• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 30 maja 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Jana, Karola

Kontakt

Aktualności

Pozbądź się azbestu!

10-09-2009 | Dla Mieszkańców

Azbest, materiał niegdyś powszechnie wykorzystywany w budownictwie jest niebezpieczną substancją powodującą raka płuc. W Krośnie na szeroką skalę prowadzona jest akcja usuwania azbestu. Miasto płaci za wywózkę i utylizację tego szkodliwego materiału.

 


Od sierpnia prowadzona jest w mieście inwentaryzacja azbestu. Ankieterzy mają za zadanie oszacować ilość tego materiału w gospodarstwach domowych, a także ocenić stan techniczny i zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Najczęściej materiał ten ze względu na sprężystość, wytrzymałość mechaniczną oraz  swą odporność na bardzo wysokie temperatury, na działanie chemikaliów, kwasów i zasad stosowany był do produkcji m.in. pokryć dachowych, płytek elewacyjnych i rur kominowych.

 


Od maja 2002 roku realizowany jest Polsce,  przyjęty przez Radę Ministrów, „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski", którego podstawowym celem jest spowodowanie aby  w okresie 30 lat czyli do 2032 roku oczyścić  kraju z azbestu.
Program ten nie zapewnia jednak mechanizmów finansowania zbierania, transportu i unieszkodliwiania azbestu, a jednocześnie nakłada obowiązek usunięcia na właściciela danego wyrobu zawierającego ten niebezpieczny produkt.

 

 

 

 

Zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 roku  Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 129 poz. 902 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2003 roku  w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest – osoby fizyczne mają obowiązek zgłaszać corocznie posiadanie wyrobów zawierających azbest do właściwego miejscowo urzędu gminy, osoby prawne w/w informacje zobowiązane są przekazywać właściwemu urzędowi wojewódzkiemu.

 


Według zebranych danych w ciągu ostatnich trzech  lat przez Wydział Ochrony Środowiska   w naszym  mieście,  w ponad stu  gospodarstwach  domowych znajduje się około 300 ton azbestu, który powinien być unieszkodliwiony.

 

Od 2002 roku prowadzona Urząd Miasta Krosna finansuje mieszkańcom odbiór, transport i unieszkodliwianie odpadów azbestowych.

 

Akcja usuwania azbestu z terenu miasta  Krosna  została zapisana w „Planie gospodarki odpadami dla miasta Krosna” - jako jedno z działań związanych z zagospodarowaniem odpadów niebezpiecznych. W budżecie ze środka celowego – Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - na usuwanie odpadów azbestu wydatkowano od 2002 roku do końca pierwszego półrocza 2009 roku kwotę około 133 240 zł.

 

W ostatnich latach, usługi dla miasta w zakresie usuwania, transportu i utylizacji odpadów azbestu świadczyła Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o. w Tarnowie.

 

W 2009 roku Krosno wzięło udział w ogłoszonym przez Ministerstwo Gospodarki konkursie dotyczącym realizacji zadań wynikających z zapisów rządowego „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski". Krosno otrzymało dotację w wysokości 60 000 zł,  na opracowanie „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Krosna na lata 2009 - 2032'', na przeprowadzenie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie miasta Krosna oraz na przeprowadzenie kampanii edukacyjno - informacyjnej. Na podstawie inwentaryzacji określona zostanie dokładna  ilość, rodzaj oraz stan techniczny znajdujących  się na terenie miasta wyrobów azbestowych oraz stopień ich  zagrożenie dla zdrowia mieszkańców Krosna. Inwentaryzacja jest  podstawą do stworzenia mapy oraz „Programu usuwania …” dla miasta.

 

Kliknij tutaj po więcej szczegółów i wniosek do pobrania
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • BWA Krosno zaprasza na majowe wydarzenia online

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do odwiedzin w weekendy

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza na niedzielne Czytanie o sztuce...

  Termin: 2020-05-31
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • nieOCZYwiste – nowa wystawa czasowa w CDS

  Termin: 2020-06-01
  Miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła więcej
 •  
 • SPEKTAKLE DLA DZIECI PRZENIESIONE Z 30 MARCA NA 10 CZERWCA

  Termin: 2020-06-10
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 , Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej