygmunt – wystawa fotografii
Spiritualtrip: państwa/ miasta – Indie/Azja
Wernisaż 11 sierpnia o godz.19.00
Maciek Zygmunt. Fotograf, podróżnik, redaktor, fotoreporter i korespondent Serwisu Informacyjnego NEON. Na świat przyszedł na kilka miesięcy przed wprowadzeniem stanu wojennego, ale jak sam mówi: „Mój życiorys jest zdeterminowany przede wszystkim kolorami i obrazem zamkniętymi w fotografii a jeżeli wojuję to tylko ze światłem aby zdjęcie miało wymiar taki, jaki sobie zaplanowałem”. Studiował w Krakowie oraz w Lizbonie. Praktykował fotoreportaż pod okiem Jacka Świderskiego z APS Terminal w Krakowie. Aktualnie kształci się na kierunku fotografia mody na Akademii Fotografii w Krakowie.
Uprawia przede wszystkim fotoreportaż uliczny. Fotografie Maćka delikatnie ocierają się o twarze przechodniów, nie wnikając za bardzo w ich mikrokosmos, pozostawiając ich anonimowymi. Metropolie w Jego obiektywie, nie przytłaczają swoim ogromem i rozpędem, lecz pozwalają bliżej przyjrzeć się istocie, przestrzeni i kolorytowi wielkich miast. Jak sam wspomina:” Miasto to scena, teatr, wieczny spektakl i kulisy, historia bez końca...”
jest laureatem wielu konkursów m. in. I miejsce w konkursie fotograficznym magazynu „Chip Foto- Video Digital”’ (2005), IV miejsce w konkursie fotograficznym Fotopolis.pl  (2007), wyróżnienie w konkursie fotograficznym Camerimage „Jednym okiem” w kategorii „Ludzie” (2007) oraz I miejsce w konkursie fotograficznym na najlepszą okładkę magazynu „Golfmania’ 2008. Strona internetowa z jego zdjęciami brała udział w konkursie na najlepszy blog fotograficzny 2008 roku.
Swoje fotografie publikował w m. in. w czasopismach „Computerworld”, „Foto Video- Digital”, „Flota”, „MICE Poland”, „Biper”, „Golfmania” i w Serwisie Informacyjnym NEON. W 2008 roku  wykonał wielką „Wspólną Fotografię” gości i uczestników festiwalu Karpackie Klimaty w Krośnie. Odbył wiele zagranicznych podróży  m. in. po USA,  Niemczech, Portugalii, Egipcie. W marcu br.  wraz ze swoją partnerką wyruszył w kilkumiesięczną wędrówkę po Indiach i  Azji Południowo- Wschodniej. Podczas podróży eksplorował głównie wielkie azjatyckie metropolie..

 

___________________________________________________________

 

 

M. F. Biskup – Kotka +  kartki przebrane
grafika, grafika „komórkowa”
Finisaż 27 sierpnia o godz.18.00
Mariusz F. Biskup (ur. w roku 1966), to jeden z ciekawszych artystów naszego regionu Absolwent LO w Dukli. Mieszka w Iwoniczu , ale jest bardziej związany z Krosnem. Jego twórczość była już kilkakrotnie prezentowana w naszym mieście. Tym razem pokazuje dwie różne formy twórczości. Jedna to wybór kompozycji wykonanych za pomocą kolorowych flamastrów oraz zdjęcia kotki zrobione za pomocą aparatu w telefonie komórkowym. Zdjęcia zostały poddane graficznej edycji już i tylko w telefonie, a następnie wydrukowane. Efekt artystyczny tej oryginalnej techniki jest bardzo interesujący.
Wystawy zbiorowe: Przegląd Plastyki Krosno1997, 2002, 2007,2008,
Wystawy indywidualne – KDK Krosno: 1999 - Notatnik rozrzucony, 2004 – MiłKartki .
Nagrody: Przegląd Plastyki Krosno: 2002 – wyróżnienie, 2007 - II nagroda w dziale rzeźby, 2008 - jedna z 3 nagród w konkursie radiowej Trójki" 1400 kartek na 1400 notowanie LP3 ".

                                                                             Justyna Łuczaj Salej

 

___________________________________________________________

 

 

Wystawa zbiorowa
Fotoklubu NOVA z Koszyc

NOVA to termin dla rodzącej się nagle gwiazdy o nadzwyczajnej i długotrwałej jasności. Przed 33 laty, kiedy to członkowie założyciele nadali tę nazwę swojemu fotoklubowi, nikt nie przypuszczał, jak długo będzie działał. Dziś możemy zaświadczyć – NOVA wciąż intensywnie świeci i ma wielu nowych przyjaciół.
NOVĄ założyło dziesięciu fotografów w 1976 r. przy ówczesnym ośrodku kultury w Koszycach, aby mieć swój wpływ na życie kulturalne miasta. Zaczęli skupiać wokół siebie miłośników fotografii, ale także wzięli na siebie organizację, szkolenie i urządzanie  ekspozycji. Należało wtedy do klubu wielu fotografików profesjonalistów i amatorów. Niektórzy w swoim zamiłowaniu wytrwali do dziś, jako entuzjaści, hobbyści. Obecnie klub liczy 40 twórców, do długoletnich członków zaliczają się: Teodor Andreas, AZSF,MZSF, Gabriel Balog, Jiří Horák, Alexander Jiroušek, AZSF, Pavol Kočiš, Ľubica Kremeňová, Milan Malast, Peter Purtz, AZSF,MZSF, HonZSF, Miroslav Silváši, Ján Uhrín. To są równoczesnie nauczyciele i opiekunowie adeptów fotografii. Są uczestnikami konkursów, wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, publikują, oceniają  fotokonkursy. Wystawy zbiorowe oglądano w licznych miastach Słowacji, Czech, Polski, Węgier i Niemiec. Zorganizowano w tym czasie wiele plenerów i szkoleń.
Nazwa fotoklubu co roku figuruje wśród organizatorów koszyckiego życia kulturalnego. Fotoklub NOVA jest uczestnikiem ważnego czeskobudiejowskiego klubu, do którego należy 15 grup z Czech i Słowacji. W ciągu siedniu lat działalności w tej prestiżowej organizacji, NOVA raz była w punktacji trzecia, raz druga, przez ostatnie 4 lata – pierwsza, co nie zdarzyło się żadnemu słowackiemu klubowi.
Z inicjatywy członków klubu w maju 1981 założono Fotogalerię NOVA. W ciągu 28 lat udostępniła społeczności dzieła znanych fotografików. Prezentowali się w niej artyści z  wielu krajów. Działalność fotoklubu była i jest nagradzana np. przez rodzinne miasto, Ministerstwo Kultury, uhonorowana ostatnio Złotą Odznaką Związku Fotografików Słowacji i Medalem Daniela Gabriela  Richarda – najwyższym odznaczeniem Narodowego Centrum Oświaty w Bratysławie.
Fotoklub NOVA i jego galeria od 1992 roku mieszczą się w Bibliotece Publicznej im. Jana Bocatia w Pałacu Barkoczego w Koszycach.
                                                                                                                              

Gabriel Balog

 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • BWA Krosno zaprasza na majowe wydarzenia online

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do odwiedzin w weekendy

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza na niedzielne Czytanie o sztuce...

  Termin: 2020-05-31
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • nieOCZYwiste – nowa wystawa czasowa w CDS

  Termin: 2020-06-01
  Miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła więcej
 •  
 • SPEKTAKLE DLA DZIECI PRZENIESIONE Z 30 MARCA NA 10 CZERWCA

  Termin: 2020-06-10
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 , Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej