• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 30 maja 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Jana, Karola

Kontakt

Aktualności

Sprzęt dla szpitala, badania dla dzieci

10-09-2009 | Dla Mieszkańców

35 sztuk najnowocześniejszego sprzętu medycznego zakupiono na potrzeby Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Było to możliwe dzięki funduszom jakie pozyskał Urząd Miasta Krosna z tzw. „mechanizmu norweskiego”. Konferencja dotycząca realizacji projektu oraz formalne przekazanie sprzętu dla krośnieńskiego szpitala odbyły się w obecności gości z norweskiej gminy Fjell.

 

 


Konferencja poświęcona realizacji projektu. Na zdjęciu od lewej: Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, Burmistrz Fjell Lars Lie, Dyrektor Szpitala Mariusz Kocój oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Edward Prajsnar

 

 

W Krośnie realizowany jest ogromny projekt, w ramach którego  aż 12 500 dzieci objętych jest łącznie 39 000 badaniami, zakupiono 35 sztuk sprzętu medycznego dla Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie a już wkrótce rozpoczną się akcja edukacyjna dla dzieci i zajęcia szkoły rodzenia dla przyszłych rodziców.

 


Projekt pn. „Wywołanie efektu synergii działań w wyniku jednoczesnego wdrożenia programów profilaktyki i promocji zdrowia oraz kompleksowej opieki perinatalnej” realizowany jest przez Krosno w partnerstwie z Województwem Podkarpackim i norweską Gminą Fjell. Czteroosobowa delegacja z tej miejscowości z  burmistrzem Larsem Lie   gościła w Krośnie podczas Karpackich Klimatów. Był to czas kiedy oprócz spotkań roboczych dot. realizacji projektu, goście z Norwegii mogli poznać nasze miasto.

 

 


Projekt realizowany w Krośnie jest aż w 85% dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Całkowita wartość projektu to 508 104 euro, a dofinansowanie 431 888 euro. Wkład własny Gminy Krosno i Województwa Podkarpackiego wynosi w sumie 76 216 euro.

 

 

Dzięki realizacji projektu zakupiono 35 sztuk sprzętu medycznego, który użytkowany jest przez Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II  w Krośnie i służy polepszeniu opieki perinatalnej. Zakupiono również  również zestaw do profilaktycznych badań ortopedycznych, który wykorzystywany jest w trakcie prowadzonych przesiewowych badań dzieci z krośnieńskich przedszkoli oraz szkół podstawowych i gimnazjów.

Łączna wartość zakupionego sprzętu medycznego wynosi 679 457,27 złotych.

 


Kolejnym modułem projektu jest profilaktyka. Programem badań profilaktycznych docelowo objętych zostanie ponad 12 500 dzieci i młodzieży z krośnieńskich szkół i przedszkoli, którym wykonanych zostanie łącznie ponad 39 000 badań - wzroku, słuchu, ortopedyczne, badania w kierunku alergii oraz badania kardiologiczne.
Celem tego modułu jest ocena stanu zdrowia fizycznego dzieci i młodzieży oraz możliwie najwcześniejsze wykrycie ewentualnych dysfunkcji, a także skierowanie do przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań klinicznych.

 

 

 


W najbliższym czasie rozpocznie się również realizacja zajęć szkoły rodzenia, które prowadzone będą przez Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie. W ramach tych zajęć w pełni sfinansowane zostanie szkolenie z zakresu przygotowania do porodu i późniejszej opieki nad noworodkiem dla 135 par przyszłych rodziców. Celem tego działania jest podniesienie świadomości rodzicielskiej oraz przygotowanie rodziców do pełnienia odpowiedzialnej opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.

 

Na przełomie września i października planowane jest również rozpoczęcie zajęć promocji zdrowia w przedszkolach i szkołach na terenie Krosna. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu możliwe będzie przeprowadzenie ponad 5 200 godzin zajęć lekcyjnych, poświęconych tematyce promocji zdrowia.

 

W ramach tego działania omawiane będą tematy związane ze zdrowym odżywianiem, higieną, umiejętnym wykorzystaniem wolnego czasu, przeciwdziałaniem uzależnieniom oraz umiejętnością radzenia sobie w trudnych sytuacjach.


  
 
Zakończenie realizacji projektu przewidziane jest na lipiec 2010 roku, jednakże ze względu na bardzo złożony charakter projektu, jego okres realizacji może zostać wydłużony do końca 2010 roku.

 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • BWA Krosno zaprasza na majowe wydarzenia online

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do odwiedzin w weekendy

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza na niedzielne Czytanie o sztuce...

  Termin: 2020-05-31
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • nieOCZYwiste – nowa wystawa czasowa w CDS

  Termin: 2020-06-01
  Miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła więcej
 •  
 • SPEKTAKLE DLA DZIECI PRZENIESIONE Z 30 MARCA NA 10 CZERWCA

  Termin: 2020-06-10
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 , Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej