• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Niedziela, 31 maja 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Anieli, Petroneli

Kontakt

Aktualności

PODZIEL SIĘ KROPLĄ KRWI. ZBIÓRKA KRWI DLA OSÓB OFIAR WYPADKÓW I OSÓB POTRZEBUJĄCYCH

10-05-2019 | Dla Mieszkańców | Życie miasta | Inne

Plakat akcji

Klub Honorowych Dawców Krwi przy Miejskiej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie organizuje zbiórkę krwi dla osób poszkodowanych w wypadkach w okresie wakacyjnym. Akcja odbędzie się w sobotę 8 czerwca br. na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Zbiórce krwi tradycyjnie będzie towarzyszył piknik z atrakcjami dla dzieci i rodzin. Akcja odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna, Starosty Powiatu Krośnieńskiego, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, Komendanta Miejskiego Policji oraz Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
 

 


Rozmowa ze Zbigniewem Machowskim prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi przy  Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, organizatorem i pomysłodawcą akcji.

Strażacy, policjanci, druhowie OSP, krwiodawcy i zwykli ludzie. Do akcji zapraszacie wszystkich
Na nasz apel chętnie odpowiadają strażacy, policjanci, ratownicy medyczni, regularni krwiodawcy ale coraz częściej też zwyczajni ludzie. To nas cieszy najbardziej. Mamy nadzieję, że i w tym roku będzie podobnie. Zapraszamy wszystkich, którzy mogą lub mają potrzebę podzielić się z drugim człowiekiem tym, co najcenniejsze - życiem. Oddanie krwi nas nic nie kosztuje, a dla kogoś kto jej potrzebuje jest ona bezcenna. Nie zapominajmy, że krwi nie można w żaden sposób wytworzyć syntetycznie.
W bankach jest jej tylko tyle ile oddali krwiodawcy. Dlatego jest to dar na wagę złota. Czasami słyszę pytanie czy oddawanie krwi nie uzależnia? Zawsze wtedy odpowiadam z uśmiechem, że tylko w wymiarze charytatywnym.

 


Mocny akcent na rozpoczęcie wakacji
W ciągu roku jest kilka, a może nawet kilkanaście zbiórek krwi w naszym mieście. Wy organizujecie zbiórkę na początku  wakacji. W tym roku przypadnie ona w sobotę 8 czerwca. Dlaczego?

Wakacje to dla większości z nas czas beztroski i wypoczynku. Nikt, kto wyrusza na urlop nie myśli o nieszczęściach. Statystyki służb ratowniczych pokazują nam niestety, że jest to również czas, kiedy na drogach zdarza się mnóstwo wypadków. Poszkodowani w tych zdarzeniach niejednokrotnie potrzebują krwi. Banki krwi w tym czasie szybko pustoszeją. Dlatego właśnie tuż przed rozpoczęciem sezonu urlopowego organizujemy naszą akcję. W tym roku odbędzie się ona już po raz czwarty. Dzięki tym wszystkim, którzy oddają razem z nami krew możemy skutecznie pomóc.Żadna kropla się nie zmarnuje
W czasie naszej zbiórki każdy, kto pomyślnie przejdzie podstawowe badanie lekarskie, może oddać krew. Pobierana jest każda grupa krwi w ilości nie większej niż 500 ml. Ważne jest to aby chętnych do podzielenia się tym cennym darem było jak najwięcej. Oddawać krew można w krwiobusie zaparkowanym bezpośrednio przed budynkiem krośnieńskiej komendy. Wystarczy mieć 18 lat i okazać dowód tożsamości potrzebny do rejestracji.
 

 

Plakat akcji Podziel się Kroplą krwi - Ratujemy Dajemy 2019
 

 


Zbieracie krew i rejestrujecie potencjalnych dawców szpiku

Podobnie jak w latach ubiegłych, w trakcie trwania zbiórki, będzie funkcjonował punkt rejestracji  potencjalnych dawców szpiku. Chętni będą mogli wpisać się do ogólnopolskiej bazy dawców prowadzonej przez Fundację DKMS. Rejestracja trwa dosłownie  kilka minut. Jest całkowicie bezpłatna i bezbolesna. Wspieramy się, bo razem raźniej, my zbieramy krew, a fundacja potencjalnych dawców szpiku.
 


Najpierw "honorowy obowiązek" a potem zabawa
Można tak powiedzieć. Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że w tym dniu dla nas nie ma zabawy, ale staramy się żeby Ci, którzy odpowiedzieli na nasz apel, dobrze się bawili. Dzięki naszym sponsorom i partnerom, którym serdecznie dziękuję za wsparcie,  możemy zaproponować miłą formę spędzenia wolnego dnia. Staramy się zapewnić atrakcje dla całych rodzin. Dzieci mają do dyspozycji  teren komendy i mogą zobaczyć specjalistyczny sprzęt strażacki czy policyjny.  Są z nami krótkofalowcy z krośnieńskiego koła, którzy pokazują łącznościowe ciekawostki. Staramy się urządzać ciekawe pokazy, a co najbardziej bawi naszych gości  to możliwość udziału w takich pokazach np. na wysokości. Konkursy i quizy z nagrodami, dmuchane zjeżdżalnie czy pożarowy tor przeszkód, to tylko nieliczne z wielu atrakcji jakie przygotowaliśmy dla najmłodszych. Ale zapewniam starsi też będą mieli co robić. Zacznę od tego, że profilaktycznie będą mogli zmierzyć ciśnienie i zbadać poziom cukru we krwi, a zaraz potem mogą skorzystać z np. z przejażdżki quadem, czy zapoznać się ze sprzętem, którym dysponuje krośnieńska Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza. Albo po prostu napić się dobrej kawy i zjeść pyszne ciastko ufundowane przez naszych sponsorów. Zapraszam serdecznie.
 

 


Więcej szczegółów i bieżących informacji można znaleźć na naszym funpage'u  Ratujemy=DajemyKrosno. Lajkujcie i udostępniajcie, bo przy tej akcji w ilości siła!

DOŁĄCZ DO NAS - WYDARZENIE NA FB

 

ZOBACZCIE RELACJE Z POPRZEDNICH EDYCJI:


 EDYCJA - 2017
 EDYCJA - 2018

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • BWA Krosno zaprasza na majowe wydarzenia online

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do odwiedzin w weekendy

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza na niedzielne Czytanie o sztuce...

  Termin: 2020-05-31
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • nieOCZYwiste – nowa wystawa czasowa w CDS

  Termin: 2020-06-01
  Miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła więcej
 •  
 • SPEKTAKLE DLA DZIECI PRZENIESIONE Z 30 MARCA NA 10 CZERWCA

  Termin: 2020-06-10
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 , Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej