• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Czwartek, 25 lutego 2021, dzisiaj świętujemy imieniny: Wiktora, Cezara

Kontakt

Aktualności

Projekt staży zagranicznych w ramach Erasmus+ w ZSP Nr 2

19-05-2016 | Dla Mieszkańców

Erasmus+

ZSP Nr 2 im. ks. S. Szpetnara w Krośnie od sierpnia rozpoczyna projekt pn. "Europejskie podróże po wiedzę i doświadczenie zawodowe - staże zagraniczne" w ramach Erasmus+. Projekt realizowany będzie w terminie 01.08.2016 r. - 31.01.2018 r.

 

 

Projekt jest efektem współpracy z hiszpańską firmą euroMind Projects, portugalskim stowarzyszeniem Mobility Friends oraz włoską firmą szkoleniową Sistema Turismo. Projekt realizowany będzie przez 18 miesięcy to tj. w terminie 01.08.2016 r. - 31.01.2018 r. W projekcie weźmie udział: 48 uczniów, 4 nauczycieli  przedmiotów gastronomicznych  oraz 3 opiekunów.

 

Na staże do Úbedy w Hiszpanii pojedzie 16-sobowa grupa uczniów uczących się w zawodach kucharz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych (klasy drugie).

Na staże do Barcelos w Portugalii pojedzie 16-sobowa grupa uczniów uczących się w zawodzie fryzjer (klasa druga) oraz w zawodzie technik usług fryzjerskich (klasy drugie i trzecie). Ponadto w stażach weźmie udział 2 nauczycieli uczących przedmiotów gastronomicznych.

Na staże do Rimini we Włoszech pojedzie 16-sobowa grupa uczniów uczących się w zawodzie cukiernik (klasy drugie i trzecie) oraz w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych (klasa trzecia). Do Włoch również na staż pojedzie 2 nauczycieli uczących przedmiotów gastronomicznych.

 

 


Głównym celem autorów projektu jest przede wszystkim wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej ZSP Nr 2 w Krośnie oraz podniesienie zdolności uczestników do przyszłego zatrudnienia na europejskim rynku pracy poprzez zagraniczne staże w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego uczniów i zagraniczne praktyki zawodowe kadry.

 
Trwające trzy tygodnie staże uczestnicy będą odbywać w zagranicznych firmach gastronomicznych, cukierniczych i fryzjerskich, co umożliwi im zdobycie nie tylko dodatkowych wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim doświadczenia zawodowego tak potrzebnego do odniesienia sukcesu na rynku pracy w kraju i za granicą.

 

 

 

Erasmus+

 

 

Obserwacja funkcjonowania zagranicznych firm zachęci zapewne uczniów do kreatywności, aktywności i odpowiedzialności za własny rozwój osobisty i zawodowy, co zaowocuje w przyszłości wzrostem przedsiębiorczości, podejmowaniem inicjatyw, a może także założeniem własnej działalności gospodarczej. Ponadto staże pomogą uczniom w przygotowaniu się do egzaminów potwierdzających zdobycie w zawodzie kwalifikacji - w zależności od kierunku - T.6. Sporządzanie potraw i napojów, kwalifikacji  T.4 – Produkcja wyrobów cukierniczych, A.19. Wykonywanie zabiegów fryzjerskich.
  
Staże zagraniczne nie tylko umożliwiają zdobywanie wiedzy, umiejętności i nabycie doświadczenia u zagranicznych pracodawców. W ramach przygotowania językowego uczniowie będą brać udział w kursach językowych (j. hiszpańskiego, włoskiego lub portugalskiego), dzięki którym będą mogli doskonalić swoje kompetencje językowe. Nauka języka obejmie również kurs online na platformie Moodle oraz  bezpośrednie kontakty z pracodawcami w miejscu odbywania staży.

 

 

 

W ramach przygotowania kulturalno-pedagogicznego dla stażystów, przed wyjazdem, zostaną zorganizowane zajęcia dotyczące kultury i tradycji kraju, w którym będą odbywać staż, zajęcia z doradztwa zawodowego oraz zajęcia z pedagogiem lub psychologiem. W kraju partnera natomiast stażyści będą poznawać kulturę kraju poprzez udział w wycieczkach, bieżących wydarzeniach kulturalnych i tzw. wieczorach kulturalnych.

Wzrost poziomu samooceny, poczucia pewności siebie, aspiracji zawodowych czy potrzeby uczenia się języków obcych to niewymierne, ale równie ważne korzyści mające niebagatelny wpływ na karierę zawodową i życie osobiste stażystów.

Dodatkową korzyścią będzie uzyskanie dokumentów respektowanych w krajach Unii Europejskiej takich jak: Europass Mobilność, Europass – CV, certyfikat zawodowy wystawiony przez właściciela zakładu, w którym stażyści odbywali staż oraz certyfikaty językowe po ukończeniu dwudziestogodzinnego kursu językowego.
 

 

 

Dokumenty te umożliwią stażystom, którzy będą poszukiwać pracy na profesjonalną prezentację umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia, co w efekcie przełoży się na lepszy start i większe szanse na sukces zawodowy.

Udział nauczycieli i uczniów w zagranicznych stażach wpłynie także pozytywnie na proces dydaktyczny nauczania przedmiotów zawodowych. Uczestnicy wzbogacą i uatrakcyjnią zajęcia lekcyjne oraz pozalekcyjne posługując się hiszpańskim, portugalskim lub włoskim słownictwem branżowym, wykorzystując materiały informacyjne opracowane w trakcie staży, dzieląc się doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami.

Całkowita wartość projektu to prawie pół miliona złotych!
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • ZIMOWA BIESIADA POETYCKA W ODCINKACH

  Termin: 2021-02-25
  Miejsce: online więcej
 •  
 • DKF "16 mm" - OBRAZ POŻĄDANIA

  Termin: 2021-02-25
  Miejsce: artKino, Bieszczadzka 1, Krosno więcej
 •  
 • Smartfon marzeń - zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat

  Termin: 2021-02-26
  Miejsce: Wydarzenie online więcej
 •  
 • JAŚ I MAŁGOSIA - WIDOWISKO GRUP BALETOWYCH RCKP

  Termin: 2021-02-27
  Miejsce: RCKP, sala widowiskowa, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • Wystawa grafiki Barbary Komanieckiej

  Termin: 2021-03-03
  Miejsce: Salonik Artystyczny KBP, ul. Wojska Polskiego 41 więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej