• |
A A A
 • English
 • Deutsch
Sobota, 30 maja 2020, dzisiaj świętujemy imieniny: Jana, Karola

Kontakt

Aktualności

Mistrzowie pierwszej pomocy

07-05-2010 | Dla Mieszkańców

W Krośnie odbyły się XVIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Szkolnych Drużyn Medyczno – Sanitarnych Polskiego Czerwonego Krzyża, w których udział wzięło aż 11 drużyn.

 

 

Celem mistrzostw jest propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród całego społeczeństwa, szczególnie wśród młodzieży szkolnej, oraz zachęcanie jej do podnoszenia poziomu swoich umiejętności w tym zakresie. W wielu przypadkach czynnikiem hamującym udzielanie pomocy poszkodowanej osobie jest nie tyle brak dobrej woli, ile brak podstawowych umiejętności, a także strach na widok krwawiącej rany, złamanej kończyny, wymiocin czy nieprzytomnego człowieka. Organizowanie przez PCK tego typu sprawdzianów ma na celu przekazanie młodzieży podstawowych w tej dziedzinie wiadomości i przełamanie tych oporów – mówi Marian Wszołek Kierownik ZR PCK w Krośnie.

 

 


Zwycięzcy XVIII -  Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK: uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie, Gimnazjum w Świdniku, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie i I – Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie w towarzystwie: p. Wiesława Wołka - naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krosna, p.  dyrektora Słowackiego Czerwonego Krzyża w Świdniku (Słowacja) p. Karola Kalinika,  p. lek. med. Władysław Tlałka  prezes ZR PCK w Krośnie, p. Mariana Wszołka – kierownik ZR PCK w Krośnie, p. Justyny Puchyrskiej – opiekuna drużyny z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie,  p. Zbigniewa Moskala – opiekuna drużyny z Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie p. Jana Mironowicza - opiekun drużyny z I - Liceum  Ogólnokształcącego w Krośnie i p. Ryszarda Józefczyka - dyrektora  Liceum  Ogólnokształcącego w Krośnie.

 

 

Podczas tegorocznej edycji Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK przeprowadzonych 28 kwietnia br. Na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, młodzież szkół ponadgimnazjalnych z powiatu krośnieńskiego udzielała pomocy osobom poszkodowanym w pozorowanych 11 - stanowiskach urazowych: wypadek drogowy, zatrucie środkami odurzającymi, złamania kończyn, krwotoki, zadławienie, epilepsja i resuscytacja na fantomach dorosłego, dziecka i niemowlaka, ustalanie pozycji bocznej – ustalonej. Dodatkowo młodzież wypełniała pisemny test.

 

 

 


 Drużyna z Gimnazjum w Świdniku (Słowacja)
 

 


Wyniki XVIII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w Krośnie:

 

I. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie
I. Gimnazjum ze Świdnika (Słowacja)
II. Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Krośnie
III. I Liceum Ogólnokształcące w Krośnie
IV. Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym
V. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie
VI. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie
VII. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie
VIII. Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju
IX. Zespół Szkół – centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach
X. Zespół Szkół  w Jedliczu

 

 

Drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, wezmą udział w Powiatowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Czerwonego Krzyża na Słowacji (Świdnik w dniu 14. V. 2010 r. ),  a w Okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK w Rzeszowie w dniu 22.05.2010 r. weźmie udział drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazajalnych Nr 4 w Krośnie.

 

 


Ćwiczący Ratownik

 

 


Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Zarząd Rejonowy PCK w Krośnie przy wsparciu: dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im Mikołaja Kopernika w Krośnie, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krośnie, Policji i Straży Pożarnej w Krośnie, Publicznego Samodzielnego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, Automobilklubu Podkarpackiego, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Krośnie , Kuratorium Oświaty w Rzeszowie –oddział w Krośnie i Miejskiego Sztabu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Krośnie.

 


W trakcie mistrzostw pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krośnie, przeprowadzali badania zawartości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu u osób palących papierosy.

 


Nagrody dla uczestników mistrzostw ufundowali: p. Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, p. Jan Juszczak – Starosta Powiatu Krośnieńskiego, p. Jan Czech – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie i Polski Czerwony Krzyż w Krośnie.

 


Patronat Honorowy nad Mistrzostwami objęli:
Pan Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna
Pan Jan Juszczak – Starosta Powiatu Krośnieńskiego
 

wstecz

Jesteśmy na:

 

Multimedia

 •  

Fotogalerie

Niecodzienne spojrzenie na...

 

Przedstawiamy niecodzienne spojrzenie na Krosno - miejsca, które albo nie są dostępne dla...

 
więcej
zobacz wszystkie

Hejnał

Hejnał

 

Hejnał miasta Krosna

 
Zobacz video Zobacz wszystkie

Kalendarium wydarzeń

 •  
 • BWA Krosno zaprasza na majowe wydarzenia online

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych więcej
 •  
 • BWA Krosno zaprasza do odwiedzin w weekendy

  Termin: 2020-05-30
  Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4 więcej
 •  
 • nieOCZYwiste – nowa wystawa czasowa w CDS

  Termin: 2020-06-01
  Miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła więcej
 •  
 • SPEKTAKLE DLA DZIECI PRZENIESIONE Z 30 MARCA NA 10 CZERWCA

  Termin: 2020-06-10
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 , Krosno więcej
 •  
 • ZMIANA TERMINU KONCERTU SŁAWKA UNIATOWSKIEGO

  Termin: 2020-08-27
  Miejsce: RCKP, Kolejowa 1 Krosno więcej
 •  
Zobacz pełny kalendarz imprez

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Serwis sms

SMS-owy miejski system informacyjny Urzędu Miasta Krosna. Wyśij sms o treści TAK na numer 607 599 493. więcej