• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Poniedziałek, 25 maja 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdy

Kontakt

Aktualności

Zabiegi fryzjerskie po portugalsku!

19-09-2017 | Dla Mieszkańców

Kreatywne techniki damskich i męskich strzyżeń, farbowanie, zagęszczanie, przedłużanie włosów czy trymowanie brody to tylko niektóre z zabiegów fryzjerskich i barberskich, jakich uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie uczyli się na trzytygodniowych stażach w pięknym mieście Barcelos w Portugalii. Realizacja projektu Europejskie podróże po wiedzę i doświadczenie zawodowe - Portugalia 20.08 – 9.09. 2017 r. w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ umożliwiła uczniom odbycie dobrych praktyk w warunkach, jakich nie są w stanie zapewnić lokalni przedsiębiorcy, ani szkoła. Dzięki współpracy z portugalską firmą Associação Intercultural Amigos da Mobilidade grupa 16 adeptów fryzjerstwa uczyła się zawodu w renomowanych przedsiębiorstwach branżowych.

 

Staż w salonie fryzjerskim

 

W czasie staży młodzież zdobyła bardzo cenne doświadczenie zawodowe i wiedzę na temat specyfiki poszczególnych stanowisk pracy i odmiennych od polskich standardów wykonywania usług fryzjerskich. Organizatorzy wzięli także pod uwagę pasje uczniów związane ze specjalizacją w zawodzie i umożliwili kilku z nich praktykowanie barberingu. Podczas praktyk uczniowie obserwowali organizację portugalskich przedsiębiorstw usługowych, sposoby zarządzania, zasady współpracy, zastosowanie nowoczesnych technologii i narzędzi, podejście do klienta, marketingowe strategie oraz sposoby budowania wizerunku firmy. Poszerzenie wiedzy i umiejętności zawodowych to nie jest jedyna korzyść z udziału w zagranicznych stażach. Dodatkowym ich atutem jest możliwość doskonalenia kompetencji językowych. Uczniowie uczyli się portugalskiego słownictwa branżowego i szlifowali język angielski. Okazji do nawiązywania obcojęzycznych kontaktów mieli wiele. Rozmawiali z pracodawcami, klientami oraz rówieśnikami z innych krajów europejskich. Poznali stażystów z Włoch i Bułgarii, z którymi mieszkali w kampusie i spędzali wolny czas. Niecodzienna sytuacja, w jakiej znaleźli się uczestnicy, zmieniła ich stosunek do nauki języków obcych. Zauważyli, jak bardzo ważna jest ich znajomość.

 

Staż w restauracji

 

Niewątpliwym walorem zagranicznych mobilności są również atrakcje turystyczne, które oferują organizatorzy. Stażyści w wolnym od staży czasie zwiedzili wiele miast i miasteczek: Barcelos, Apulii, Guimares, Porto, Lizbonę, Ponte de Lima, Viana do Castelo, Valençę, a do hiszpańskiego miasteczka Tui udali się pieszo przez most Ponte Internacional. Zobaczyli piękne, niepowtarzalne miejsca i zabytki, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poznali także miejsca kultu, sanktuarium Bom Jesus do Monte (Dobrego Jezusa z Gór) i Fatimę – Sanktuarium Maryjne.

 

Zwiedzanie Lizbony

 

Po powrocie uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu, nowymi umiejętnościami i świeżymi doświadczeniami z kolegami i koleżankami z klasy w czasie zajęć i praktyk zawodowych. Natomiast przed całą społecznością szkolną zaprezentują swoje umiejętności w czasie Dnia Europejskiego. Pochwalą się także otrzymanymi certyfikatami (zawodowymi, językowymi i Europass Mobilność), które uznawane są w całej Unii Europejskiej. Zyski z udziału w zagranicznych stażach są niepoliczalne, a będą wyraźnie widoczne dopiero w czasie poszukiwania i wykonywania pracy zawodowej. Z możliwości rozwoju osobistego i zawodowego oferowanego przez projekty unijne skorzystały również dwie nauczycielki przedmiotów gastronomicznych, które w rzeczywistych warunkach zdobywały wiedzę na temat kuchni portugalskiej. Obserwowały sposób organizacji zakładów gastronomicznych, metody pracy w kuchni, a także proces przygotowania typowych lokalnych specjałów (carne de porco a alentejana, caldeirada, bolinhos de bacalhau, bacalhau dourado, pasteis de nata, caldo verde, pasteis de nata, sardinhas assadas). Jednak najcenniejszym doświadczeniem było testowanie przygotowywanych potraw przy użyciu metod takich jak degustacja czy sprawdzanie zapachu. Te unikatowe umiejętności zostaną przekazane nauczycielom i uczniom w czasie lekcji otwartych, zajęć praktycznych i Dnia Europejskiego. Wspólne gotowanie w warunkach szkolnych zaowocuje dzieleniem się wiedzą i powstaniem oryginalnych dań portugalskich z zachowaniem ich niepowtarzalnych walorów smakowych. Krajowy i zagraniczny rynek pracy czeka na dobrze wykształconych i mobilnych pracowników, a udział w bezpłatnych, zagranicznych stażach oraz możliwość uczenia się od dobrze wykształconych nauczycieli likwiduje przed uczniami ZSP Nr 2 wszelkie bariery i stwarza nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego.


Autor: Małgorzata Płatek/ZSP Nr 2 w Krośnie
 

Zdjęcie grupowe stażystów
Staż zawodowy w salonie fryzjerskim
Staż zawodowy w salonie fryzjerskim - farbowanie
Staż zawodowy w salonie fryzjerskim
Doskonalenie umiejętności barberskich w salonie Nuno Cabeleireiro
Staż zawodowy w salonie Ana Guede
Staż zawodowy w salonie Rosinna
Job shadowing w restauracji Provaoral Carlos Alberto
Zwiedzanie Bom Jesus do Monte w Bradze
wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • BWA Krosno zaprasza na majowe wydarzenia online

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • SPEKTAKLE DLA DZIECI PRZENIESIONE Z 30 MARCA NA 10 CZERWCA

  Termin: 2020-06-10
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 , Krosno więcej
 •  
 • ZMIANA TERMINU!!!! RAZ, DWA, TRZY - 30 LAT JAK JEDEN KONCERT

  Termin: 2020-06-25
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1, Krosno więcej
 •  
 • ZMIANA TERMINU KONCERTU SŁAWKA UNIATOWSKIEGO

  Termin: 2020-08-27
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 Krosno więcej
 •  
 • NOWY TERMIN SPEKTAKLU "DWOJE NA HUŚTAWCE"

  Termin: 2020-09-14
  Miejsce: RCKP więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej